Haberler

  Microsoft'tan rekor satın alma! 70 milyar doları gözden çıkardı

  Güncelleme:

  Teknoloji devi Microsoft, dünyanın en büyük beşinci video oyun geliştiricisi Activision Blizzard'ı 68.7 milyar dolara satın alarak bünyesine kattı. Satın alma işlemlerinin önümüzdeki yıl tamamlanması planlanıyor.

  Call of Duty, World of Warcraft, Diablo, Overwatch ve Starcraft gibi popüler yapımların arkasında yer alan Activision Blizzard, Microsoft çatısının altına girecek. Dev şirket yaptığı basın duyurusunda Activision Blizzard Inc. firmasını satın almayı planladığını duyurdu.

  OYUN SEKTÖRÜNDEKİ EN PAHALI ANLAŞMA

  Anlaşma sonucunda Microsoft dünyanın en büyük üçüncü oyun şirketi olacak. Satın alım sonrasında oyun dünyasının en büyük yapımları da Xbox bünyesine giriş yapacak. 68.7 milyar dolarlık satın alımın gerçekleşmesi halinde Microsoft tarihi boyunca yaptığı en pahalı anlaşmayı imzalamış olacak.

  SATIN ALMA 2023'TE GERÇEKLEŞECEK

  Geçtiğimiz yıllarda teknoloji devi Microsoft, Bethesda'yı da bünyesinde barındıran ZeniMax Media şirketini 7 milyar dolarlık sözleşmeyle satın almış ve oyun sektöründe bomba etkisi yaratmıştı. Bu fiyatın neredeyse on katına tekabül eden yeni anlaşmanın ise Haziran 2023'te tam olarak sona ermesi bekleniyor.

  ÇALIŞANLAR İŞTEN ÇIKARILDI

  Bu süreçte düzinelerce çalışan işten çıkarılırken toksik iş ortamına maruz kalan pek çok isim de şirketi protesto etti. Şirketin CEO'su Bobby Kotick'e istifa çağrısı yapılsa da Kotick pozisyonunu terk etmedi. Önümüzdeki yıl anlaşma kesin olarak tamamlandığında Kotick, Xbox patronu Phil Spencer'ın altında çalışacak ve Spencer'a rapor verecek.

  Microsoft'tan rekor satın alma! 70 milyarı gözden çıkardı

  ACTIVISON CEO'SU AÇIKLAMA YAPTI

  Activision CEO'su Bobby Kotick ise anlaşma hakkında yaptığı açıklamalarda, "30 yıldır inanılmaz yetenekli ekibimiz oyun dünyasının en başarılı oyunlarını geliştirdi. Şirketimizin dünya kalitesindeki yeteneği ve sıra dışı oyunları Microsoft'un teknolojisi, dağıtımı ve hırslı vizyonuyla birleşerek pek rekabetçi olan oyun dünyasındaki başarımızın devam etmesini sağlayacak." ifadelerine yer verdi.

  POPÜLER ESPOR ORGANİZASYONU EL DEĞİŞTİRDİ

  Activision, World of Warcraft ve Call of Duty gibi dev yapımların yanı sıra küresel bir espor organizasyonuna da sahip. Anlaşmayla beraber Major League Gaming Division da Microsoft'un eline geçecek. Diğer taraftan adı uzun süredir skandallarla beraber anılan firmanın soruşturma süreci devam ediyor. Üst düzey statülerde yer alan Blizzard ve Activision çalışanlarının ırkçı, ayrımcı ve mizojinist bir iş ortamı oluşturduğu geçtiğimiz aylarda ortaya çıkmıştı.

  MICROSOFT, OYUN DÜNYASINDA YERİNİ SAĞLAMA ALDI

  Microsoft oyun dünyasındaki girişimlerini son yılda büyük oranda hızlandırdı. 2014'de 2.5 milyar dolar ödeyerek Mojang'ı satın alarak Minecraft'ı ürünü haline getiren Microsoft daha sonra ZeniMax Media ile anlaştı. Önümüzdeki süreçte Microsoft, Activision Blizzard anlaşması ile 70 milyar doları kasasından çıkararak sektördeki en büyük sözleşmeyi yapmış olacak.

  Kaynak: SaveButonu / Gamegar

  Activision Blizzard Microsoft xbox Haberler

  Görüntü Mardin'den! 'Beni siz delirttiniz' diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

  Görüntü Mardin'den! "Beni siz delirttiniz" diyerek sokakta üstsüz halde yürüdü

  Özel'in 'Belediyelerimizde akraba ataması yok' sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

  Özel'in "Belediyelerimizde akraba ataması yok" sözlerine AK Parti cephesinden yanıt: Özel, vatandaşı kandırıyor

  Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

  Sırbistan, EURO 2024'ten çekilme tehdidinde bulundu

  İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

  İstanbul'da Halk Ekmek'e yüzde 60 zam

  500
  Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
  title