Haberler

Zeytinyağı fiyatları el yakıyor! Uzmanlardan "İhracat yasağı devam etsin" çağrısı

Güncelleme:

Türkiye'de son dönemde artan zeytinyağı fiyatları vatandaşları mağdur etmeye devam ederken, zeytin üreticileri hükümete çağrıda bulunarak dökme zeytinyağı ihracatı yasağının devam ettirilmesini talep etti. Türkiye'ye hiçbir faydası ve katma değeri olmayan böylesi bir ihracatın devam etmesi durumunda fiyatların daha da yükseleceğini belirten uzmanlar, bu işlemden karlı çıkanın Türkiye değil, bizden dökme zeytinyağı alıp şişeleyerek satan İspanya gibi ülkeler olacağını kaydetti.

Ticaret Bakanlığı'nın geçtiğimiz yıl ekim ayı itibarıyla aldığı karar neticesinde dökme ve varilli zeytinyağı ihracatında uygulanan yasak kararı süresiz bir şekilde uzatılmıştı. Karar sofralık zeytin üreticileri tarafından olumlu karşılanırken, süreç içinde artmaya devam eden zeytin ve zeytinyağı fiyatları sonrası uzmanlardan yeni bir uyarı daha geldi.

TALEP PATLAYINCA FİYATLAR UÇTU

İspanya, İtalya ve Fransa'da yaşanan kuraklıklardan dolayı zeytin ağaçlarında geçmişe kıyasla yüzde 70'e varan rekolte kayıpları yaşanırken, bu ülkeler kayıplarını kapatmak için Türkiye gibi üretici ülkelere yöneldi. Yaşanan talep artışıyla birlikte Türkiye'deki yağlık zeytin fiyatları da 2 katına çıktı.

İSPANYA'NIN GÖZÜ TÜRKİYE'DE

Zeytinyağı pazarındaki liderliklerini kaptırmamak isteyen İspanya gibi ülkeler, Türkiye'deki ulusal ve yerel market raflarından topladıkları ambalajlı ürünleri dökme haline getirip ihracat yapıp ihracatçılara ham madde sağlarken, bu hamle Türkiye'de sofralık zeytin ve zeytinyağı fiyatlarının rekor seviyelere çıkmasına neden oluyor.

Zeytinyağı fiyatları el yakıyor! Uzmanlardan 'İhracat yasağı devam etsin' çağrısı

REKOLTE KAYBI YAŞANIRSA VAY HALİMİZE

Türkiye'de yaşanabilecek bir rekolte kaybı durumunda fiyatların daha da artacağına dikkat çeken uzmanlar, ülkemize hiçbir faydası ve katma değeri olmayan dökme zeytinyağı ihracatının tüm vatandaşların ortak faydası adına kapatılması gerektiği çağrısında bulunuyor.

İHRACAT DEVAM EDERSE SOFRADA ZEYTİN BULAMAYABİLİRİZ

Ülkede zeytin stoğunun azalmasının sahte zeytinyağın piyasa sürülmesinin önünü açabileceği konusuna da dikkat çeken sofralık zeytin üreticileri, ihracat yasağının yeniden açılması halinde sofralık zeytin bulunamayacağına da işaret ediyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Zeytinyağı İspanya Türkiye İhracat Zeytin Dünya Ekonomi Haberler

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Hayvan pazarında silahlı kavga! 1 kişi öldü, 5 kişi yaralandı

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Adliyedeki tuvalet krizi cumhuriyet başsavcısını görevinden etti

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp 'başkanlık' planını anlatmış

Bomba iddia! Abdullah Gül, Erdoğan'ı bizzat arayıp "başkanlık" planını anlatmış

Bakmadan Geçme

İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? 14-15 Haziran Mayıs 2024 İstanbul su kesintisi listesi! Orman yangınına müdahale eden uçak düştü mü? Uçak nereye düştü, ne oldu? ASKİ Ankara su kesintisi: Ankara'da sular ne zaman gelecek? 14-15 Haziran 2024 Ankara su kesintisi listesi! Esra Erol sezon finali ne zaman? Esra Erol ne zaman, hangi tarihte sezon finali yapacak? Esra Erol sezon finali mi yapıyor? 15 Haziran Cumartesi 2024 Günlük Burç Yorumları! AŞK, EVLİLİK, SAĞLIK, KARİYER burç yorumları! 15 Haziran burç yorumları nedir? Bayramda otobanlar ücretsiz mi? Kurban Bayramında Kuzey Marmara ücretsiz mi, bedava mı? CANLI maç izle! (EURO 2024 MAÇLARI) Canlı şifresiz donmadan HD maç izle! 14 Haziran EURO 2024 günün maçları nereden izlenir? Osmangazi köprüsü bayramda ücretsiz mi? Osmangazi köprüsü bayramda bedava mı, paralı mı? Çanakkale Köprüsü Kurban Bayramı'nda ücretsiz mi? Çanakkale Köprüsü bayramda bedava mı? Marmaray bayramda kaça kadar açık? Kurban Bayram'ında İETT saatleri nasıl olacak? Kurban Bayramı seferlerine zam var mı? Kurban Bayramı uçak ve otobüs seferleri arttırıldı mı, zam yapıldı mı? FLÖRTE BAYRAM MESAJI! #9829 Flörte nasıl bayram mesajı atılır? #128242 Flörte mesaj atarken dikkat edilmesi gerekenler neler? Bayramda toplu taşıma ücretsiz mi 2024? Kurban Bayramı'nda Metro, Marmaray, Vapur, Metrobüs bedava mı? BAYRAM NAMAZI NASIL KILINIR? Bayram namazı kaç rekat, bayram namazında kaç tekbir alınır? KURBAN BAYRAMI HEDİYE ÖNERİLERİ 2024: Kurban Bayramında ne hediye alınır?
Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

Putin, ateşkes için Ukrayna'ya 2 şart sundu: Şartlar çok basit, hemen talimat vereceğim

500

Yorumlar (1)

vatandaş:

üreticiyi korumaz isen böyle olur. az bile bu fiyatlar beter olsun yiyen yemeyen belli olsun

15
6
yanıtYanıtla
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title