Haberler

Türk-İş'ten hükümete asgari ücret resti: Açlık sınırı olan 14 bin TL teklif edilirse masadan kalkarız

Güncelleme:

Türk-İş Başkanı Ergün Atalay asgari ücret pazarlığına sayılı günler kala hükümete resti çekti. Hükümetin 14 bin lira civarında hesaplanan açlık sınırıyla masaya gelmesi halinde ne yapacakları sorulan Atalay, "O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz" dedi.

Asgari ücret pazarlığı için geri sayım başladı. Komisyon ilk toplantısını 11 Aralık Pazartesi günü gerçekleştirilecek. İşçi temsilcisi olan Türk-İş'in Başkanı Ergün Atalay, pazarlığa sayılı günler kala dikkat çeken açıklamalarda bulundu. Hükümete resti çeken Atalay, açlık sınırı olan 14 bin liranın teklif edilmesi halinde masadan kalkacaklarını söyledi.

"O ZAMAN MASADAN KALKARIZ"

Habertürk'e konuşan Atalay'a "Hükümet 14 bin TL civarında hesaplanan açlık sınırıyla masaya gelirse ne yapacaksınız?" diye soruldu. Teklifin kabul edilemez olduğunu belirten Atalay, "O zaman masadan kalkarız. Öyle şey olmaz" dedi.

"NE VERECEKLERİNİ GÖRELİM"

Bazı hükümet yetkililerinin ifade ettiği ve yüzde 25 artışa tekabül eden 14 bin 250 TL gibi bir ücreti de asla kabul etmeyeceklerini söyleyen Atalay, "Bizim rakam telaffuz etmemiz doğru değil. Ne vereceklerini görelim; ondan sonra tavrımızı belirleriz. Teklifi Başkanlar Kurulu'na getirip orada kararımızı veririz" dedi.

Atalay, asgari ücrete bir yıl artış yapılmayacağı göz önüne alındığında, yıl sonuna kadar geçimi sağlayacak bir artış yapılması gerektiğini söyledi.

KARAR NE ZAMAN ÇIKACAK?

Asgari Ücret Tespit Komisyonu, her yılın aralık yanında toplanmaya başlıyor. Bu ay 4 toplantı gerçekleştirecek olan komisyon nihai kararını en geç 31 Aralık tarihine kadar verecek.

KOMİSYONDA BİR İLK YAŞANACAK

Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nda işçi tarafını Türk-İş, işveren tarafını TİSK, hükümet kanadını ise Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı temsil ediyor. Türk-İş bu yıl ilk kez komisyona 5 asgari ücretliyi de dahil edecek. Bu 5 kişi komisyonda asgari ücretlilerin sıkıntılarını anlatacak.

"ÇALIŞANLARI ENFLASYONA EZDİRMEYECEĞİZ"

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Işıkhan, asgari ücret görüşmeleriyle ilgili son açıklamasında, "Şu an teknik çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Alt sınırı yok, çalışanlarımızı, işçilerimizi tüm kesimlerimizi enflasyona ezdirmeyeceğiz. Sosyal diyalog kanallarını geliştirerek, hep birlikte her iki tarafın da maksimum fayda elde edeceği şekilde uzatacağımıza inanıyorum." demişti.

ASGARİ ÜCRET ŞU AN NE KADAR?

Asgari ücret, bir işçi için aylık brüt 13 bin 414 lira 50 kuruş, vergiler ve kesintiler düştüğünde net 11 bin 402 lira 32 kuruş olarak uygulanıyor.

Mesut Şahin
Haberler.com - Ekonomi

Politika Ekonomi Haberler

Bakmadan Geçme

21 Şubat İstanbul elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Elektrikler ne zaman gelecek? İstanbul'da elektrik kesintisi! Son Depremler! Bugün İstanbul'da deprem mi oldu? 21 Şubat AFAD ve Kandilli deprem listesi! 21 Şubat Ankara'da, İzmir'de deprem mi oldu? 21 Şubat Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 21 Şubat Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 21 Şubat 2024 Resmi Gazete ATAMA KARARLARI! Bugünün kararları neler? 21 Şubat Resmi Gazete yayımlandı! 32266 sayılı Resmi Gazete atamalar listesi! 21 Şubat İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Bugün İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! Ronaldinho kimdir? Ronaldinho nereli, hangi takımlarda oynadı? 21 Şubat Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! 21 Şubat Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da elektrik kesintisi! Galatasaray en son ne zaman şampiyon oldu 2024? Inter - Atletico Madrid maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Inter - Atletico Madrid maçı kaç kaç, canlı maç skoru! PSV - Borussia Dortmund maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! PSV - Borussia Dortmund maçı kaç kaç, canlı maç skoru! Manchester City - Brentford maçı kaç kaç, bitti mi? MAÇ SKORU! Manchester City - Brentford maçı kaç kaç, canlı maç skoru! YouTube çöktü mü? 21 Şubat 2024 YouTube sorun mu var? YouTube neden açılmıyor?
1000

Yorumlar (30)

Ahmet Say:

Eskiden maaşlar verilmezken şimdi zam alıyoruz

13
224
yanıtYanıtla
Muhalif:

Ne diyon gebeş kaplumbağa

yanıt101
yanıt10
Muhalif:

Eskiden geçiken maaş gene bişeylere almaya yeterdi deden 2 aylığıyla denize sıfır tarla alıyordu . Şimdi para yetişmiyor az verip yetiştirmeye çalışıyorlar çok sözlendikleri için başlarına geliyor.

yanıt53
yanıt7
Sezgin Sezgin:

Ecevit dönemiydi...O kadar kötü bir iktidarın oldugu dönemde bile para basmadan insanların maaşları veriliyordu...

yanıt41
yanıt4
Mehmet Yılmaz:

Ahmet senin tuzun kuru galiba,sadece endüşük kira yedibin,kirada olan 14000den yedisini verdikten sonra ,eline 7000 kalacak,bunun elektriği suyu ,dört kişilik ayle olduğunu neyiyecek ne içecek,her halde ağaç kemirecek.

yanıt6
yanıt0
Serdar Bilinen:

asgari ücretin zammını istemiyoruz,her seyin fiyatını sabit tutun yeterli. şimdiye kadar asgari ücretin zamlanmasıyla her sey zamlandı.

65
70
yanıtYanıtla
Sait Abi:

Al gülüm ver gülüm yapıyorlar

yanıt2
yanıt0
ŞAŞKIN:

Ne güzel danışıklı algı yapılıyor. 14 lira teklif ederseniz kalkarız ::)) Eğer maksadınız çalışanın hakkını almaksa direkt hak ettikleri rakamı isteyin, insanların aklıyla alay etmeyin.

98
3
yanıtYanıtla
Sezer AYDOĞDU:

Senin ne olduğunu çok iyi biliyoruz. Boş yapma !

70
1
yanıtYanıtla
Mustafa Usta:

Sen ne zaman masadan kalktin ki otur oturduğun yerde diyorlar sen de peki patron diyorsun...sen işciyi temsil etmiyorsun.sen işçiye masal okumakla görevlisin.Bizi birşey bilmiyor mu zannediyorsun.

63
0
yanıtYanıtla
Tüm 30 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title