Haberler

İZENERJİ ve İZELMAN'da grev çanları çalıyor

Güncelleme:

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ve Genel-İş 2 No'lu Şube arasında görüşülen toplu iş sözleşmesinde (TİS) ara bulucu süreci sona ererken, 60 günlük grev sürecinde anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararını hayata geçirecek.

İzmir Büyükşehir Belediyesine ait İZENERJİ şirketi ve Genel-İş 2 No'lu Şube arasında görüşülen toplu iş sözleşmesinde (TİS) ara bulucu süreci sona ererken, 60 günlük grev sürecinde anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararını hayata geçirecek. İZENERJİ işçileri, görüşmeler devam ettiği sırada taleplerinin karşılanması için eylem düzenledi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi İZENERJİ şirketinde örgütlü olan Genel İş Sendikası ile Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasındaki yeni dönem toplu iş sözleşmesi görüşmelerinde SODEMSEN'in ilk ücret teklifi, işçilerin önümüzdeki 6 aylık ücretleri için yüzde 40'lık bir zam olmuştu ancak teklif, sendika tarafından kabul edilmemişti. Arabulucu sürecinde de taraflar tarafından bazı maddelerde anlaşma sağlanamadı. 75 maddeden oluşan toplu iş sözleşmesi taslağı üzerinden yapılan oturumlarda, 19 madde masada kaldı. 60 günlük grev sürecinde anlaşma sağlanamazsa sendika grev kararını hayata geçirecek. İZENERJİ'de, 20 birimde görevli 10 binin üzerinde işçinin çalışıyor. Görüşmeler devam ederken, İZENERJİ işçileri de taleplerinin karşılanması için eylem yaptı.

60 günlük grev süreci

Genel-İş 2 No'lu Şube Başkanı Arif Yıldız, "40 saatlik çalışmayı gelin burada oturtturalım. İzmir'den Türkiye'ye örnek olalım ama taslak sözleşmemizdeki 40 saat kabul edilmedi. 45 saatte ısrarcı oldular. Biz de 40 saat talebimizin arkasındayız. Günlük ücretlerin içerisine kıdem zammımızın giydirilmesi gibi bir talebimiz oldu. Birleştirilmiş sosyal yardımların da 408 TL'den 700 TL'ye çıkarılması teklifi geldi. Bu da kabul edeceğimiz bir zam teklifi değildi. Bizim talebimiz 2 bin TL idi. Bayramlarda çalışma ücretlerinin 3 yevmiyeden 4 yevmiyeye çıkarılmasını istedik. Güvenlik çalışanı arkadaşlarımızın çalışma şartları ile bir noktaya vardık. Arabulucu süreci bugün doldu. Rapor bizim elimize geçtikten sonra 60 günlük süreç başlayacak. Derdimiz üzüm yemek. İşverene bir kez daha seslenelim; bu sözleşmeyi masada bitirelim. Hep birlikte ortak bir mutabakata varalım. Biz bu sürecin işçinin lehine bitmesi için mücadele inancımız tam" demişti. Arabuluculuk sürecinin tamamlanmasının ardından 60 günlük süreç başladı.

İZELMAN'da da TİS krizi

İzmir Büyükşehir Belediyesinin şirketlerinden İZELMAN'da örgütlü Genel-İş İzmir 1 ve 3 No'lu Şubeler ile SODEMSEN ve belediye bürokratları arasında olan toplu iş sözleşmesinin görüşmeleri de tıkanmıştı. 7 bin İZELMAN işçisini ilgilendiren TİS görüşmesinde 13 maddenin sadece 8'inde anlaşma sağlanırken, Büyükşehir zam teklifini yüzde 35'den yüzde 38'e çıkarmıştı. Zam teklifi, sendika tarafından kabul görmedi. İZELMAN ile TİS görüşmesinde de son 60 günlük süreç başladı. Bu süreçte taraflar anlaşmaya varmazsa işçiler greve çıkacak. - İZMİR

Kaynak: İhlas Haber Ajansı / Ekonomi

Sendika İzelman İzmir Ekonomi Haberler

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Netanyahu'nun oğlundan skandal harita! Türkiye'yi soykırım yapmakla suçladılar

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp 'tasarruf' vurgusu yaptı

Bakan Özhaseki evine haritalama uçağıyla mı gidiyor? Bakanlık iddiayı doğrulayıp "tasarruf" vurgusu yaptı

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Gökçek laf attığına bin pişman oldu: Sen bir soytarısın, kes sesini

Bakmadan Geçme

İnci Taneleri final mi yapıyor, İnci Taneleri bitiyor mu? #128250 31 Mayıs Cuma Hutbesi yayınlandı! 31 Mayıs Cuma Hutbesi tam metni! #128220 Minnesota TW Dallas Mavericks NBA maçı CANLI izleme linki var mı, maç nereden nasıl izlenir? 31 Mayıs Basketbol NBA CANLI İZLE! #127936 Sakaryaspor Bodrumspor maçı CANLI izle! (HD) 30 Mayıs Sakaryaspor Bodrumspor maçı canlı yayın nereden ve nasıl izlenir? 30-31 Mayıs hava bugün ve yarın nasıl olacak? HAVA DURUMU! İstanbul'da yarın hava nasıl olacak, yağış var mı? 30-31 Mayıs Akaryakıt Fiyatları: Benzine ve motorine indirim veya zam var mı? 30 Mayıs Perşembe yarın okullar tatil mi, okul yok mu? İstanbul, İzmir, Ankara okullar tatil mi? Survivor bireysel dokunulmazlık oyununu kim kazandı 30 Mayıs Perşembe 2024? #128250 Survivor kim kazandı? 30 Mayıs Perşembe Mavi Takım mı kazandı, Kırmızı Takım mı kazandı? #129300 Survivor CANLI izle! 30 Mayıs Perşembe TV8 Survivor HD izleme linki var mı? #128250 Hudutsuz Sevda 35. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Hudutsuz Sevda yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 İnci Taneleri 18. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs İnci Taneleri yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? İZSU İzmir su kesintisi: İzmir'de sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 İzmir su kesintisi listesi! Aldatmak 71. Bölüm fragmanı yayınlandı mı? 30 Mayıs Aldatmak yeni bölüm fragmanı izleme linki var mı? #128250 KOSKİ Konya su kesintisi: Konya'da sular ne zaman gelecek? 30-31 Mayıs 2024 Konya su kesintisi listesi!
Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

Türkiye'deki yaşlı nüfus oranı cumhuriyet tarihinde ilk kez çift haneye ulaştı

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title