Filistin, Sağ Ve Solu Buluşturdu

Filistin, Sağ Ve Solu Buluşturdu

İsrail’in Lübnan’a Yönelik Askeri Müdahalesine Ve Türkiye’nin Lübnan’a Asker Göndermesi İhtimaline Tepki Gösteren Binlerce İnsan İstanbul’da Bir Araya Geldi.

Filistin, Sağ Ve Solu Buluşturdu

İstanbul, Pazar gününün rehavetine ve yazın sıcağına aldırmayan binlerce insanın İsrail’in Lübnan’a yönelik askeri müdahalesine protestosuna sahne oldu. Siyasi aranenan sağ ve solunda bulunan birçok sivil toplum örgütü “savaşa hayır” dedi.

Kadıköy Meydanı’nda yapılan mitingde, eylem tertip komitesi adına Yunus Öztürk, TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Soğancı ve KESK Genel Başkanı İsmail Hakkı Tombul’un yaptığı konuşmalarda, Türkiye’nin Lübnan’a asker göndermemesi çağrısı oldu. Türkiye’nin Lübnan ve Filistin’le dayanışması gerektiğini belirten konuşmacılar, asker göndermenin bataklığa sürüklenmek olacağını söyledi. Tombul, konuşmasında hükümete seslenerek “Türkiye Lübnan’a asker göndermeyecektir” açıklamasını yapmasını isterken, Öztürk de Büyük Ortadoğu Projesi’ne dahil olunmamasını talep etti.

Eylemde Filistin bayrağının bayrak direklerinden birisine çekilmesi uyarı alırken eylemcilerin protestolarına da neden oldu. Kürsüden yapılan, “O bayrağı indirin” uyarısına göstericiler “Her Yer Filistin Hepimiz Filistinliyiz” sloganı ile karşı koymasına neden oldu. Bayrak eylem sonunda direkten indirildi.

Sıcak hava göz önünde bulundurularak, alışılanın aksine saat 15.00’te başlayan mitinge TKP, EMEP, ÖDP, SODEP, DSP, KESK, Eğitim-Sen, SES, TMMOB, Temel Haklar Federasyonu, Alınteri, Odak, Köz, Halkevleri, ESP, Pir Sultan Abdal Kyültür ve Dayanışma Derneği, Mazlumder, anarşistler ve feministler katıldı. Ortak pankartın “Irak Filistin Lübnan İşgal Altında, ABD ve İsrail’i Durdurun” olduğu eylemde ilginç pankartlar göze çarptı. Bu pankartlar arasında “Hitler’in Ruhu İsrail’de dirildi”, gamalı haçla ‘S’ harfi yazılan İsrail dövizleri, Arapça yazılan “Filistin Lübnan Halkı Yalnız Değildir” pankartları yer aldı.