Son dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi dolar ve altından yeni rekor - Haberler
Haberi Paylaş

Son dakika: Merkez Bankası'nın faiz kararı öncesi dolar ve altından yeni rekor

Haberler.com - Ekonomi
 - Güncelleme:

Son dakika: Merkez Bankası'nın bugün saat 14.00'da açıklayacağı faiz kararı öncesi dolar ve altından yeni rekor geldi. 15 lira seviyesini aşan kur 15,29 ile, altının gram fiyatı ise 877 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü.

Dün FED faiz kararı öncesinde 14,83 TL ile tarihi zirvesini yenileyen Dolar, kararın ardından sert bir şekilde 14,63 TL seviyesine düşmüş ardından 14,81 TL seviyesine geri dönmüştü.

Bugün saat 14.00'da açıklanacak faiz kararı öncesi güne 14,82 TL'den başlayan dolar 15,29 ile, altının gram fiyatı ise 877 lirayla tüm zamanların en yüksek seviyesini gördü. Saat 12.15 itibarıyla dolar 15,19'dan, altının gram fiyatı ise 872 liradan işlem görüyor.

TCMB diğer merkez bankalarının aksine bir kaç ay önce parasal gevşeme döngüsüne başlamış, Türk Lirası tarihinin en düşük seviyelerine gerilemişti. TCMB'nin bugünkü Para Politikası Kurulu (PPK) toplantısından beklentiler faiz indirimine devam edileceği yönünde.

Reuters anketine katılan 13 kurumun 12'sinin tahminleri haftalık repo faizinin 25 ile 200 baz puan indirilmesi arasında yer alırken, medyan %14 olarak şekillenmiş durumda. Bir ekonomist politika faizinin sabit bırakılmasını bekliyor. Ankette 2022 yılı sonunda politika faizi tahmini için sorulan soruya cevap veren sekiz ekonomistin medyanı ise yüzde 13 oldu.

Bloomberg anketine göre ise ağırlık 16 Aralık'taki toplantıda TCMB'nin politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 14'e çekmesi yönünde oluştu. 17 kurumun katılımıyla gerçekleştirilen ankette medyan beklenti TCMB'nin 16 Aralık'taki toplantıda politika faizini 100 baz puan indirimle yüzde 14'e çekmesi yönünde.

Ankette 16 Aralık'taki toplantı için iki kurum 200 baz puanlık faiz indirim beklentisi içinde olduğunu belirtirken, bir kurum 75 baz puan ve diğer bir kurum ise 25 baz puan indirim tahmininde bulundu. Ankette 9 kurum, 2022 ilk ve ikinci çeyreğine ilişkin beklentilerini de açıkladı. Buna göre medyan beklenti 2022 ilk çeyreğinde faizin yüzde 14 seviyesinde kalacağı, ikinci çeyrekte ise yüzde 12'ye ineceği yönünde oluştu.

Foreks anketinde bu ayki toplantısına ilişkin beklenti, haftalık repo faizinin 100 baz puan indirimle yüzde 14,00 seviyesine çekileceği yönünde oluştu. Foreks anketine katılan 15 ekonomistin 12'si faiz indirimi kararı alınacağını öngördü. Ekonomistlerden 7'si faizin 100 baz puan indirileceği tahmininde bulunurken, 2 ekonomist 200 baz puan, 1'i 150 baz puan, 1'i 75 baz puan, 1'i ise 25 baz puan faiz indirimi kararı alınacağını öngördü. Bu ay faiz değişikliği beklemeyen 2 ekonomist, ilk faiz değişikliğinin Ocak ayında olacağı tahmininde bulundu.

ABD merkezli yatırım bankası Goldman Sachs ve İtalyan Unicredit TCMB'den indirim bekleyen kuruluşlardan. Yüksek enflasyona rağmen yetkililerin düşük faiz odaklı olması sebebiyle Aralık ayında 100 baz puanlık faiz indirimi tahminini koruduğunu söyleyen Goldman Sachs bu tahmini TCMB'nin son faiz indiriminin ardından ileriye dönük yönlendirmelerine göre yaptığını belirtti. Unicredit bu toplantıda Merkez Bankası'nın 100 baz puanlık bir faiz indirimi yapacağını ve gelecek yılın başlarında ise politika faizini yüzde 12'ye kadar indireceğini düşünüyor.

Barclays bir araştırma notunda yetkililerin enflasyon seviyesini geçici TL volatilitesini de mantıksız bulduklarını ve bu sebeple para politikasındaki gevşeme döneminin devam etmesine yönelik kararlılığın sürdüğünü düşündüklerini belirtti.

Barclays "Bizim görüşümüze göre kritik soru düşük faizin ne kadar olduğu. %12 mi, %8 ya da %5 mi?… Politika faizinde Aralık'ta 200 baz puan sonrasında da Ocak'ta 100 baz puan bir indirim bekliyoruz. Fakat mevcut aşırı TL volatilitesi orta vadede bir görüş oluşturmamızı zorlaştırıyor" dedi.

Yerel yatırım uzmanları da merkez bankasının indirimlere devam edeceği görüşünde. HSBC Portföy Başekonomisti İbrahim Aksoy imzasıyla yayımlanan günlük yatırım bülteninde "HSBC Portföy olarak tahminimiz ve piyasa beklentisi faiz oranının 1 puan düşürülerek yüzde 14'e indirilmesi yönünde. Merkez Bankası'nın beklentilerin aksine faiz oranını değiştirmediği durumda TL'de değer kazancı görülebilir" ifadeleri kullanıldı.

Haberler.com - Ekonomi

Merkez Bankası Türk Lirası Ekonomi Döviz dolar Finans Ekonomi Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (15)

quantum :

Burda bazıları insanlar dolar alıyo diye sitem etmiş. Siz bunları başkan değişikliğini tüyo alan ve naci ağbal görevden alınmadan bir kaç gün önce bddk verilerine göre 1 milyar doların üzerinde alım yapanlara söyleyin. Bir günde 450 milyon doları kim yada kimler satın aldıysa onlara bu akılları onlara verin. Muhalefet o zaman bununla ilgili meclis bi araştırma yapsın dediğinde hükümetin gıkı çıkmadı

T C Halil Saçar:

Asgari ucrettir tutturdunuz herkes bir meblağ yazdı çizdi hersek güzel.velakin bu ülkede birde emekli var 1800 tl alıyor emeklinin durumu ne olacak e.eklide memur 8sci esnaf ayrımı yapıldı diyelikni enflasyon verilecek bu durumda memur emeklisiyle işçi esnaf aynı zammı alamayacak misal vereyim enflasyon 15 çıktı 6 aylık memur emeklisi % digr emekliden fazla alacaklar için adaletimi simdi

HAKAN ARSLANOĞLU:

Hayvanlar bile yiyeceğini çalmak isteyen diğer hayvana tepki gösterirken, İnsanların ekmeğini çalan, haksız yere gıdalara zam yapan, zincir marketler neden protesto edilmez anlamış değilim. 5 veya 10 gün kadar kimse gitmeme kararı alsa, o kadar mallar ellerinde kalır zarara uğrarlar ve o zaman vatandaşın kıymetini anlarlar.

Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title