Filistinlilerin Vatanlarına Dönüş Özlemi

Filistinlilerin Vatanlarına Dönüş Özlemi

Filistinli Film Şirketi Johatoon, 1948'de İsrail'in Filistin Topraklarını İşgalini ve Topraklarından Göç Etmek Zorunda Kalan Filistinlilerin Dramını Anlatan "Anahtarın Öyküsü" İsimli Animasyon Filmini Yayınladı.

Filistinlilerin Vatanlarına Dönüş Özlemi

Filistinli film şirketi Johatoon, 1948'de İsrail'in Filistin topraklarını işgalini ve topraklarından göç etmek zorunda kalan Filistinlilerin dramını anlatan "Anahtarın Öyküsü" isimli animasyon filmini yayınladı.

Nakba'yı, yani İsrail'in Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesini anlatan "Anahtarın Öyküsü" isimli animasyon filminin genel yönetmeni Maamnia Ebu Hamit, "Şirketimiz Filistin-İsrail meselesini, Filistinlilerin çektiği acıları anlatan çizgi filmler hazırlamaktadır. Gazze'ye uygulanan ambargo işlerimizi zorlaştırıyor. Özellikle sık sık yaşanan elektrik kesintileri yüzünden sıkıntı çekmekteyiz. Prodüksiyon maliyetleri arttı ve ambargonun getirdiği ekonomik zorluklar yüzünden çalışanlarımıza ödeme yapmakta zorluk çekiyoruz" dedi.

Hazırladıkları çizgi filmin Filistinlilerin işgal edilen topraklara dönme hakkını anlattığını ifade eden Ebu Hamit, "Filmin 4 ay içinde bitirilmesi planlanıyordu. Fakat bölgedeki çatışmalar ve elektrik kesintileri yüzünden prodüksiyonu 6 ay ertelemek zorunda kaldık" diye konuştu.

Yapımcılığını üstlendikleri animasyon ve çizgi filmler aracılığıyla çocuklara Filistin halkının davasını anlatmayı amaçladıklarını belirten Hamit, ilk kez Mısır'da gösterilen çizgi filmin yapımında 10 kişilik bir ekibin çalıştığını söyledi.

Filmin yönetmeni Ümeyye Juha ise, "Hikayede Filistinli mültecilerin dramı anlatılıyor. Bu filmde çalışan herkes bir şekilde bu acıları yaşadı. Hikayemiz ailelerimiz, büyükanne ve büyükbabalarımızın Filistin topraklarının İsrail tarafından işgali sırasında yaşadıklarından ve halkımızın işgale direnişinden esinlenmiştir" dedi.

Çizgi film, Filistinlilerin Nakba (Felaket) olarak adlandırdıkları İsrail devletinin kuruluşunun 60. yıldönümünde tamamlandı. Filmin adında geçen anahtar, Filistinlilerin İsrail tarafından ellerinden alındığını iddia ettiği topraklara dönüş özlemlerini simgeliyor. 1948 ve takip eden yıllarda şu an İsrail tarafında kalan topraklardan göç eden Filistinli ailelerin birçoğu, terk ettikleri evlerinin anahtarlarını hala saklıyor.

(EL-OYK-OYK-CC-D)