Girme Haberleri

Girme haber, Girme son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Girme - 30.10.2020
Girme Barajı, Türkiye ekonomisine her yıl 32,3 milyon lira kazandıracak
Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, Muğla'daki önemli yatırımlardan Yatağan Girme Barajı'nın gövde dolgu, relokasyon yolu ve enjeksiyon çalışmalarının devam ettiğini belirterek, "Baraj çalışmalarının tamamlanmasıyla 21 bin 510 dekar tarım arazisi daha hizmete açılacak,...
Girme - 29.10.2020
Türkiye'nin koronavirüsle mücadelesinde son 24 saatte yaşananlar
Sakarya'da Kovid-19 tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına "Hayat Eve Sığar" (HES) koduyla girme zorunluluğu getirildi.
Girme - 29.10.2020
Son dakika: Sakarya'da kamu kurumlarına HES koduyla girilecek
Son dakika haberleri: Sakarya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri kapsamında, kamu kurum ve kuruluşlarına "Hayat Eve Sığar (HES)" koduyla girme zorunluluğu getirildi.
Girme - 25.10.2020
Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'nı 50. ülke olarak Honduras onayladı
BİRLEŞMİŞ Yürürlüğe girmesi için 50 ülkenin onaylaması gereken Nükleer Silahların Yasaklanması Anlaşması'na son olarak Honduras onay verdi.
Girme - 24.10.2020
Kıyılardaki rekreaktif iskelelere standartlar geliyor
Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca Kıyı Kanunu'nun Uygulanmasına Dair Yönetmelik'te yapılan değişiklikle kıyılarda güneşlenme, denize girme, sportif amaçlı rekreaktif iskelelerin yapımı standarda bağlandı.
Girme - 22.10.2020
ABD'de başkan adayları ikinci kez canlı yayında karşı karşıya gelecek
İkinci canlı yayın tartışması ise 15 Ekim'de Miami'de planlanmış ancak ABD Başkanı Trump'ın Kovid-19'a yakalanıp hastaneye yatmasıyla başlayan tartışmalar, Trump'ın en az 10 gün izolasyona girme zorunluluğuna bağlı olarak ikinci canlı yayın tartışmasının nasıl gerçekleştirileceği konusuna odaklanmıştı.
Girme - 22.10.2020
Somut olmayan kültür miraslarının tanıtımı için turizm rotası oluşturuldu
Türkiye'nin kültürel miras ögelerini turizme kazandırmak için çalıştıklarını, yerli ve yabancı turistlere yönelik yeni bir turizm rotası hazırladıklarını anlatan Akcan, şunları kaydetti: "İnsanların farklı bir kültüre girme isteğini ancak somut ve somut olmayan kültürel ögeler karşılamaktadır.
Girme - 21.10.2020
HAK-İŞ Genel Başkanı Arslan torba yasaya ilişkin önerilerini TBMM'ye sundu
"Bunun yanında yine torba yasada yer alan 28. madde ile 4857 sayılı İş Kanunu'nun 11'inci maddesinde düzenlenen 'belirli süreli iş sözleşmesi'nin kapsamı genişletilmek istenmektedir" diyen Arslan, mektubunu şöyle sürdürdü: "Belirli süreli iş sözleşmesinin işçilerin menfaatini yok etmek için kullanılmaması gerekmektedir. Belirli süreli sözleşme ile çalışan işçiler, kıdem ve ihbar tazminatına hak kazanamadıkları gibi iş güvencesi (işe iade davası) hükümlerinden de yararlanamamaktadırlar. Bu nedenle 25 yaş altı ve 50 yaş üstü çalışanların hiçbir şarta bağlı olmaksızın belirli süreli iş sözleşmesi ile istihdam edilmesi durumunda kıdem ve ihbar tazminatı gibi haklardan yararlanamamaları beraberinde büyük mağduriyetlerin ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu uygulama her ne kadar belirtilen yaş grubunda bulunanların istihdamını kolaylaştıracakmış gibi görünse de yaşa bağlı olarak getirilecek bu düzenleme çalışanlar arasında bir ayrıma yol açarak çalışma düzeninin, iş barışının ve sosyal adaletin bozulmasına neden olabilecektir. Bunun yanında işverenlerin kötü niyetli hareket etmesi halinde belirsiz süreli sözleşmelerden kaçınmak maksadıyla 25 yaş altı ve 50 yaş üstünde olan çalışanlara yönelik devamlı işe giriş - çıkış yapılmak suretiyle bir sirkülasyon içerisine girme durumu ortaya çıkabilecektir.
Girme - 21.10.2020
Trabzon'da ormanlık alanda kaybolan iki arkadaş bulundu
Sağ bulunan H.V.Ç. ve A.A.K'nin yorgun ve halsiz düştükleri, üşüdükleri için hipotermiye girme riski taşıdıkları gözlemlendi.
Girme - 21.5.2007
'Türkiye'nin AB Üyeliği Herkesin Çıkarına'
Guardian gazetesinde yayınlanan bir köşe yazısında, Türkiye'nin AB üyeliğinin herkesin çıkarına olduğu vurgulandı. Makalede, Türkiye'nin "iki haline" dikkat çekilerek "Türkiye AB'ye gitmezse nereye gider" sorusu soruldu. "Türkiye'nin Başbakanının, küçük gören bir biçimde 'kaç Fransa var' diye sorduğu" belirtilen makalede, Erdoğan'ın bu soruyu sorma nedeni Sarkozy'den, Brüksel'in bekleyişinden ve 40 yıllık diplomatik çabaların yok olmasından bıkması biçiminde ifade edildi. İki Türkiye'nin olduğu yorumu yapılan makalede bu iki Türkiye'nin, "Avrupalı Türkiye ve Asya kıtası, 1,5 milyon kişiyi sokaklara götüren laik Türkiye ile başörtüsü ve camilerle dolu Müslüman Türkiye, 17,5 milyonluk kozmopolitan İstanbul ile kırsal Anadolu, demokratik Türkiye ile Genelkurmay Başkanı'ndan bir telefon tehdidi uzaklıktaki askeri Türkiye" olduğu yorumu yapıldı. Türkiye'nin 2014 yılında AB üyesi olmasının, değişen bir rüya olduğu ifade edilen makalede, Fransa cumhurbaşkanlığı seçimleri ve Kıbrıs Rum Kesimi'nin oyunları nedeniyle mutlak bir çözümden çok krize doğru gidildiği vurgulandı. Ankara'yı "durağan" AB'ye almanın çıkarlar için hiç olmadığı kadar önemli olduğu ifade edilen makalede, Türkiye'nin güneydeki üç komşusunun Suriye, Irak ve İran olduğuna dikkat çekildi. Türkiye'deki laiklerin geçen hafta İzmir'de yaptıkları yürüyüşte Brüksel'e "kapılarınızı açın" çağrısı yapmadıkları ve bunun saçmalık olduğu değerlendirmesi yapılan makalede, İzmir'de milliyetçi sloganlar atıldığı vurgulandı. Makalede, AB'ye girme çalışmalarının "Erdoğan ve onun Müslüman destekçileri" tarafından yapıldığı, Kıbrıs için uzlaşıya gittiği ve reform üstüne reform yaptığı ifade edildi.
Girme - 21.5.2007
Ft: "Koç, Migros'taki Çoğunluk Hissesini Satabilir"
Koç grubunun Migros'taki çoğunluk hissesini satabileceği bildirildi. Financial Times gazetesi, Koç'un Migros'taki payına Carrefour, Tesco, Metro ve BIM gibi çok sayıda şirketin ilgi gösterebileceğini belirten gazeteye konuşan Koç Holding CEO'su Bülent Bulgurlu da, bu konuya ilişkin olarak "Bekleyip görmeniz gerekecek" demekle yetindi. Ekonomi gazetesi Financial Times, "Koç, Migros'taki payını satabilir" başlıklı haberinde "Türkiye'nin en büyük sanayi şirketi Koç Holding, ülkenin en büyük market grubu olan Migros'taki çoğunluk payını yakında satışa konulabileceğine işaret etti" diye yazdı. Gazete, Koç'un Migros'daki hissesi ile ilgilenebilecek yabancı ve yerli şirketlere değinirken de Carrefour (Fransa), Tesco (İngiltere), Metro (Almanya) ile BİM'i (Türkiye) saydı. Carrefour'un, şimdiden Migros'un arkasında Türkiye'nin ikinci büyük zinciri olduğuna dikkat çeken Financial Times, Türk pazarında yüzde 10'luk bir payı olan Carrefour'un, Migros'u alarak konumunu daha da güçlendirmek istediği sanıldığını kaydetti. 2003 yılında Kipa'yı satın alan Tesco'nun da, Türkiye'de daha güçlü bir yer almak istediğine işaret eden gazete, ABD'li Wal-Mart'ın ise, Migros'u Türk piyasasına girme yolu olarak görebileceğini yazdı.
Girme - 21.5.2007
DTP'de Bağımsız Adaylık İçin Yoğun Başvuru
Seçimlere Bağımsız Olarak Girmeyi Hedefleyen DTP'de Bağımsız Aday Olmak İsteyen 400'ü Aşkın Aday Adayı, Seçim Komisyonuna Başvuru Yaptı.
Girme - 21.5.2007
Fırtınada Rekorluk İstiklal Marşı
Muğla’nın Fethiye İlçesi’nde, önceki gece 19 Mayıs Gençlik Şöleni düzenlendi. Havanın fırtınalı olmasına karşın biraraya gelen binlerce kişi hep bir ağızdan İstiklal Marşı söyledi. Belediyenin, 2008 yılında 100 bin kişi ile İstiklal Marşı okutup Guinness Rekorlar Kitabı’na girme girişiminin provası olarak adlandırılan etkinlikte, fırtınaya rağmen toplanan binlerce Fethiyeli ellerindeki Türk bayrakları ile renkli görüntüler oluşturdu.
Girme - 17.5.2007
Solda İşbirliği Tamam (2)
CHP ve DSP seçimlere birlikte girme konusunda anlaşmaya vardı.
Girme - 17.5.2007
CHP-dsp Güç Birliği'nde İşlem Tamam
CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, CHP ve DSP'nin İşbirliği Yaparak Genel Seçimlere Girme Kararını Aldığını Bildirdi.
Girme - 17.5.2007
Yalovalı Öğrenci, Bilişim Olimpiyatında Dünya İkincisi Oldu
Yalovalı bir öğrenci, Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü'nün himayesinde Samanyolu ve Atlantik Eğitim Kurumları tarafından bu yıl 3'cüsü düzenlenen Uluslararası Eğitimde Bilişim Kültürü Oluşumu Yarışması'nda dünya ikincisi oldu. Yarışmanın ödül töreni Milli Eğitim Bakanlığı Şura Salonu'nda gerçekleştirildi. Törene Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, milletvekilleri, genel müdürler ile Ulaştırma ve Milli Eğitim Bakanlığı bürokratları katıldı. Birincilere ödüllerini veren yeni Ulaştırma Bakanı İsmet Yılmaz, Türkiye'ye en kısa zamanda "10 büyük gelişmiş ülke arasına girme hedefi" gösterdi.
Girme - 16.5.2007
Gazze Savaş Alanı: 4 Günde 40 Ölü
Gazze'de Hamas ve El Fetih'e bağlı güvenlik güçlerinin yanı sıra iki örgütün militanları arasındaki çatışma 40'a yakın cana mal oldu. Yaralananların sayısının da 100'e yakın olduğu tahmin ediliyor. Gazze kenti merkezindeki çatışmalar tüm hızıyla sürerken, El Rimal semtindeki İslam Üniversitesi çatışma alanı haline geldi. Filistin ulusal güvenlik kuvvetlerine bağlı askerler, üniversite kampüsünü sardı. Kampüsün içinde çok sayıda Hamas'ın askeri kanadı İzzeddin El Kassam Tugayı'ndan militanlar olduğu bildirildi. Militanların, güvenlik güçlerine RPG ve havan mermileriyle karşılık verdiği bildiriliyor. Güvenlik güçlerinin İslam Üniversitesine girme planı yaptığı da yerel kaynaklarca ifade ediliyor.
Girme - 16.5.2007
'Alkışlamasını Bilmeyen, Alkışlanmaz'
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, G.Saraylıların şampiyon F.Bahçe'yi alkışlayıp, alkışlamayacakları konusunda çok fazla ümidi olmadığını söyledi. Fatih Terim, Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nin düzenlediği sohbet toplantısına katılarak başkentli gazetecilere açıklamalarda bulundu. Siyasete girme konusunda düşüncesinin bulunmadığını ve bu konuya da sıcak bakmadığını anlatan Terim, "Teklif aldığımız bir gerçek.
Girme - 16.5.2007
Yabancıların En İyimser Analisti AKP'den Aday
AKP'nin geçen yıl Merkez bankası başkanlığı için adını Çankaya'ya gönderdiği Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanı olan Mehmet Şimşek siyasete soyundu. Referans'ta Ufuk Korcan imzasıyla  yer alan habere göre dünyanın en büyük yatırım bankalarından biri olan Merrill Lynch'in Ortadoğu ve Afrika Bölgesi Ekonomik ve Stratejik Araştırmalar Bölümü Başkanı olan Mehmet Şimşek görevinden istifa ederek AK Parti'den milletvekili aday adayı oldu. Son dönemlerde Türkiye ekonomisi ve AK Parti politikaları ile ilgili olarak yazdığı "ılımlı" raporlarla "AK Parti yanlısı" yönündeki eleştirilere maruz kalan Mehmet Şimşek'in, geçen hafta Ankara'ya giderek milletvekili adaylığı konusunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la görüştüğü ve olumlu yanıt aldığı belirtiliyor. Henüz hangi ilden milletvekili adayı olacağı netleşmeyen Mehmet Şimşek'in Merrill Lynch'e istifasını sunmasının ardından tüm konferans ve toplantılarını iptal ettirdiği ve analizlerine son verdiği ifade ediliyor. Öte yandan Merrill Lynch'in Mehmet Şimşek'in istifasını hâlâ değerlendirdiği ve şu ana kadar karara bağlamadığı da söyleniyor. Son aylarda Türkiye ekonomisi ve AK Parti politikalarıyla ilgili olumlu raporlarıyla "objektif" olmadığı yönünde eleştirilere maruz kalan Mehmet Şimşek, bu eleştirilere "AK Parti hükümeti sürecinde olumlu raporlar kadar olumsuz raporlar da yayınladık. Tüm bu raporlar objektif olarak hazırlandı. Piyasaların geldiği nokta da bunu gösteriyor. Yabancılar milyarlarca doları sadece bir rapora bakarak Türkiye'ye getirmez" yanıtını vermişti. Mehmet Şimşek'in Merrill Lynch'te başkanlığını yaptığı bölüm Ekim 2006'da hazırladığı raporda siyasi risklerin abartıldığını, Kasım 2006'da ise havanın bulutlu olduğunu ancak fırtınanın gelmeyeceğini açıklamıştı. Merrill Lynch, Şubat 2007'de cumhurbaşkanlığı seçimlerinin pürüzsüz geçeceğini ve AK Parti'nin bir dönem daha iktidar olacağı tahmininde bulunmuştu. Mehmet Şimşek, AK Parti'nin Çankaya için adayının Abdullah Gül olduğunu açıklamasının ardından, "Gül'ün ismi piyasalar için mükemmel bir isim. İsmi açıklandıktan sonra yabancı yatırımcılardan bize gelen tepkiler de hep olumlu yönde oldu" değerlendirmesini yapmıştı. Aynı gün Merrill Lynch, Türk tahvilleri için alım önerisinde de bulunmuştu. 2. DERVİŞ DÖNEMİ Mİ Geçen yıl AK Parti'nin ilk olarak Merkez Bankası başkan yardımcılığına ardından da Merkez Bankası başkanlığı için adını Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e gönderdiği ancak Çankaya'dan vize alamadığı Şimşek'in erken seçim sonrasında olası bir AK Parti hükümetinde önemli görevlere getirileceği tahmin ediliyor. Öyleki Şimşek'in AK Parti'nin yeniden iktidara gelmesi halinde Ekonomi Bakanı Ali Babacan'dan görevi devralacağı ve Babacan'ın da Dışişleri Bakanı olacağı şu anda en fazla taraftar toplayan senaryo. Karısı eski ekonomi Bakanı Kemal Derviş gibi ABD vatandaşı olan Şimşek'in ekonomi bakanı olması durumunda "Türkiye'de 2. Derviş Dönemi" başlayacak yorumları da şimdiden yapılmaya başlandı. AĞABEY ADAYLIKTAN VAZGEÇİYOR Bu arada Şimşek'in cuma günü milletvekili aday adaylığı için Milli Eğitim Müdürlüğü Müfettişliği görevinden istifa eden ağabeyi Selahattin Şimşek'in bu kararından vazgeçtiği söyleniyor. İstifasının ardından Ak Parti'den milletvekili aday adayı olacağı söylenen Selahattin Şimşek'in siyasete girme kararından kardeşinin geçen haftaki başvurusunun ardından vazgeçtiği ifade ediliyor.
Girme - 16.5.2007
Adana'da MHP'ye Katılım
Adana'nın tanınmış iş adamlarından Aydın Şanıvar, 52 yaşında ilk kez siyasete adım atarak Milliyetçi Hareket Partisi'ne katıldı. Aydın Şanıvar, MHP İl Başkanlığı'nda düzenlenen törende parti rozetini taktı. MHP İl eski Başkanı ve 23. dönem milletvekili aday adayı Yılmaz Tankut'un rozetini taktığı Aydın Şanıvar, "Bu yaşıma kadar siyasete hiç ilgi duymadım. Hiçbir siyasi partiye de girip-çıkmadım. Ancak ülkenin çok tehlikeli bir noktaya getirildiğini gördüm. İşte bu nedenle kararımı verip aktif siyasete girme kararı aldım" dedi.
Girme - 16.5.2007
Yaşar Topçu'dan Adaylık Sinyali
Bayındırlık ve İskan eski Bakanı Yaşar Topçu, vatandaşların yeniden kendisini siyaset sahnesinde görmek istediklerini belirterek, "Eğer siyasete dönecek olursam, bunu Sinoplular için yaparım" dedi. Sinop eski Milletvekili Yaşar Topçu, 22 Temmuz erken genel seçimlerinde aday olacağının sinyallerini verdi. Partilerin Topçu ismini kendi saflarında görmek istediğini söyleyen Yaşar Topçu, "Partiler diyor ki, 'Yaşar Topçu bizden aday olursa, bir milletvekilliği kazanılmış olur.' Olaya öyle bakıyorlar. Bunlar benim dışımda söyleniyor. Bende diyorum ki DYP ve ANAVATAN'IN oluşturduğu yeni Demokrat Parti'nin benim adaylığıma ihtiyacı varsa, bunu bana ifade edeceklerdir. Bende elbette görevden kaçmam. Onlar adaylığımı kabul etmezlerse, bende halkla konuşur gereğini yaparım" dedi. Yüce Divan'a sevk edilip yargılanmasının ardından seçimlere girme yasağının olup olmadığının sorulması üzerine Topçu, "Siyasi yasak bana konulmadı.
Girme - 15.5.2007
ÖSS'de Sıfır Çeken Hakkari Tübitak'da Derece Yaptı
TÜBİTAK Ortaöğretim Öğrencileri Arası Projeleri Final yarışmasında bir ilk yaşandı. Öğrenci Seçme Sınavı'nda (ÖSS) sıfır çeken Hakkari'den üç okul finale kalan iller arasında yer aldı. TÜBİTAK tarafından 1969 yılından itibaren düzenlenen yarışma ilginç görüntülere sahne oldu. Daha önceki yıllarda ÖSS sıralamasına üniversiteye yerleşen öğrenci sayısında en son iller arasında yer alan Hakkari bilim yarışmasında derece yaptı. ÖSS'de uzun yıllar sonunculuğu elinde taşıyan Hakkari Lisesi'nin öğrencileri Kübra Akın ve İzzettin Pala, aldıkları ödülden sonra Hakkari'nin üniverseteye girme şansının artacağını ifade ettiler.
Girme - 15.5.2007
Terim: "Milletvekilliğini Düşünmedim"
Milli Takımlar Teknik Direktörü Fatih Terim, yaklaşan seçimler öncesinde teklif aldığını söyledi. Türkiye Spor Yazarları Derneği (TSYD) Ankara Şubesi'nin düzenlediği sohbet toplantısına katılan Terim, siyasete girme konusunda düşüncesinin bulunmadığını ve bu konuya da sıcak bakmadığını belirterek, ''Teklif aldığımız bir gerçek.
Girme - 15.5.2007
DTP, Cumhurbaşkanı Sezer'i Bekliyor
Milletvekili seçimlerine bağımsız adaylarla girme kararı alan DTP'de adayları belirlemek için oluşturulan Bağımsız Adayları Belirleme Komisyonu, seçimlerdeki tutumlarını belirlemek için Sezer'i beklediklerini açıkladı.
Girme - 15.5.2007
Bremen'de Türk Zaferi
Almanya’nın Bremen eyaletinde yapılan Eyalet Meclisi seçimlerinde hem Sosyal Demokrat Parti (SPD) hem de Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) önemli ölçüde oy kaybına uğrarken dört Türk asıllı Alman da parlamentoya girmeye hak kazandı.
Girme - 14.5.2007
BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu Gebze'de
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, bugün iktidar ve muhalefet partilerinin korkular üzerinden siyaset yaptıklarını iddia ederek, kendilerinin ise korkuların değil, umutların oluşturduğu birlikteliklerden yana olduklarını söyledi. Kocaeli'nin Gebze ilçesinde BBP'ye katılanlar için, bugün Birlik Lokantası'nda düzenlenen rozet takma törenine katılan BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, iktidar ve muhalefet partilerinin korkular üzerinden siyaset yaptıklarını öne sürerek, "Bugün ne yazık ki kimi Cumhuriyet kimi devlet kimi de millet adına korkular oluşturmakta ve o korkular üzerine siyaset inşa etmeye çalışıyorlar. Korkuları örgütleyerek, buradan bir iktidar çıkarmaya çalışıyorlar. Halbuki sorunlar, kesin olarak demokrasi ve hukukun içinde kalınarak çözülmelidir. Biz ise korkuların değil, umutların oluşturduğu birlikteliklerden yanayız" dedi. Cumhurbaşkanlığı seçimleriyle ilgili düşüncelerini de açıklayan Başkan Yazıcıoğlu, "BBP omurgalı, milliyetçi ve maneviyatçı demokrat bir harekettir. Bu hareket mecliste başka, muhalefette başka davranmaz. Bizi millet meclise gönderdiyse, meclisten kaçarak sorun çözülmez. Biz kendi adayımızı çıkarır ve ona oy verirdik" diye konuştu. 22 Temmuz'da yapılacak olan erken genel seçimlere, parti olarak tek başlarına girme kararı aldıklarını da ifade eden Başkan Yazıcıoğlu, "Cumhurbaşkanlığı seçimleri süreci, Türkiye'de sağ ve solda bloklaşmaları zorladı.
Girme - 14.5.2007
Kadınlar Laikliğe Sahip Çıktı
Kadın sorunları, laiklik ve demokrasi konularındaki duyarlılığıyla yıllardır hep ön saflarda çalışan Prof. Necla Arat, Çağlayan mitinginin de önderlerindendi. Prof. Arat, "Laiklikle ilgili kaygılar, bir halk hareketi yarattı. Kadınlar bundan sonra daha çok güçlerini hissettirecek," diyor.. 'Futbol takımı tutar gibi parti seçilmez' İstanbul'da milyonların katıldığı 'Cumhuriyet İçin Çağlayan Mitingi'ne her yaştan ve sosyal çevreden kadının katılımı, erkek egemen Meclis'in çaresiz kaldığı süreçte, kadınların güçlerini gösterdikleri bir harekete dönüştü. Milyonları kısa sürede bir araya getiren mitingin arkasında da yine kadınlar vardı. Ulusal Sivil Toplum Kuruluşları Birliği Başkanı Prof. Necla Arat da milyonların sesini duyurabildiği mitingi düzenleyen isimlerden biriydi. "Ne şeriat ne darbe, demokratik bir ülke istiyoruz!" diyen Prof. Arat'la içinde bulunduğumuz ortamı ve çözümlerini konuştuk. - Yıllar önce Kadın Sorunları Araştırma Merkezi'ni ve Prof. Dr. Türkan Saylan'la Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği'ni kurduğunuzda "Siyasete de girecek misiniz?" diye sorulunca, "Bana üniversitede ihtiyaç var," derdiniz. Şimdi, iş başa mı düştü? - Evet, iş başa düştü. Arkadaşlarımla bu süreçte mutlaka bir rol oynamamız gerektiğine inanıyorduk. Bu inançla ve coşkuyla İstanbul mitinginin hazırlanmasına katkımız oldu. - Mitinglere bu kadar kadının katılımını bekliyor muydunuz? Yoksa sürpriz mi oldu? - Hayır, sürpriz olmadı. Biz bu işi yapmaya kalktığımızda, vazgeçmemiz için çok baskı gördük. Ankara'daki mitingi görenler, "Eğer burada başarılı olamazsanız sizin için iyi olmaz,'' diyorlardı. Ama biz inanıyorduk. Mitingler konusunda geçmiş yıllardan tecrübemiz de vardı. Bosnalı kadınlar, laiklik ve demokrasiyle ilgili iki miting yaptık. Taksim Meydanı'nda "Ne şeriat ne darbe! Demokratik Türkiye!'' diye bir çiçek eylemi yapmıştık. O zaman da meydan dolmuştu. Ama bu olağanüstü bir katılım oldu. Çünkü son zamanlarda, laiklikle ilgili kaygılar artmaya başlamıştı. Bu artışta, sanıyorum iktidarın attığı yanlış adımlar rol oynadı. Böylece 1988'den beri dile getirdiğimiz laiklik kaygılarının büyüdüğünü gördüğümüz için, bu kez halkla birlikte tepki göstermenin daha etkili olacağını düşündük. - Meclis'te seslerini yeterince duyuramayan kadınlar, laikliğin elden gitme tehlikesinin en çok onları etkileyeceğini düşünerek sokaklara çıkıp "Biz de varız,'' mesajını mı vermek istedi? - Evet, özellikle kadınlar Cumhuriyet'e ve laikliğe sahip çıktılar. Kendilerini görünür kıldılar. "Biz varız ve bundan sonra da gücümüzü hissettirmeye devam edeceğiz,'' dediler. - Laikliğin tehdit altında olduğuna dair ne gibi şüpheleriniz var? - Türkiye'deki gelişmeler bunu gösteriyor. Özellikle dört buçuk yıllık iktidar süresi içinde, Kuran kurslarında küçücük kızların, eskiden açıkken giderek kapanan kadınların durumu, bizi üzmeye devam etti. Din vurgusunun hem eğitimde hem de devletin çeşitli kademelerinde ağırlıklı şekilde yer almaya başladığını görünce, daha etkili hareketler yapmamız gerektiğine karar verdik. - Dışişleri Bakanı Abdullah Gül'ün Cumhurbaşkanlığı adaylığı açıklanınca, Köşk'te türbanlı bir eş modeline karşı olan kadınlar tepkilerini dile getirdi mi? - Kadınlardan bu konuda çok tepki aldık, ama biz Gül'ün eşinin başının bağlı olmasından çok, Gül'ün ve çevresindekilerin zihniyetlerinin ne olduğunu Milli Nizam Partisi'nde yer aldıklarından beri izleyen bir gruptuk. Katıldıkları her yerde söyledikleri mesajları takip ediyorduk ve çok da güvenmiyorduk. - Çağlayan'da bir saldırı ihtimaline karşı hiç korktunuz mu? - Hayır, kişisel olarak en ufak bir korku duymadım. Belki arkadaşlarımdan birkaçı "Acaba bir provokasyon olur mu?'' kaygısını dile getirdi, ama birbirine saygı ve sevgiyle davranan bir topluluk oluştu. İki İngiliz dostuyla katılan bir hanım aradı, "İngiltere'de bu büyüklükte bir toplantı olsaydı, en az 100 yaralı olurdu. Biz Türkiye'de bir olay çıkmamasına inanamıyoruz,'' demişler. - SHP Genel Başkanı Murat Karayalçın, 'solda birlik' için aracı olmanızı istedi, düşünüyor musunuz? - Ben de Türkan Hanım da diğer arkadaşlarım da daha önce girişimlerde bulunduk. Baykal'la görüştük, önümüzdeki günlerde tekrar görüşeceğiz. Bir televizyon kanalından, Baykal'dan bir araya gelip solun daha güçlü olması konusunda bütün kapıları açmasını rica ettim. Bu yapılmadığı takdirde, Cumhuriyet tarihi karşısında sorumlu olacağını da söyledim. Umarım bu sözlerimden alınmaz, ama bunu ülkem ve sosyal demokratlar için söylediğimi bilmesinde de yarar var. Şimdi ondan bir hareket bekliyoruz. - Aktif siyasete girecek misiniz? - Eskiden olduğu gibi siyasete girme konusunda özel bir yaklaşımım olmadı.
Girme - 13.5.2007
Milletvekili Aday Adayları
Ziyapaşa Vergi Dairesi Müdürü Mansur Aladağ, MHP’den aday adayı olduğunu açıkladı. MHP İl binasında düzenlenen toplantıda aday adaylığını açıklayan Mansur Aladağ, Türkiye’nin kaderine sahip çıkma konusunda kendini görevli saydığını belirterek, "Ülkemin geleceği için siyasete girme kararı alarak inandığım değerler için yola çıktım" dedi.
Girme - 13.5.2007
'Süleymancı' İsmail Amasyalı CHP'den Aday
Kamuoyunda, "Süleymancılar" olarak bilinen İslami cemaatin önde gelen ismi olarak tanınan, eski DYP milletvekili İsmail Amasyalı, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'dan milletvekili adaylığı teklifi aldığını ve kabul ettiğini söyledi. Amasyalı, ANKA'ya yaptığı açıklamada, Kocaeli ya da Antalya'dan aday olabileceğini, Baykal ile görüşmesinin ardından aday olacağı ilin netleşeceğini söyledi. 1999'dan beri Türkiye siyasetini doğru tespit etmeye çalıştığını anlatan Amasyalı, ilk seçimde CHP'nin koalisyon ortağı olacağı öngörüsünde bulunduğunu ve bu tespitinin doğrulandığını belirterek, "Ben de halkın temayülü olan CHP'de siyaset yapmaya karar verdim. Davet sayın Baykal'dan, seçim kararı alınmadan önce geldi, ben de kabul ettim" dedi. RADİKAL DEĞİLİM MUHAFAZAKARIM Kendisini "Süleymancı değilim, muhafazakar, laik ve demokrasiyi benimsemiş bir kişiyim" şeklinde tanımlayan Amasyalı, CHP tabanından gelebilecek olası tepkiler konusunda ise, "Biz radikal değiliz. CHP tabanının tepkisi radikallere. CHP de artık merkezde. Merkez sağ ve sol yok artık. Baykal özel hayatında şaibe olmayan ve tabanı olan insanlara yönelmek istiyor. Merkez sağ çizgisinden geliyoruz ama radikal değiliz. Muhafazakar kesimlere yardımlarımız olmuştur" değerlendirmesi yaptı. BAYKAL BÜTÜNLEŞTİRMEK İSTİYOR Türkiye'de meydanların bütünleşmiş siyasi hareketlerin Meclis'e taşınmasını istediğini belirten Amasyalı, "Bu siyasi hareket sağ ya da sol değil. Bütünleşme hareketi. Baykal da bunu yapmak istiyor. Demirel'in cumhurbaşkanlığı nasıl tartışılmıyorsa, Baykal da siyasi hayatının son döneminde tarihe mal olacak bütünleşme hareketini gerçekleştirmek istiyor" dedi. Amasyalı, önümüzdeki günlerde Anavatan, DYP ve MHP'den CHP'ye sürpriz katılımların olacağını da kaydetti. DEMİREL "SAĞDA VERECEĞİM ADRES YOK" DEDİ CHP'den adaylığı konusunda karar vermeden önce eski cumhurbaşkanı Süleyman Demirel ile görüştüğünü ve onay aldığını ifade eden Amasyalı, "Sayın Demirel'e 'Bu dönem siyaset yapmak istiyorum ama sağdan teklif almadım. Girme derseniz siyaset yapmayacağım' dedi.
Girme - 12.5.2007
DTP Lideri Türk: "İstersek seçimi kilitleriz"
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, isterlerse seçimi yapılamaz hale getirme imkanlarının bulunduğunu söyledi. Türk, 5-10 bin aday göstermeleri durumunda bağımsız aday oy pusulalarını hangi zarfa ve hangi sandığa konulacağına işaret ederek, "İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz'' dedi.
Girme - 12.5.2007
DTP'nin Seçimi Sabote Şantajı
Demokratik Toplum Partisi (DTP) Genel Başkanı Ahmet Türk, isterlerse ''seçimi yapılamaz hale getirme imkanları bulunduğunu'' savunarak, ''5-10 bin bağımsız aday gösterdiğimizde oy pusulasını hangi zarfa, hangi sandığa koyacaksınız? İstersek seçimleri böyle kilitleyebiliriz'' dedi. Türk, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, ''bağımsız adaylarla seçime girme kararı almalarından bir gün sonra, TBMM'de bağımsız adayların birleşik oy pusulasında yer almasına yönelik bir düzenleme yapıldığını'' söyledi.
Girme - 12.5.2007
Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan:
Batman Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bağımsız adayların önünü kesmeye yönelik çabaların sonuç vermeyeceğini belirterek, seçimin Türkiye genelinde AK Parti, MHP ve CHP, bölgede ise AK Parti ve bağımsız adaylar arasında geçeceğini iddia etti. Son gelişmelerle ilgili açıklamalarda bulunan Belediye Başkanı Hüseyin Kalkan, bölgede gücü bulunan bir partinin seçime bağımsız adaylarla girme kararı vermesinin düşünülmesi gereken bir konu olduğunu belirterek, "Bu Türkiye'deki yasaların hukuksal olmadığını, anti demokratik olduğunu gösteriyor" dedi.
Girme - 11.5.2007
Yazıcıoğlu, Baykal'ı 'Cumhuriyeti Kurtaran Süpermene' Benzetti
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı, 'Cumhuriyeti kurtaran süpermene' benzeterek, "Cumhuriyet ile milletin değerleri asla çatışmaz. Ama bu zihniyet bu değerleri birbiriyle çatışan unsurlar olarak gösteriyor. Çünkü böyle işlerine geliyor. Sonra CHP cumhuriyeti kurtaran süpermeni oynuyor" dedi. Alperen Ocakları eski Genel Başkanı Doğan Öztaşkın, BBP'den milletvekili aday adayı oldu. Öztaşkın'ın BBP Genel Merkezi'nde düzenlediği basın toplantısına Yazıcıoğlu, Öztaşkın'ın ailesi, yakınları ve çok sayıda partili katıldı. Toplantıda konuşan Öztaşkın, en alt kademesinden başlayarak hareketin bütün kademelerinde hizmet ettiğini hatırlatarak, milletin değerlerinin örselendiği bu dönemde milletvekilliği görevine talipli olduğunu söyledi. Yazıcıoğlu ise uzun yıllar birlikte omuz omuza görev yaptığı Öztaşkın'ı kutlayarak, eski ocak başkanının kendisine verilen bütün görevleri büyük bir liyakatla yerine getirdiğini ifade etti. BBP'ye yoğun bir adaylık başvurusunun olduğunu vurgulayan Yazıcıoğlu, 25 Mayıs'a kadar müracaatların alınacağını, daha sonra teşkilatların da görüşünün sorularak aday sıralamasının oluşturulacağını kaydetti. "Bizde sıralama kavgası hiç yaşanmamıştır, yine yaşanmaz" diyen Yazıcıoğlu, "Türkiye'de anketlerle yönlendirilerek ve topluma farklı imajlar vererek bizi hep dar alana sıkıştırmaya çalıştılar. Bunu kıracağız" şeklinde konuştu. Aday belirlemede önseçimden yana olduğunu anlatan Yazıcıoğlu, "Adayları vatandaş değil parti başkanları belirlediği için bugün TBMM'de milletin vekilleri değil liderlerin vekilleri var" ifadesini kullandı. Milletvekillerinin millete bakarak değil liderlerin iki dudağına bakarak hareket ettiğini söyleyen Yazıcıoğlu, 14 yıldan beri BBP'nin, cumhurbaşkanını halkın seçmesi gerektiğini savunduğunu ancak hükümetin şimdi mecbur kaldığı için bu sese kulak verdiğini söyledi. Yazıcıoğlu, şöyle konuştu: "Milliyetçi, mukaddesatçı ve demokrat bir bileşke olmalıdır. Milliyetçilik, kendini milletine feda etmek ve milletin tüm değerlerini koruyarak o millet için çalışmak duygusudur. Bunun yanı sıra mutlaka milletimizin inanç değerlerini ve manevi değerlerini korumak ve en özgür şekilde gelişmesini sağlamak zorundayız. Türkiye demokratik bir çizgiye oturmalıdır. Biz demokrasiden, maneviyatımızdan, Türk milletinin milli bağımsızlığından ve onurundan taviz vermeyiz. Türkiye, milli güvenliğini teminat altında tutacak aynı ölçüde de milletimizin inanç değerleriyle özgürce yaşamasını da esas alacak. Bunları sağlayabilecek bir ortak zemine ihtiyaç vardır". "Aynı mecradan gelen, aynı kaynaktan beslenmiş olanların dağınıklığı gidermek üzere toparlanması bir ihtiyaçtır" diyen Yazıcıoğlu, bununla ilgili adımların atıldığını söyledi. Bu toparlanma hareketinin BBP'de gerçekleştiğini kaydeden Yazıcıoğlu, "BBP, Devleti ve milleti kaynaştırarak, bu milletin ordusunu milli güvenliğimizin teminatı olarak en saygın yerde tutup, diğer tarafta milletimizin özgürlüğünü ve demokratik haklarını en iyi şekilde kullanabilmesini temin edecek konsepti yakalayacaktır" diye konuştu. BBP'nin hilal ve gül amblemi ve kendi ismiyle seçimlere gireceğini söyleyen Yazıcıoğlu, partisinin bu seçimde sürpriz yapacağını ileri sürdü. Bu hafta sonu 14 ilde bölge divan toplantıları düzenlediklerini belirten Yazıcıoğlu, yapılan bu çalışma ile 14 bölgeye ayrılan seçim çalışma bölgelerinde, genişletilmiş bölge divan toplantıları ile teşkilatların çalışma programları ve seçim stratejileri hakkında görüşlerin masaya yatırılması hedeflendiğini anlattı. Bu bağlamda, tüm illerde sandık görevlileri eğitime alındığını ifade eden BBP Lideri, "Geçtiğimiz hafta Ankara'da 14 bölgenin sandık görevlilerine eğitim verildi. Eğitimi tamamlayanlar ise kendi bölgelerinde sandık görevlilerine eğitim verecek. Her sandıkta BBP'den bir görevli mutlaka bulunacak" dedi. CHP Genel Başkanı Deniz Baykal'ı 'Cumhuriyeti kurtaran süpermen'e benzeten Yazıcıoğlu, "Cumhuriyet ile milletin değerleri asla çatışmaz. Ama bu zihniyet bu değerleri birbiriyle çatışan unsurlar olarak gösteriyor. Çünkü böyle işlerine geliyor. Sonra CHP cumhuriyeti kurtaran süpermeni oynuyor. Bu millet bunu kıracak" diye konuştu. Yazıcıoğlu, bir gazetecinin BBP'nin SP çatısı altında seçime gireceği yönünde basında çıkan haberleri hatırlatması üzerine, şöyle konuştu: "Şu anda sürdürülen herhangi bir görüşme yoktur. SP Genel Başkanı sayın Recai Kutan geçen hafta bizi ziyaret etmeye geldiklerinde böyle bir arzu içinde olduklarını ifade ettiler. Başka bir siyasi partinin çatışı altında seçime girme konusunda parti kararımız yoktur.
Girme - 11.5.2007
BBP Genel Başkanı Yazıcıoğlu: "Kendi amblemimiz ile seçime gireceğiz" (1)
Büyük Birlik Partisi (BBP) Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, partilerinin bir başka partinin amblemi altında seçime girme gibi bir çalışmalarının olmadığını söyledi.
Girme - 11.5.2007
Avrupa Merkez Bankasının Kıbrıs Birleşmesi Kaygısı
Avrupa Merkez Bankası (AMB), Rum Kesimi'nin Ocak itibariyle euro sistemine katılmak talebine ilişkin raporunu gelecek hafta yayınlayacak. Financial Times gazetesi, Rumlara yeşil ışık yakması beklenen AMB'nin değerlendirmelerinde, adanın olası birleşmesinin bir faktör oluşturduğunu belirtirken AMB'nin, "adanın en zengin kısmının daha yoksul olan kuzey ile birleşmesinin etkilerine ilişkin kaygılarını" dile getirmesi beklentisine yer verdi. AMB gelecek hafta Kıbrıs Rum Kesiminin, 1 Ocak 2008 itibariyle euro sistemine girme talebine ilişkin bir rapor yayınlayacak.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Girme Haberleri | Girme Haber - Haberler - Girme haberleri, son dakika girme haber ve gelişmeleri burada. Çam kozalağından denemelik turşu yapmaya başlamıştı, şimdi taleplere yetişemiyor.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 31.10.2020 19:44:36. #1.14#
title