Haberler

Türkiye ve Mısır Arasında Ekonomik İşbirliği Görüşmeleri Yapıldı

Güncelleme:

Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile yapılan toplantıda Türkiye ve Mısır arasındaki ekonomik ve ticari işbirliğinin önemini vurguladı. İki ülkenin bölgedeki ağırlığını artıracağını belirten Bakan Bolat, bu işbirliğinin Gazze'deki sorunların çözümünde de katalizör rolü oynayacağını ifade etti.

MISIR'ın başkenti Kahire'de bulunan Ticaret Bakanı Ömer Bolat, Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ile Uluslararası İmalat Kongresi ve Fuarı'nda yapılan heyetler toplantısına katılarak konuşma yaptı. Bakan Bolat konuşmasında "Türkiye ve Mısır ekonomik ve ticareti entegrasyonda ne kadar güç birliği ve işbirliği yaparsa, bölgemizde çok güzel ağırlığımız olacak. Ortadoğu ve Afrika'nın sorunlarının giderilmesinde bu güç birliği son derece önemli olacaktır. Bu güç birliği Gazze'de akan kanın durmasında da çok önemli bir katalizör rolü olacaktır" dedi.

İki Bakan, Uluslararası İmalat Kongresi ve Fuarı'nda yapılan Türkiye-Mısır Ticaret Heyeti toplantısına katılarak konuşma yaptılar. Bakan Bolat konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"İki ülke arasında ekonomik, ticari ve yatırım ilişkileri konusunda alınacak çok yol var. 10 yıl aradan sonra iki ülke Ticaret Bakanlarının karşılıklı ziyaretle başlattığı diyalog ve işbirliği süreci kartopu gibi büyüyor. İki ülkenin ticaret yatırım ve ekonomik ilişlerinde daha da bütünleşmelerinin yolunu açıyor. Az önce Mısır Başbakanı Mostafa Madbouli ile yaptığımız görüşme çok verimli ve başarılı oldu. Bu fuarın açılışında Mısır Devlet Başkanı Sisi'yi de birlikte karşıladık ve uğurladık. Bu anlamda da Mısır Hükümeti'nin heyetimize gösterdiği yüksek ilgi nedeniyle şükranlarımı sunuyorum.

'MISIR, TÜRKİYE İLE YÜKSEK İŞBİRLİĞİ ARZUSUNDA'

Mısır halkı ve hükümeti, Türkiye ile daha yakın ve yüksek bir işbirliği arzusunda. Bizim halkımız ve hükümetimiz de çok daha yüksek bir işbirliği ve bütünleşme arzusunda. Biz de sadece bu yıl 27 heyet gezisi düzenledik, iki tane sektörel heyet gezisi düzenledik. Yılın kalan iki ayında iki sektörel heyet programımız daha olacak. Alım heyetleri programlarımız olacak.

Türkiye ve Mısır ekonomik ve ticareti entegrasyonda ne kadar güç birliği ve işbirliği yaparsa, bölgemizde çok güzel ağırlığımız olacak. Ortadoğu ve Afrika'nın sorunlarının giderilmesinde bu güç birliği son derece önemli olacaktır. Bu güç birliği Gazze'de akan kanın durmasında da çok önemli bir katalizör rolü olacaktır.

'SORUNLAR ÇALIŞMA GRUBUYLA ÇÖZÜME KAVUŞACAK'

Afrika'daki bir çok ülkedeki ortak projeler de çok önemli, bunları da görüştük. Önümüz açık inşallah tam yol ileri yola devam diyoruz. Bu minvalde Mısırlı muhatap Bakanımızla ve Mısır Başbakanıyla görüşmelerimizde Türk firmalarının dile getirdiği konuları ifade ettik. Onlara çözüm bulacaklarını kendileri ifade ettiler, çok da memnun ayrıldık. Bir çalışma grubuyla bu sorunların çözümüne katkı yapacağız dediler. Bu cevap bizi çok sevindirdi. Çünkü burada iş yamak isteyen bir çok Türk firması var. Onlar için de sevindirici haberi vermiş olalım."

Mısır Ticaret ve Sanayi Bakanı Ahmet Samir Saleh ise konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

"100. Yılınızı kutluyorsunuz. İnşallah nice 100 yıllara bu kutlamalarınızı sürdürürsünüz. Geçen 3 ay içinde 3 kez Sayın Bakanla bir araya geldik. 170 firmayla bugün buradasınız. Her zaman bizimle buradasınız. İki ülke arasında 2007'de STA imzalanmıştı, 1,5 milyar dolarlık ticaret hacminden bugün 10 milyar dolarlık ticaret hacmine ulaştık.

'BU ANLAŞMAYI GENİŞLETMEK İSTİYORUZ'

Önümüzdeki dönemde bunu 15 milyar dolara çıkartacağız. İki Bakanlık olarak bu anlaşmayı genişletmek istiyoruz, diğer sektörleri de bunun içine koymaya çalışacağız. Hem Türk hem Mısır tarafından özel sektörün işbirliği çok önemli. Bu fuar ve buluşmamız çok önem taşıyor. Yerel parayla bu ticaretimizi sürdürmede anlaştık, yine aynı şekilde anlaşmanın yenilenmesinde anlaştık.

Mısır'da Türk firmalarının olması, Türkiye'de Mısırlı firmalar olması çok önemli. Biz iki Bakanlık olarak rolümüz size destek sunmaktır ve bürokratik işlemlerin azaltılması için çalışacağız. Türk firmaları burada zaten çalışıyor. Mısır firmaları da Türkiye'de çalışacak."

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mustafa Gültepe ise 170 iş insanı ile görüşmelere katıldıklarını belirterek "İki ülke arasındaki ticaret hacmimizin artmasını bekliyoruz. Birçok alanda Mısır ile ticaret hacmimizi artırabiliriz. Ziyaretimizi iş birliği noktasında dönüm noktasında olacak" dedi.

Kaynak: Demirören Haber Ajansı / Ekonomi

Ömer Bolat Türkiye Gazze Mısır Ömer Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Ağırlaştırılmış müebbetle yargılanacağını öğrenince cezaevinde intihar etti

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Bakmadan Geçme

Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları! FA Cup Finali hangi kanalda? FA Cup Manchester City - Manchester United maçı nereden izlenir? Bridgerton 3. sezon 2. kısım ne zaman? Bridgerton 3. sezon 2. kısım hangi tarihte yayınlanacak? Trendyol Express Pazar günü çalışıyor mu? Trendyol Express Pazar günü dağıtım yapıyor mu, açık mı 2024? Pril boykot mu? Pril İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Pril Türk malı mı, sahibi kim? Aras Kargo Cumartesi çalışıyor mu? Aras Kargo Cumartesi günü dağıtım yapıyor mu, kargo kabul ediyor mu 2024? Elazığspor - Orduspor maçı hangi kanalda, saat kaçta? Elazığspor - Orduspor maçı nereden izlenir? Bingo boykot mu? Bingo İsrail malı mı, boykot listesinde var mı? Bingo Türk malı mı, sahibi kim? Osman Beşel olayı ne? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel neden darp edildi? Osman Beşel kimdir? Tonya Belediye Başkanı Osman Beşel hangi partiden seçildi? KURBAN BAYRAMINA KAÇ GÜN KALDI 25 MAYIS 2024: Kurban bayramı ne zaman, hangi tarihe denk geliyor? Bugün hangi maçlar var? Bugün maç var mı? 25 Mayıs Bu akşam hangi maçlar var, hangi kanalda? 25 Mayıs hangi burç? 25 Mayıs'ta doğanlar hangi burç oluyor? 25 Mayıs tarihi hangi burç olur? 25 MAYIS BİM AKTÜEL ÜRÜNLER KATALOĞU! Bu hafta BİM'de neler var, hangi ürünler geldi? Okulların Kapanmasına Kaç Gün Kaldı (SAYAÇ)? 25 Mayıs Okullar ne zaman, hangi tarihte kapanacak?
Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title