Haberler

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcının 3000 TL olmasını önerdi

Güncelleme:

Gelir İdaresi Başkanlığı, yurt dışına çıkış harcı için yeni bir öneri gündeme getirdi. Öneriye göre, yurt dışı çıkış harcı 3 bin TL olacak ve bu tutar her yıl otomatik olarak artırılacak. Bu yöntemin devlete 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanıyor.

Gelir İdaresi Başkanlığı'nın 24 Mayıs 2024 tarihli "2024 yılı kanun çalışmaları sunumu" metninde yeni vergi paketine dair dikkat çeken öneri ve tahminler yer aldı. Yakın zamanda TBMM'ye göndermesi beklenen yeni vergi paketine dair sunumda, mevcut durumda 150 TL olan yurt dışı çıkış harcının, 3 bin TL'ye yükseltilmesi önerildi.

Sunumda "Önerilen düzenleme" ara başlığı altında "Yurt dışına çıkış yapan Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarından çıkış başına alınan harç tutarının 3.000 TL olarak belirlenmesi, harcın her yıl yeniden değerleme oranında artırılmasının sağlanması ve Cumhurbaşkanına verilen yetkinin buna göre düzenlemesi önerilmektedir" denildi.

Yurt dışı çıkış harcı için 3 bin TL önerisi! Tutarın her yıl artırılması planlanıyor

"6 AYLIK GELİR ETKİSİ 12,5 MİLYAR TL"

Önerinin "Etki analizi" bölümünde ise 2023 yılında 8 milyon 743 bin 760 kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapmış olduğu hatırlatılarak "2024 yılında da aynı sayıda kişinin yurt dışına harç ödeyerek çıkış yapacağı varsayımı ile 6 aylık gelir etkisinin 12,5 milyar TL olacağı hesaplanmaktadır" denildi.

Yurt dışı çıkış harcı için 3 bin TL önerisi! Tutarın her yıl artırılması planlanıyor

YURT DIŞI ÇIKIŞ HARCINDA RAKAM HENÜZ NETLEŞMEDİ

Çıkış harcının 150 TL'den 1500 TL'ye yükseltileceği konuşulurken Hazine ve Maliye Bakanlığı kaynakları, çıkış harcına zam hazırlığının doğru olduğunu ancak rakamın henüz netleşmediğini ifade etti.

50 LİRADAN 150 LİRAYA YÜKSELTİLMİŞTİ

Temmuz 2019 ile Şubat 2022 döneminde 50 TL olan çıkış harcı, Mart 2022'de 150 TL'ye yükseltilmişti.

2023'TE 1 MİLYAR LİRAYI AŞKIN TAHSİLAT YAPILDI

Yurtdışı çıkış harçlarından 2023 yılında 1 milyar 311 milyon lira tahsilat yapıldı. 2024 yılının Ocak-Nisan döneminde ise 427 milyon lira gelir sağlandı. Yurtdışı çıkış harçlarının 15 TL'lik bölümü TOKİ'ye aktarılıyor.

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Gelir İdaresi Başkanlığı Ekonomi Zam Hukuk Finans Politika Dünya Ekonomi Haberler

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Marmara Denizi'nde 4,1 büyüklüğünde deprem meydana geldi

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Peş peşe tetiğe bastı! Sokak köpeğinin saldırdığı vatandaşı polis memuru güçlükle kurtardı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Timur Cihantimur, ABD'deki cezaevinde saldırıya uğradı

Bakmadan Geçme

Az önce deprem nerede oldu? SON DAKİKA! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? 19 Temmuz son depremler AFAD ve Kandilli listesi Efsane Milan kadrosu! Efsane Milan kadrosunda kimler var, hangi yıl, neden efsane oldular? Marmara'da deprem mi oldu? Marmara'da son dakika deprem oldu! Deprem şiddeti ve büyüklüğü kaç, nerede oldu? Son depremler AFAD ve Kandilli listesi Sevgiliye uzun günaydın mesajı 2024! Erkek sevgiliye ve kız sevgiliye gönderilebilecek en güzel romantik günaydın mesajları! Türkiye İspanya U19 maçı CANLI izle! (HD) 19 Temmuz Türkiye İspanya maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Kerem Aktürkoğlu gidiyor mu? Galatasaray'dan ayrılacak mı, nereye gidecek? Bu akşam kimin maçı var? Bugün TV'de kimin maçı var, ne maçı? 19 Temmuz bugünkü günün maçları 19-20 Temmuz Akaryakıt Fiyatları: Benzine, motorine, mazota zam veya indirim var mı, gelecek mi? Akaryakıt zammı ne zaman? 19-20 Temmuz bugün ve yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, kaç derece? İSKİ İstanbul su kesintisi: İstanbul'da sular ne zaman gelecek? Kağıthane, Avcılar, Esenler 19-20 Temmuz İstanbul su kesintisi listesi! İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? Bayraklı, Bergama, Çiğli 19-20 Temmuz 2024 İzmir su kesintisi listesi! Gaziantep GASKİ su kesintisi: Gaziantep'te sular ne zaman gelecek? Şahinbey, Nizip, Nurdağı 19-20 Temmuz 2024 GASKİ su kesintisi listesi! Adana ASKİ su kesintisi: Adana'da sular ne zaman gelecek? İmamoğlu, Karataş, Karaisalı 19-20 Temmuz 2024 Adana su kesintisi listesi! KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? Ilgın, Kulu, Karapınar 19-20 Temmuz 2024 Konya su kesintisi listesi! BUSKİ Bursa su kesintisi: Bursa'da sular ne zaman gelecek? Karacabey, Nilüfer, Gemlik 19-20 Temmuz 2024 Bursa su kesintisi listesi!
Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

Yazılım kaynaklı sorun nedeniyle ATM'ye giden vatandaşlar eli boş döndü

500

Yorumlar (50)

Koray dinç:

itibardan ödün vermemek için yeni soygun modelleri aranıyor, durmak yok soymaya devam

434
13
yanıtYanıtla
Metehan Eryilmaz:

Kendi vatandaşından yurt dışına çıkıyor diye para almanın dünyada emsali yok. Ülkeye giren turistten alıyor her ülke.

yanıt262
yanıt6
Koray dinç:

tatile arabasıyla uçakla dış ülkelerden gelenlerden alsanıza 1000 euro o zaman. Bıçak hep vatanın içindekini kesiyo

yanıt172
yanıt11
Yorumcii:

Harç değil de Haraç desek daha doğru olur… korkunç vergi veriyoruz ülke olarak,ekonomik olarak ülkenin zıplaması lazımdı ama bazılarını doyurmak kolay değil yetmiyor yetemiyoruz

yanıt151
yanıt2
eyüp çakır:

Hiç bir şey üretmeyip sadece haraç toplayan bu mafyadan nasıl kurtulacağız?

253
11
yanıtYanıtla
Özer Gül:

12,5milyar TL muhtelemen AKPnin 3 aylık araç araç bakım masrafıdır

197
11
yanıtYanıtla
Yücel BÜLBÜL:

Bu tutarı eğer insanların gelirine göre yapmazlarsa büyük adaletsizlik olur.Kaldıki orta halli insanların rahat seyahat etme hakkı da kısıtlanmış oluyor,zengin insanlara zaten farketmeyecek.İnşallah aklıselim hareket edilir ve insanlar mağduriyet yaşamaz.

169
5
yanıtYanıtla
Osman Çelik:

Ohh ev sahiplerine gelince%25 den fazla zam yapamazsın ama mevzu harç olunca %1000 zam yap harbiden çok iyii

161
6
yanıtYanıtla
yonuz atalay:

150 tl den 3000 olursa % 2000 olur.

yanıt129
yanıt1
Ercan Sevinc:

Güneş vergisi De düşünüyormusunuz !!

152
2
yanıtYanıtla
Tüm 50 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title