Haberler

Akkuyu Nükleer Santrali'nin İptali İçin Dava Açıldı

Güncelleme:

Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'nde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali yer lisansının iptali için dava açıldı.

Mersin'in Gülnar İlçesi'ne bağlı Büyükeceli Beldesi'nde yapılması planlanan Akkuyu Nükleer Güç Santrali için 1976 yılında verilen ve Türkiye Atom Enerjisi Kurumu tarafından güncellenerek onaylanan yer lisansının iptali için Mersin Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açıldı.

Elektrik Mühendisleri Odası, Mersin Barosu, Cumhuriyet Kadınları Derneği, Mersin Tabip Odası, Akkuyu Köylüleri ve Mersin Nükleer Karşıtı Platform üyelerinin bulunduğu 50 kişilik grup, Mersin Bölge İdare Mahkemesi önünde bir araya geldi. Grup adına açıklama yapan Mersin Nükleer Karşıtı Platform Dönem Sözcüsü Sebahat Arslan, Akkuyu Nükleer Santrali Projesi'nin yapımına, 1976 yılının sosyal, ekonomik ve teknik koşullarına göre verilen yer lisansı ile izin verilmiştir. 1976 yılının koşullarını görmezden gelen TAEK, 6 Aralık 2013 tarihinde Akkuyu yer lisansının sözde güncel halini onaylamıştır. Bizler yer lisansının günümüz bilimsel koşullarına göre onaylanmadığını biliyoruz dedi.

Akdeniz Bölgesi'nde Akkuyu için yetirince bilimsel inceleme yapılmadığını da savunan Arslan, Akdeniz Bölgesi deprem riski açısından Türkiye'nin en güvenli bölgelerden birisi diye ilan edilmişti. Fakat o tarihte deprem raporuna imza atan Prof.Dr. Ahmet Ercan bugün Akkuyu bölgesinin, Türkiye'de depremden en fazla etkilenecek bölgeler arasında olduğu bilimsel gerçeklikle Akkuyu Nükleer Santrali'ne itiraz etmektedir. Yine 1976 yılında yer lisansını onaylayan Prof. Dr. Tolga Yarman bugün Akkuyu'da yapımı planlanan nükleer santrale itiraz ederek, Fukuşima Nükleer Santral felaketinden önce dünya nükleer kazalarının milyonda bir iken felaketinden sonra kazaların yüzde 1'e indiğini bilimsel olarak ispat etmiştir diye konuştu.

Mersin Tabip Odası Başkanı Galip Kırıcı nükleer santralin sağlık üzerindeki etkisi üzerinde dururken Elektrik Mühendisleri Odası Mersin Şube Başkanı Seyfettin Akar da Türkiye'de yenilenebilir enerji kaynaklarına değindi.

Grup daha sonra TAEK tarafından güncellenerek onaylanan yer lisansının iptali için Mersin Bölge İdare Mahkemesi'ne dava açtı.Daha önce, Mersin Barosu, Akkuyu Nükleer Santrali'nde ÇED süreci tamamlanmadan inşaat çalışmaları başladığı gerekçesiyle Gülnar Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulunmuştu.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Güncel

Gülnar İlçesi Büyükeceli Mersin Politika Güncel Haberler

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

''Zıkkım yesin, gebersinler'' sözü ortalığı karıştırdı! Yeniden Refah'ta 220 kişilik istifa

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

AVM'de genç kızın fotoğrafını çeken 75 yaşındaki adama gözaltı! İfadesi hayli tuhaf

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bahçeli'nin elini öptüğü için tartışılan Özel Harekat Başkanı Karadeniz sessizliğini bozdu

Bakmadan Geçme

Yeni TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanı belli oldu İbrahim Hacıosmanoğlu kaç oy aldı? TFF seçim sonuçları TFF başkanlık seçim sonuçları! SANDIKLAR AÇILDI! Mehmet Büyükekşi ve İbrahim Hacıosmanoğlu oy sayısı ve oy farkı kaç? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bornova, Menderes 17-18 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Araban, Yavuzeli, Karkamış 18-19 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? Sarıçam, Ceyhan, Kozan 18-19 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Beyşehir, Çumra, Seydişehir 18-19 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 18-19 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi! ASAT Antalya su kesintisi: Antalya'da sular ne zaman gelecek? Döşemealtı, Aksu, Kumluca 18-19 Temmuz 2024 Antalya su kesintisi listesi! 2024 Olimpiyatlar ne zaman başlıyor? Yaz Olimpiyat Oyunları nerede ve kaç ülke katılıyor? CANLI ALTIN KURU | Bugünkü çeyrek altın fiyatı ne kadar, kaç TL? 18 Temmuz altın fiyatı! Gram altın kaç lira? CANLI maç izle! (GALATASARAY-AS TRENCİN) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 18 Temmuz günün maçları nereden izlenir? TFF Başkanı kim oldu? SON DAKİKA! TFF Başkanlık seçimi ne oldu, kim kazandı? TOKİ taksitlerine zam geldi mi? TOKİ Temmuz ile Aralık taksit artışı ne kadar oldu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? Kalecik, Ayaş, Çankaya 18-19 Temmuz 2024 Ankara su kesintisi listesi!
İzmir'de orman yangını! Alevler Adnan Menderes Havalimanı'na kadar yaklaştı, seferler iptal edildi

İzmir'de orman yangını! Alevler Adnan Menderes Havalimanı'na kadar yaklaştı, seferler iptal edildi

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title