Haber : Tarlada 2, markette 15 lira! Üretici aracıların daha fazla kazanmasından dert yanıyor - Haberler

Haberi Paylaş

Tarlada 2, markette 15 lira! Üretici aracıların daha fazla kazanmasından dert yanıyor

 - Güncelleme:

Kilis'te birinci sınıf marulun tanesi tarlada 2 TL'den satılırken, marketlerde 10-15 TL'den alıcı bulunuyor. Girdi maliyetlerinin artmasına rağmen üretime devam ettiklerini belirten çiftçiler, aracıların daha fazla kazandığını söyledi.

Türkiye'de önemli bir sebze üretim merkezi olan Kilis'te, üretilen sebzeler, başta Gaziantep, Şanlıurfa, Adıyaman, Adana olmak üzere çevre il ve ilçelere gönderiliyor. Suriye sınırına sıfır noktada üretimine başlanan marul, tüccarlar tarafından tarladan alınarak, büyük şehirlere götürülerek satılıyor. Kilis'te en kaliteli birinci sınıf marulun tanesi tarladan 2 TL'ye tüccar tarafından alınıyor. Marketlerde ise ortalama 10 ile 15 TL arasında değişen fiyatlarla vatandaşa satılıyor.

Marul tarlada 2, markette 15 lira! Üretici aracıların daha fazla kazanmasından dert yanıyor

Kilis Ziraat Odası Başkanı İbrahim Kara, Kilis'te her şart ve koşullar çiftçilerin üretime devam ettiğini ifade ederek, "Marul tarlada 2 TL, marketlerde 10 TL'den başlayan fiyatlarla satılıyor. Girdi maliyetlerinin artmasına rağmen, üretime devam ediyoruz. Üretime devam etmek mecburiyetindeyiz" dedi.

Marul tarlada 2, markette 15 lira! Üretici aracıların daha fazla kazanmasından dert yanıyor

Ziraat Mühendisleri Odası Kilis Temsilcisi Güven Özdemir, Kilis'te 5 bin dekar alanda yeşillik üretimi yapıldığını ifade ederek, "Dekarda ortalama 3 bin adet marul çıkıyor. Tarlada birinci sınıf marul 2 TL, marketlerde 10 TL, 2 TL'den üreticiden alınıyor, markete gidene kadar 10-15 TL oluyor. Aracılar daha çok kazanıyor" dedi.

Marul üreticisi Mehmet Şentiyraki, "Marketlerde marul çok pahalı burada tarlada 2 TL'ye veriyoruz. Marketlerde 8-10 TL arasında satıyorlar" dedi.

Marul tarlada 2, markette 15 lira! Üretici aracıların daha fazla kazanmasından dert yanıyor

Kilis Merkez Sebze Üreticileri Birliği Başkan Yardımcısı Ahmet Mesut Özgür, marulun ortalama tanesi 2 TL'ye tarladan çıkışı olduğunu ifade ederek, "Marketlerde 10 ile 15'e kadar fiyatları çıkıyor. Bunun önüne geçebilmek için yetkililerden üretici pazar yeri talebinde bulunduk. Bununla ilgili çalışma var, inşallah, yakında faaliyete geçerse, tarladan sofraya hem üreticinin hem tüketicinin menfaatine olacaktır" diye konuştu.

İhlas Haber Ajansı / Mehmet Ali Dağ - Ekonomi

Kilis Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (4)

ümit taşcı:

Aracılar tamamen devre dışı bırakılmalı. Çiftçilere yazık yahu adam kar kış soğuk tarlada çapalasın adam hiçbir şey yapmadan çiftçinin kazandığı paranın 500 katını kazansın. Devlet büyüklerimiz lütfen bunu kanunla düzenlemeli

ismail bey :

Çiftçiden ürünü kaymakamlık eliyle kurulan veya belediye tarafından organize edilen bir sistem almalı, nakliye ile gideceği noktadaki belediye veya kaymakamlığa teslim edilip, halk pazarında satılmalı..

Mustafa Aldemir:

Devlet taban fiyat belirlemeli 2 tl nedir yazık günah

Tüm 4 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. İhlas Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı İhlas Haber Ajansı kurumudur.
title