Haber : İhracat yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini gördü - Haberler

Haberi Paylaş

İhracat yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini gördü

 - Güncelleme:

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, ek bütçe görüşmelerinde yaptığı konuşmada ihracat verileriyle ilgili dikkat çeken rakamlar paylaştı. Bakan Nebati, "Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır." ifadelerini kullandı.

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ndeki (TBMM) ek bütçe görüşmelerinde konuştu. Dünyada hızla yükselen enflasyon, tedarik zincirleri ve lojistik alanındaki sıkıntılara değinen Bakan Nebati, ihracat verilerine ilişkin detayları da kamuoyu ile paylaştı.

Bakan Nebati konuşmasına şu ifadeleri kullandı: "Kamu maliyemiz dünyada yaşanan tüm olumsuz gelişmelere rağmen ekonomimizin en güçlü taraflarından biri olmaya devam ediyor. Bugüne kadar mali disiplinden hiçbir zaman taviz vermedik, vermeyeceğiz. 2022 yılı bütçe hedef ve tahminleri 2021 yılının ikinci yarısındaki makroekonomik görünümden hareketle belirlenmişti.

İhracat yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesini gördü

Ancak, dünyada hızla yükselen enflasyon, tedarik zincirleri ve lojistik alanındaki sıkıntılar, emtia fiyatlarındaki rekor seviyeler ile jeopolitik gerginlikler, tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de makroekonomik görünüm ve varsayımlarda değişimlere yol açmıştır."

Turizm gelirlerinin salgın öncesi seviyeye oldukça yaklaştığını belirten Bakan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: "2022 yılı Mayıs ayında ihracatımız yıllık 242,6 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihinin en yüksek seviyesine ulaşmıştır. Türkiye, OECD üyeleri arasında salgın öncesi döneme göre en fazla istihdam artışı sağlayan ülke olmuştur."

Nureddin Nebati Türkiye İhracat Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (5)

Mutlu Sutcu:

Yıllık ihracatın 246 milyar usd olduğunu söylerken ithalat rakamlarını da açıklayıver bari. Üretim yapmadan ihracatını artıran dünyadaki tek ülke Türkiye. Size kupa kupa verecek bu ülke seçimlerde.

Burak Ergül:

1 yıllık ithalatıda bir söyleyin hele sayın bakan . Dolar ve Euro artmasına rağmen her geçen yıl ithalat ile ihracat arasındaki makasta artıyor giderek daha da ithalata bağımlı oluyoruz . Açık vere vere mi ihracat rekorları kıracağız ?

Gokhan selçuk:

İhracat artar tabi adamlar için Türkiye bedava oldu resmen. Bide ithalat oranlarını açıklasanız. Oda cumhuriyet tarihinin yüz karası olmasın. Buğday pirinç mercimek ayçekirdeği keten kanola pamuk saman yem kırmızı et vs vs vs rekor üstüne rekor var bunların yazın

Tüm 5 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title