Haberler

Altun Dağı Ulusal Doğa Koruma Alanı'ndan Manzaralar

Güncelleme:

Xinjiang'daki Altun Dağı Ulusal Doğa Koruma Alanı, plato çöl ekosisteminin tipik bir örneği olan dağlar, buzullar, çöller, kaynaklar ve göllerle çevrili bir alanı kapsamaktadır. Son yıllarda su alanlarının artması ve yüksek rakımda yer alan Kumukuri Çölü'ndeki zengin su kaynakları dikkat çekmektedir.

1. Doğa koruma alanından çeşitli manzaralar

2. ANONS 1 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri

4. ANONS 2 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri

5. ANONS 3 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri

ANONS 1 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri:

"Şu anda Kunlun Dağları'nın doğusu ile Altun Dağları arasındaki Kumukuri Havzası'nda yer alan Xinjiang'ın Altun Dağı Ulusal Doğa Koruma Alanı'ndayım. 'Kunlun'un Gizli Toprakları' olarak bilinen bu bölge, orijinal haline yakın bir plato çöl ekosistemini koruyor."

Altun Dağı Ulusal Doğa Koruma Alanı, Xinjiang'ın Bayingolin Moğol Özerk İli'nde yer alıyor. Yaklaşık 45.000 kilometrekarelik bir alanı kaplayan doğa koruma alanı, Sanjiangyuan Ulusal Parkı ve Chang Tang Doğa Koruma Alanı ile sınır komşusu. Burası, dağları, buzulları, çölleri, kaynakları ve gölleriyle Çin'deki plato çöl ekosisteminin tipik bir örneği.

"Platonun ortalama rakımı 4.600 metreden fazla ve ekosistem türleri alpin çölleri, alpin otlakları ve alpin çayırları gibi çeşitlilik gösteriyor."

ANONS 2 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri:

"Burası Ayakumu Gölü olarak adlandırılan Altun Dağları'ndaki en büyük göl. Son 30 yılda gölün su alanı yüzde 60'tan fazla arttı."

Yapılan bir araştırmaya göre, 1990'dan 2020'ye kadar Kunlun Dağları'nın kuzey yamacında su alanı 1 kilometrekareden fazla olan göllerin sayısı 34'ten 113'e yükseldi. Bu göllerin toplam su alanı 1.600 kilometrekareden yaklaşık 3.200 kilometrekareye çıktı.

ANONS 3 (İngilizce): GU YU, Xinhua muhabiri:

"Şu anda, dünyanın en yüksek yer değiştiren kum çölü olan Kumukuri Çölü'ndeyim. Burası deniz seviyesinden 4.000 metreden daha yüksekte yer alıyor."

Karlı dağlardan eriyen sularla beslenen kum tepelerinin dibinde zengin su kaynakları toplanıyor. Kaynak suları burada sıklıkla görülebiliyor.

"Buradaki rakım oldukça yüksek ve yıllık yağış miktarı ortalama 300 milimetrenin altında yani nispeten düşük. Yıllık ortalama sıcaklık en düşük eksi 4 santigrat derece civarında. Buradaki bitki örtüsü türü çoğunlukla alçak çalıların hakim olduğu otlak bitkiler."

Xinhua Haber Ajansı muhabirleri Urumqi'den bildiriyor. (XHTV)

Kaynak: Xinhua / Güncel

Çöl Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na 'Roma turu' tepkisi

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'na "Roma turu" tepkisi

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

İsrail, Refah'ta yine masum sivilleri vurdu: 21 kişi öldü, onlarca yaralı var

'7 çocuğum aç' deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

"7 çocuğum aç" deyip kendine zarar veren vatandaşın üzerine kayıtlı 6 araç çıktı

Bakmadan Geçme

Sandık Kokusu Metin Akdülger neden ayrıldı? #128250 İstanbul'un Fethi otobüsler ücretsiz mi 2024? #129300 29 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 29 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! Survivor Yunus Emre elendi mi? #129300 29 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 29 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 29 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 29 Mayıs Resmi Gazete yayımlandı! sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! #128220 29 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 29 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! 29 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 29 Mayıs AFAD ve Kandilli deprem listesi! 29 Mayıs Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? #128680 AUZEF Çoçuk Gelişimi Bölümü kapatıldı mı, kapanacak mı? #129300
Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

Başımıza taş yağacak! Tavuğa tecavüz etti, o anları başka bir vatandaş kayda aldı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title