Haberi Paylaş

DSİ Samsun'daki projeleriyle son 19 yılda 482 bin 590 dekar araziyi sulamaya açtı

DSİ Samsun'daki projeleriyle son 19 yılda 482 bin 590 dekar araziyi sulamaya açtı

Ekonomi Haberleri

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 19 yılda inşa ettikleri sulama tesisleriyle Samsun'da 482 bin 590 dekar araziyi sulamaya açtıklarını bildirdi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürü Kaya Yıldız, son 19 yılda inşa ettikleri sulama tesisleriyle Samsun'da 482 bin 590 dekar araziyi sulamaya açtıklarını bildirdi.

Yıldız, yaptığı yazılı açıklamada, DSİ'nin yatırımlarının kaynağını teşkil eden suyun yaşamsal öneminin yanında tüm üretim süreçlerinin ana girdilerinden birini oluşturduğuna işaret etti.

Suyun ulaştığı her alanda adeta zincirleme bir reaksiyona sebep olduğunu, hem sektörel hem de sektörler arası hareketliliği tetiklediğini anlatan Yıldız, " Tarım, enerji, hizmet ve çevre sektörlerinde faaliyetlerini yürütmekte olan DSİ Genel Müdürlüğü, inşa ettiği dev barajlarda depoladığı suyu başta içme, kullanma ve sanayi suyu üretimine yönelik tesisler olmak üzere hidroelektrik enerji üretimi, tarımsal sulama, atık su arıtımı, taşkın kontrolü gibi çok geniş yelpazede mühendislik yapıları vasıtasıyla milletimizin hizmetine sunuyor." ifadesini kullandı.

Samsun'da 19 yıl içinde yatırım tutarı 4 milyar 437 milyon 722 bin 824 lira olan 9 baraj inşa ettiklerine dikkat çeken Yıldız, şöyle devam etti:

"Bu barajların en önemlilerinden biri, 2017 yılında hizmete alınan 19 Mayıs Barajı'dır. Barajın temelden yüksekliği 89,70 metredir. 43,40 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahiptir. 19 Mayıs ve Bafra ilçeleri ile civar yerleşim yerlerindeki 76 bin 930 dekar zirai araziyi sulamaya açmıştır. Hizmete alınan diğer önemli barajlar Derinöz, Ladik ve Fındıcak barajlarıdır. Derinöz Barajı 41 bin 240 dekar, Ladik Barajı 5 bin 600 dekar, Fındıcak Barajı da 8 bin 850 dekar araziyi sulamaktadır."

"Çiftçilerimize yıllık 316 milyon lira ilave zirai gelir sağladık"

Yıldız, Samsun'da kalkınmayı hızlandıracak, sulamayı ve ziraatı geliştirecek iki baraj daha inşa ettiklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"İnşaatı devam eden barajlardan biri 68,67 metre yüksekliğinde, 15 bin 400 dekar araziyi sulayacak, Terme ve Salıpazarı ilçelerimizi taşkınlardan koruyacak Salıpazarı Barajı'dır. Diğer bir baraj da 3 bin 600 dekar araziyi sulayacak Asarcık Armutlu Barajı'dır. Bu bereketli topraklara bereket katmak için 14 çok önemli sulama tesisi inşa ettik. Son 19 yılda inşa ettiğimiz sulama tesisleriyle 482 bin 590 dekar araziyi sulamaya açtık, çiftçilerimize yıllık 316 milyon lira ilave zirai gelir sağladık. İnşaat çalışmaları devam eden 4 sulama tesisi olup, proje ve planlama safhasında ise 11 sulama tesisi bulunmaktadır."

Taşkın koruma tesisleri de yaptıklarını aktaran Yıldız, "115 taşkın koruma tesisi inşa ederek Samsun şehir merkezi, 132 meskun mahal ve 27 bin 555 dekar alanı taşkınlardan koruduk. 12 taşkın koruma tesisinin de inşaatları devam etmekte. 2003 yılından bugüne kadar 140 bin dekar alanda arazi toplulaştırma tescili, inşaatı devam eden işlerde kısmi olarak 33 bin 990 dekar arazi tescili olmak üzere toplam 173 bin 990 dekar alanda arazi toplulaştırma tescili yapılmıştır. Samsun'da 20 yerleşim birimi, arazi toplulaştırmasından faydalanmaktadır." değerlendirmesinde bulundu.

Türk Lirası Samsun Tarım Baraj Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber AA tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. AA tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı AA kurumudur.
title