Haber : Fatih ile Şişli arasında 890 lira fark var! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı - Haberler

Haberi Paylaş

Fatih ile Şişli arasında 890 lira fark var! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı

 - Güncelleme:

İstanbul'da bazı site sakinlerinin ödediği aidatlar kira fiyatlarını buldu. Aidat bedelinin en yüksek olduğu ilçe 945 lira ile Şişli olurken, en düşük aidat bedeli ise 55 lira ile Fatih'te alınıyor.

İstanbul'da yapılan markalı konut projelerinde sosyal alanlar, giderlerin artmasına ve aidatların yükselmesine neden oldu. Gayrimenkul Değerleme firması tarafından yapılan aidat araştırmasına göre İstanbul'da markalı konut projelerinde yüz metrekarelik daireler için ödenen ortalama aylık aidat bedeli 400-450 lira. Aidatlar sitenin sağladığı olanaklar, dikey ya da yatay mimaride inşa edilmiş olması, bulunduğu ilçe, daire büyüklüğü, yapının yeni ya da eski bir projede olması gibi etkenlere göre değişiyor. Bazı vatandaşlar verilen hizmete göre yüksek aidat fiyatlarını normal bulurken bazıları ise aidat fiyatlarının cep yaktığını belirtiyor.

Kimi memnun kim dertli! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı

İstanbul'da aidat fiyatları ile ilgili bir araştırma yaptıklarını ve semtlere göre farklılıklar tespit ettiklerini belirten Gayrimenkul değerleme genel müdürü Cansel Turgut Yazıcı, "İstanbul'da aidat fiyatları aylık 55 lira ile başlıyor, 3 bin 500 liraya kadar gidiyor. Metrekaresi ve sitenin büyüklüğüne göre bu fiyatlar farklılık gösteriyor. Genel olarak baktığımız zaman ortalama aidat fiyatlarının metrekarede 4 buçuk lira civarında olduğunu görüyoruz. İstanbul'da hangi ilçede ortalama ne kadar aidat ödeniyor diye baktığımızda en yüksek ilçenin Şişli olduğunu görüyoruz. 945 lira ile önde gidiyor. Onu 935 lira ile Beşiktaş takip ediyor. Kağıthane 553 lira ile geliyor arkasından. Üsküdar 524 lira ile ve Sarıyer 495 lira ile geliyor. En düşük ise Fatih aylık 55 lira ile ilk sırada. Beylikdüzü ve Büyükçekmece aylık 220 lira. Buradaki en önemli etken sitelerin büyüklüğü ile ilgisi var. Fatih daha küçük evlerin ve apartmanların olduğu bir yer. Büyükçekmece, Arnavutköy gibi bölgelerde ise daha büyük ve kompakt olmayan kocaman siteler görüyoruz. O yüzden aidatlar daha farklı oluyor" dedi.

Fatih ile Şişli arasında 890 lira fark var! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı

Yazıcı, "Pandemi döneminde aslında havuz, ortak alan, sauna vs. gibi sosyal hizmetler sağlanan yerlerin çoğu uzun bir zaman kapalı kaldı ve kapalı kalmaya da devam ediyor. Ancak bunlarla ilgili ödemelerde bir değişiklik olmadı. Özellikle sosyal alanlara ve tesislere ayrı bir para vermiyorlarsa aidat dışında bunlarda bir değişiklik görmedik. Çünkü bunlar yıllık bütçeleniyor ve elamanlarda yıllık alınıyor. Ne kadar görürdük peki bir farklılık olsaydı? Yüzde 10 civarında bir eksilme olabilirdi. Ama bu yapılamadı. Yani havuzu, saunayı bu süreçte kullanmamış olsak da aidatı tam ödüyoruz" ifadelerini kullandı.

Kimi memnun kim dertli! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı

Sitelerde ev kiralayacak ya da satın alacak olanları da uyaran Cansel Turgut Yazıcı, "Sitelerde ev kiralayacak ya da satın alacak olanların metrekare birim maliyetlerine bakmaları lazım aidat açısından. 1 + 1 dairelerde maliyetlerin birim metrekarede daha yüksek olduğunu görecekler. Dairenin büyüklüğü arttıkça birim metrekareye düşen aidat yükü azalıyor. Fakat toplamda tabi ki metrekare ile çarpıldığı için yükselecektir. Bunun nedeni sabit ve değişken maliyetlerden kaynaklanıyor. Dikkatli incelemekte fayda var" dedi.

Şişli'de bir sitede oturan Ayşe Harmancı, bin lira aidat bedeli ödediğini söyleyerek dert yandı. Harmancı, "Doğalgaz, elektrik, su. Bin lira çok yüksek. Gelir yok. Her şey yüksek. Kirada oturmuyorum kendi evim. Yoksa çok zor. Aidat dediğin 200- 300 lira olmalı" şeklinde konuştu.

Kimi memnun kim dertli! İstanbul'da aidatlar kira bedellerine ulaştı

Şişli Bomonti'de bir rezidansta oturduğunu söyleyen Fırat Özekinci, "Biz de aidat ödüyoruz. Ortalama 4 bin lira kira ödüyoruz. Bin lira aidat ödüyoruz. Bizim rezidansa göre normal buluyorum ben. Çok pahalı değil. Ama burada bazı rezidanslarda havuz yok, spor salonu yok. Otopark bile çok kısıtlı var. Onlar için de ben bin lira diye duydum. Onlar için yüksek mesela. Ama rezidansın şartlarına göre yani havuzu, otoparkı, kafesi falan iyi ise bence bin lira normal" dedi.

Sarıyer'de özel bir sitenin yöneticisi Celal Bilgen ise, "Bizde 18 kişi çalışıyor. Hepsi hizmet adamı. Bahçıvan, elektrikçi, çöpçü, tesisatçı. Bunların toplamı 17. Artı 21 kişide güvenlikçi var. Toplamda 38 kişi çalışıyor burada. Aidat yüksek evet ama neden yüksek? Burada herkesin bir emeği var. İşi var. Mecbur bu fiyatlar. En düşük aidat bin 250 lira." diye konuştu.

Demirören Haber Ajansı / Burçak Bozkuş - Ekonomi

İstanbul Beşiktaş Fatih Şişli Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (1)

he:

Oturan, bedeli neyse ödeyecek. Yok öyle köyden gelip, hem fiyatları yükseltip hem de ucuza oturmak.

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Bu haber Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanmış olup habere Haberler.com tarafından hiçbir editöryal müdahalede bulunulmamıştır. Demirören Haber Ajansı tarafından hazırlanan bütün haberler sitemizde hazırlandığı şekliyle otomatik servis edilmektedir. Bu nedenle haberin hukuki muhatabı Demirören Haber Ajansı kurumudur.
title