Fried: Türkiye Tarihi ile Yüzleşmeli

Fried: Türkiye Tarihi ile Yüzleşmeli

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye ile Ermenistan Arasındaki Sorunların Çözümünü İstediklerini ve Bu Yönde Ermenistan'in, Türkiye ile Arasındaki Mevcut Sınırı Tanıması Türkiye'nin de 'Tarihiyle Yüzleşmesi' Gerektiğini Söyledi.

Fried: Türkiye Tarihi ile Yüzleşmeli

ABD'nin Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Dan Fried, Türkiye ile Ermenistan arasındaki sorunların çözümünü istediklerini ve bu yönde Ermenistan'in, Türkiye ile arasındaki mevcut sınırı tanıması Türkiye'nin de ''tarihiyle yüzleşmesi'' gerektiğini söyledi.

Türkiye ile Ermenistan arasında uzlaşma sağlanmasının, ''hassas ve acı verici'' konularla uğraşılmasını gerektirdiğini anlatan Fried, ''Ermenistan, mevcut sınırı kabul etmeye hazır olmalı ve Türkiye'nin yapabileceği çabalara yapıcı biçimde yanıt vermeli'' dedi.

Fried, kongre kayıtlarına geçen yazılı konuşma metninde de, ''Ermenistan, modern Türkiye toprakları üzerinde herhangi bir iddiası olmadığını dile getirmeli'' ifadesini kullandı.

Fried'ın bu sözleriyle ABD, ilk kez resmi kayıtlara geçecek biçimde Ermenistan'a, Türkiye sınırını tanıması ve Türk topraklarında gözü olmadığını bildirmesi gerektiğini vurgulamış oldu.

Fried, Türkiye'ye ilişkin de, ''Türkiye'nin, tarihindeki karanlık bir bölümle yüzleşmesi gerekiyor. ABD'nin, kendi tarihindeki karanlık dönemleriyle yüzleşmesinin kolay olmadığı gözönüne alındığında, bu da kolay olmayacak'' diye konuştu.