Haber : Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz ticaretinde rubleyle ödeme dönemi başlıyor - Haberler

Haberi Paylaş

Türkiye ile Rusya arasındaki doğal gaz ticaretinde rubleyle ödeme dönemi başlıyor

 - Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Putin arasındaki görüşmede, Rusya ile Türkiye arasındaki doğal gaz ticaretiyle ilgili önemli bir adım atıldı. Buna göre Türkiye, doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödeme yapmaya başlayacak. Görüşme sonrası Rusya Başbakan Yardımcısı Novak, "Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek" diye konuştu.

Rusya Başbakan Yardımcısı Aleksandr Novak, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in, Soçi kentinde gerçekleştirdikleri görüşmenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Görüşmelerden önemli sonuçlar elde edildiğini dile getiren Novak, "Ticaret, ekonomi ve neredeyse tüm sektörlerde ilişkilerimizin gelişimini yeni bir düzeye taşıyan müzakereler çerçevesinde bugün çok önemli kararlar alındı." dedi.

Türk ve Rus liderlerin iki ülke arasındaki ticaret hacmini 100 milyar dolara çıkarma konusunda verdikleri talimatı anımsatan Novak, söz konusu hacmi artırmak için gerekli prosedürleri basitleştirmek adına gerekli adımların atıldığını söyledi. Novak, Rusya ile Türkiye arasında özellikle ulaştırma, sanayi, tarım, turizm ve bilgi teknolojileri alanında iş birliğinin gelişeceğine işaret etti.

Rusya ile Türkiye arasındaki doğal gaz ticaretiyle ilgili de önemli bir adım atılmasının kararlaştırıldığını belirten Novak, şunları kaydetti:

"Türkiye'ye oldukça önemli bir hacimde, yılda 26 milyar metreküp düzeyinde sevk edilen doğal gaz konusu ele alındı. Liderler, görüşmeler sırasında doğal gaz teslimatlarında kısmen ruble cinsinden ödemeye başlanacağı konusunda anlaştı. Kademeli şekilde ulusal para birimlerine geçmekten bahsediyoruz ve ilk aşamada bazı tedarikler Rus rublesiyle ödenecek."

Novak, Akkuyu Nükleer Güç Santrali'nin de iki lider arasındaki görüşmede ele alındığını, projenin 2023'te faaliyete geçeceğini ifade etti.

Türkiye Rusya Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (8)

Ahmet Bayraktar:

Bence böyle ticaretlerin altınla yapılması daha mantıklı.Altın karşılığı ruble alınabiliniyorsa oda makbu gecer.

mahalle sakini:

Yetmez ama doları terk etmek iyi bir başlangıç, altınla ödemeye başladığımızda dolar üzerinden operasyon çekenlerin soygun yapması terör üretmesi sona erecek.

Murat Vural:

Bunu daha öncede belirtmiştim. Amerika'nın artık dünyadaki hegemonyası bitmek üzere diye ve bu sefer Asya ülkeleri kendi para birimlerini kullanarak Amerikan dolarına yıkıcı hamleyi yapmanın zamanı gelmiştir . Türkiye ve Rusya yakınlaşması olağanüstü Amerikayı çıldırtacak cinsten

Tüm 8 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title