Haberler

Merkez Bankası'nın faizi yükseltmesi dünya basınında! Hepsi aynı yorumu yapıyor

Güncelleme:

Merkez Bankası'nın 27 ay sonra bir ilke imza atarak faizi yüzde 8.5'tan yüzde 15'e çıkarması dünyada da gündem oldu. İngiliz haber ajansı BBC'nin haberinde, "Ekonomide U dönüşü gerçekleşti" denilirken; Reuters ise artış oranını yetersiz bularak "Seçim sonrası sıkılaştırma beklentilerin altında kaldı." ifadelerine yer verdi. Birçok haber ajansı da aynı yorumu yaptı.

Merkez Bankası'nın faizi yüzde 8.5'ten yüzde 15'e çıkarması dünya basınında da yankı uyandırdı. BBC, Reuters, The Wall Street Journal gibi daha birçok dünyaca ünlü haber kanalı faiz kararıyla ilgili aynı yorumu yaptı. Haberlerde Türkiye'nin faiz politikasında büyük bir değişikliğe gittiği belirtilerek, "Ekonomide U dönüşü gerçekleşti", "Türkiye faiz oranlarını neredeyse 2 katına çıkarıyor ama piyasalar yeterli değil diyor", "Seçim sonrası sıkılaştırma beklentilerin altında kaldı" yorumları yapıldı.

"BÜYÜK BİR DEĞİŞİKLİĞE İŞARET EDİYOR"

İngiliz haber ajansı BBC, alışılmışın dışında bir artırımın olduğuna dikkat çekerek haberinde "Ekonomide U dönüşü gerçekleşti. 6,5 puanlık artış, ekonomistlerin beklediğinden çok daha düşük. Ancak bu, enflasyonla mücadele etmek için getirilen yeni ekonomi ekibi tarafından politikada büyük bir değişikliğe işaret ediyor" ifadelerine yer verdi.

Merkez Bankası'nın faizi yükseltmesi dünya basınında yankı uyandırdı

"PİYASALAR YETERLİ DEĞİL DİYOR"

The Wall Street Journal tarafından kaydedilen haberde ise "Türkiye faiz oranlarını neredeyse 2 katına çıkarıyor ama piyasalar yeterli değil diyor" denildi.

"BEKLENTİLERİN ALTINDA KALDI"

Reuters ise faiz kararını şu şekilde gördü: "Türkiye Merkez Bankası, ana faiz oranını yüzde 8.5'tan yüzde 15'e çıkartarak, Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ın düşük faiz politikasında bir değişikliğe gitti. Ancak, seçim sonrası sıkılaştırma beklentilerin altında kaldı. Yeni Başkan Hafize Gaye Erkan'ın yönetimindeki ilk toplantısında, banka yıllar süren gevşek politikaları değiştirdi."

Merkez Bankası'nın faizi yükseltmesi dünya basınında! Hepsi aynı yorumu yapıyor

"ENFLASYON POLİTİKASINI TERSİNE ÇEVİRDİ"

CNN tarafından yapılan haberde ise faizin yükseltilmesi, "Erdoğan enflasyonla mücadele politikasını tersine çevirerek Türkiye'nin faiz oranlarını %15'e yükseltti" ifadeleri ile servis edildi.

Gözde Nur Bayar
Haberler.com - Ekonomi

Merkez Bankası Dünya Bbc Dünya Ekonomi Güncel Haberler

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 2023 yılı doğum istatistiklerine dikkat çekti: Türkiye için endişe verici

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

En beğenilen siyasetçiler anketinde Mansur Yavaş ilk, Erdoğan 3. sırada

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 'Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği'ni yayımladı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Seferberlik ve Savaş Hâli Yönetmeliği"ni yayımladı

Bakmadan Geçme

Yeni seferberlik kanunu tam metni OKU İNDİR - PDF 2024! Seferberlik mi çıktı, seferberlik nedir? Sefer görev emri nedir? Sefer görev emri e-devlet üzerinden nasıl sorgulanır? Seferberlik Kararnamesi 22 Mayıs Salı 2024! Yeni seferberlik kararları neler? 22 Mayıs Konya'da elektrik kesintisi yaşanacak ilçeler! (GÜNCEL) MEDAŞ Konya elektrik kesintisi ne zaman bitecek? 22 Mayıs Gaziantep elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Gaziantep'te elektrikler ne zaman gelecek? Gaziantep'te elektrik kesintisi! 22 Mayıs İstanbul elektrik kesintisi! ELEKTRİKLER NE ZAMAN GELECEK? İstanbul'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs 2024 Antalya elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Antalya'da elektrikler ne zaman gelecek? 22 Mayıs Manisa elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Manisa'da elektrik ne zaman gelecek? Manisa'da elektrik kesintisi! 22 Mayıs İzmir GEDİZ elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! İzmir'de elektrik ne zaman gelecek? İzmir'de elektrik kesintisi! 22 Mayıs Ankara elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER! Ankara'da elektrikler ne zaman gelecek? Ankara'da elektrik kesintisi! HSK atama kararnamesi 22 Mayıs Çarşamba yayınlandı! Hakim ve Savcılar atama kararları PDF indir, OKU! 22 Mayıs 2024 Sayısal Loto çekiliş sonuçları açıklandı mı? Sayısal Loto sonuçları saat kaçta açıklanacak? Sayısal Loto CANLI izle! Süper Loto sonuçları açıklandı mı? 22 Mayıs Süper Loto kazanan numaralar neler? Süper Loto sonuçlarına ne zaman, nereden bakılır? 22 Mayıs Adana elektrik kesintisi! GÜNCEL KESİNTİLER Adana'da elektrikler ne zaman gelecek? Adana'da planlı elektrik kesintileri!
Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

Reisi'nin helikopteri nasıl bulundu? Selçuk Bayraktar, o geceye ilişkin bir detayı ilk kez paylaştı

500

Yorumlar (34)

Orcun Yazicioglu:

bu kadın bu ülkeyi batırır

302
377
yanıtYanıtla
Ömür Bayram:

Bu kadın batıramaz, AKP zaten batırdı çünkü...

yanıt79
yanıt11
Murat Kılıç:

Bizim ekonomimizi bizden daha iyi takip ediyorlar.

347
58
yanıtYanıtla
mehmet arif inci:

Faiz yükseldikten sonra toparlanma başlayacak bu faiz politikası en pis ve en hızlı sonuç alınan yöntem kkm ye faiz veriyoruz diyenler şimdi herkese faiz vereceğiz bakalım ne diyecekler

yanıt6
yanıt10
Gökhan Eker:

Adanlar. Türkiye battı. Bu avrupayı nasıl etkiler. Bunun tartışmasına derdine düştü. Bir tek Türk halkı farkında değil bunun diyorlar. Tabi ki ilgilenirler.

yanıt35
yanıt3
Yağız Yıldırım:

Sence neden ? Dertleri ne acaba bu kadar

yanıt4
yanıt1
Sezgin Ak:

Yolu açık olsun inşallah eski refah seviyemiz geri gelir

212
165
yanıtYanıtla
Omer Yurtaslan:

İlk günden dolar 25 i gördü geri gelecek olan sadece perişan Batmış bitmiş Türkiye

yanıt53
yanıt10
taner ipek:

E ne oldu kimsenin ağzından nas ile ribaya dair bir cümle çıkmıyor güncelleme mi gelmiş yoksa dünya malı daha mı kıymetli oldu

238
33
yanıtYanıtla
Erkan Can :

şimdi kafamda iki soru ya bu yeni maliye bakanı ve ekibi reisimize hainlik ediyor,ya da reisimizin ekonomi politikaları bizi fakirleştirdi yıllardır ? nas vardı faiz lobileri milli düşmandı,faiz düşürüp zenginleşecektik.. bu kadar hatayı ben yapsam sokağa cıkamam :/

211
30
yanıtYanıtla
Tüm 34 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title