Haberler

Tasarruf tedbirlerinin ardından kamuda çalışma sistemi değişiyor! İşte üzerinde durulan 6 model

Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek tarafından açıklanan kamuda tasarruf tedbirlerinin açıklanmasının ardından gözler yeni düzenlemenin detaylarına çevrildi. Özellikle kamu personelinin çalışma sisteminde bazı değişiklikler üzerinde duruluyor. Personelin esnek ve uzaktan çalışması sağlanacak. Yeni çalışma sistemiyle ilgili 6 formül gündeme geldi.

Geçtiğimiz günlerde hükümet kamuda tasarruf önlemlerini açıkladı. Buna göre kamuda yeni memur alımları emekli olan personel sayısına göre olacak. Uzaktan ve esnek çalışma sistemine geçilecek. Yeni çalışma sistemiyle ilgili 6 formül üzerinde duruluyor.

6 MODEL ÜZERİNDE DURULUYOR

Milliyet'te yer alan habere göre; hazırlanan esnek çalışma yönetmeliği taslağına göre kamuda "esnek çalışma", "değişken zamanlı çalışma", "yoğunlaştırılmış çalışma", "uzaktan çalışma", "kısmi zamanlı çalışma" ve "akademik eğitim amaçlı çalışma" şeklinde olmak üzere 6 model gündeme geldi. Peki esnek çalışma hangi kamu kurumlarında uygulanabilir? Konuyla ilgili merak edilenleri Yeminli Mali Müşavir ve Ekonomist Muhammet Bayram anlattı.

PERSONEL ALIMLARINDA AZALMA OLUR MU?

Bayram konuşmasında şu ifadeleri kullandı: "Geçtiğimiz günlerde kamuda tasarruf paketi açıklandı. Bu paket kapsamında hükümet bazı önlemler açıkladı. İlk etapta emekli olacak personel kadar yeni personel alınması noktasında adım atıldı. Ben bunun tüm kamu birimlerinde uygulanacağını düşünmüyorum. Hazine ve Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı gibi kritik bakanlıklarda bu dikkate alınmayacaktır. Öğretmen ataması noktasında, fahiş fiyatla mücadele kapsamında, kayıt dışılıkla mücadele kapsamında artan bir iş yükü var. Burada öğretmen atamalarında, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın vergi müfettişi alımlarının, Ticaret Bakanlığı'ndaki denetim elemanı ve müfettiş alımlarının azalmayacağını düşünmüyorum. Diğer kamu kurumlarında emekli olan kadar bir personel alımı olabilir.

Tasarruf tedbirlerinin ardından kamuda çalışma sistemi değişiyor! İşte üzerinde durulan 6 model

FAHİŞ MAAŞA ÜST SINIR GETİRİLİYOR

Kamuda birden fazla maaşa bir sınırlama getirileceği açıklandı. Bu noktada eğer bir kişi gerçekten devlet memuru olarak kendini yetiştirdiyse, bu kişi birden fazla yerde yönetim kurulu üyesi olabilir. Fahiş bir maaş alınıyorsa buna üst sınır getirilecek. O üst sınırı aşan kısım doğrudan devlete gelir olarak kaydedilecektir.

KAMUDA YENİ KURUM KURULMASI ÖNLENECEK Mİ?

Kamuda yeni kurum kurulmasının önlenmesi durumu söz konusu değil. Eğer gerekiyorsa yeni kurumlar kurulabilir. Mükerrer yapılanmalar ve bürokrasinin ortadan kaldırılmasıyla birlikte bunun hem tasarrufa hem verimliliğe etkisi olacaktır.

ESNEK VE UZAKTAN ÇALIŞMA HANGİ KURUMLARDA UYGULANABİLİR?

Özellikle İstanbul'da cuma günleri trafikte ciddi bir azalma söz konusu. Bu zaten özel sektörde uygulanıyor. Bu bütün bakanlıklarda uygulanabilir. Özellikle internet tabanlı uygulamalar kullanan bakanlıklarda uygulanabilir. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda müfettiş ve gelir uzmanlarının internet tabanlı uygulamalar kullandığını biliyoruz. Bu gibi yapılacak işlerin belli olduğu kamu kurumlarında esnek çalışma modelleri getirilebilir. Bu sayede hem verimlilik artar hem de çalışanın motivasyonu artabilir.

"BİRDEN FAZLA ÇALIŞMA MODELİ ÜZERİNDE DURULUYOR"

Büyükşehirlerde kişiler kendilerine ve ailelerine yeterli zaman ayıramıyor. Özellikle yolun çok uzun sürdüğü büyükşehirlerde kişilerin uzaktan çalışma modeline geçmesi verimliliği artıracaktır. Hazırlanan taslağa birden fazla çalışma modeli üzerinde duruluyor. Bu modellerden esnek çalışma, değişken zamanlı çalışma, uzaktan çalışma ve hibrit çalışma modelleri söz konusu. Ya bir günün tatil edilmesi ya da uzaktan çalışma yöntemi ile esnek çalışma modeli mümkün. Bunun kamuda başlaması daha etkin olacaktır diye düşünüyorum."

Kaynak: Haberler.com / Ekonomi

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek İş Dünyası Ekonomi Güncel Haberler

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Bahçeli: Ülkü Ocakları ve MHP'ye ithamlar ayağımızın altındadır, zayıf anımızı kollayanlar hüsrana uğrayacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Öğretmenlik Meslek Kanunu'nda dikkat çeken detay: Atamalar akademi eğitim başarı puanı ile yapılacak

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Mezuniyet töreninde protesto! Öğrenciler kendilerini tehdit eden müdüre sırtlarını döndü

Bakmadan Geçme

Dün gece deprem oldu mu? İzmir'de, İstanbul'da, Ankara'da deprem mi oldu? 26 Mayıs dün gece deprem mi oldu? Köpeklerin uyutulması nasıl oluyor? Köpek uyutma yöntemi nedir? En kolay Schengen vizesi nasıl alınır? Schengen vizesi başvurusu ve gerekli belgeler Kanser tedavisi gören Fatma Karanfil öldü mü? Fatma Karanfil kimdir, kaç yaşında, eşi kim? YKS deneme sınavı tarihleri: YKS çevrimiçi deneme sınavı ne zaman olacak? MEB online deneme ne zaman? Son yılların en iyi bilgisayar oyunları hangileri? İşte dünyanın en iyi oyunları Teşrik tekbirlerinin dinî hükmü nedir, bu tekbirleri kimler ne zaman getirir? Kulak çubuklarındaki gizli tehlike! Kulak temizleme çubukları neden kullanılmamalı? Anadolu parsı nesli neden tükendi? Türkiye'de Anadolu parsı var mı? Jon Bon Jovi'nin oğluyla evlenen Millie Bobby Brown kimdir? Kaç yaşında, nereli? 2024 deprem konutları ne zaman teslim edilecek? Deprem konutlarının ne kadarı teslim edildi? Fatih Karagümrük Samsunspor maçı CANLI izle! (HD) 25 Mayıs Fatih Karagümrük Samsunspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? Galatasaray başkanı kim oldu? Galatasaray başkanlık seçimi bitti mi, kim kazandı? Başkan Süheyl Batum, Dursun Özbek mi oldu? İnci Taneleri hangi kanalda? İnci Taneleri dizisi ne zaman, nerede yayınlanıyor? İnci Taneleri hangi gün yayınlanıyor? Whatsapp çöktü mü? Whatsapp'ta sorun mu var, neden açılmıyor? 25 Mayıs Cumartesi Whatsapp sorunları!
Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

Fahiş fiyatlar tepki çekmişti! Elazığ'da deprem köy konutları için yapılan iki ihale iptal edildi

500

Yorumlar (52)

Muharrem Güreli:

Memurlar zaten çalışmıyor

546
975
yanıtYanıtla
Orhan Özsoy:

Saçma sapan yorum

yanıt356
yanıt151
Ferhat Uras:

Dün saat 08.00'dan 17.00'a kadar öğle arası vermeden, sadece toplamda 20 dakika çay ve dinlenme molası verdim. Öğle arası yemek yemeden aralıksız çalışmaya devam ettim. Akşam eve gidip yemeği yiyip saat 19.00 gibi adliyeye gelip saat 22.00'a kadar dosya okudum. İş yerinde gündüz vakti ışık yakmam, kurumundaki prizde telefonumu şarj etmem. Hafta sonları en az bir gün ya evde dosya okurum ya da adliyeye gelip dosya okurum. Bunları zevkten değil mecburiyetten, iş yükünün ağır olmasından dolayı yapıyorum. Devletime feda olsun. Tek bir kuruş ek mesai almıyorum, alıyorsam iki küçük çocuğumun kefen parası olsun. Benim gibi dürüstlüğünden ve çalışma ahlakından taviz vermemekten başka bir amacı olmayan ben ve benim gibi bütün devlet memurlarının hakkını Allah sen ve senin gibilerden sorsun. Benim nazarımda kutsal olan Devlet memurluğunu da Allah sen ve senin gibilere nasip etmesin.

yanıt1187
yanıt83
Ali Yilmaz:

Memur deyince aklıma nedense çalışan değil, çalışıyormuş gibi yapanlar geliyor.ömrüm onlarla muhatap olmak zorunda kalarak geçiyor.ilginç olan oğlumda onlarla tanışacak yakın zamanda...

209
315
yanıtYanıtla
osman Öztürk:

Tanıştırma o zaman.Herkes karşısındakini kendi gibi görürmüş.Devlet memurlarından verimli olmayanlar,çalışmayanlar var tabii ki.Ama cansiperane çalışanlar daha çok.Sanki toplum olarak herseyi üzerimize düştüğü şekilde yapıyormuşuz gibi sijayet ediyoruz bir de.Sen önce elindeki çöpü yere atma,ictigin sigaranın izmariti yere atma.Herseyi Devletten,belediyeden bekleme,sen de sokakların temizliğinden kendini sorumlu tutarak başlayabilirsin mesela.

yanıt5
yanıt1
Yorumcu Davut :

tam tersi osman. memurlar arasında çalışanlar var tabi ki, çalışmayanlar büyük çoğunluk.

yanıt4
yanıt2
mesut güneş:

memurların çogu zaten çalışmıyor bir işini yaptiracaksin 4 kişi yi dolasiyorsun hepsi birbirine pasliyor.ayni 1999 yilindada böyleydi bir türlü telefon faturasını odiyememistik 3 kişi vardı eceride 5 tane memur ama hepsi yan gelci o diyor sen alsana o diyo sen al.

187
223
yanıtYanıtla
Ergün Erkuş:

HER DUYDUGNA İNANMA.

yanıt79
yanıt21
Sedat DOĞAN:

Olan askeri personele oluyor ırakta Suriye de adamlar 5-6 ay izne gelemiyorlar ve 24 saat esasına göre çalışıyorlar. Yakın bir tarihte şuan ödedikleri maaşın 2 katını bile ödeseler çalıştıracak personel bulamayacaklar farkında değiller!

166
64
yanıtYanıtla
Buz küpü:

belediyelerde ki çalışma sisteminde bütün angaryalar taşeronun üstünde.memur oturduğu yerden maaşını alıyor. bir de meclis üyelerinin huzur hakkı diyerek aldıkları ücret çok saçma geliyor. çok mu huzursuzlar.aldıkları paraya bir kılıf bulamamışlar bu ismi vermişler.

2
0
yanıtYanıtla
Tüm 52 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title