İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi, 12. kez oy çokluğuyla reddedildi - Haberler
Haberi Paylaş

İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi, 12. kez oy çokluğuyla reddedildi

AA - Hasan Hüseyin Kul - Ekonomi
 - Güncelleme:

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin megakentteki taksi sorununa çözüm için getirdiği 5 bin yeni taksi plakası teklifi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi toplantısında 12. kez oy çokluğuyla reddedildi.

İBB UKOME toplantısı, İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar başkanlığında Yenikapı Kadir Topbaş Gösteri ve Sanat Merkezi'nde yapıldı.

Toplantıda, İBB'nin yeni taksi taşımacılığının düzenlenmesi kapsamında, 500'ü engelli erişimine özel olmak üzere 5 bin yeni taksi plakası teklifi tekrar gündeme geldi.

Türkiye Şoförler ve Otomobilciler Federasyonu Temsilcisi ve İstanbul Taksiciler Odası Başkanı Eyup Aksu, 5 bin taksi plaka teklifinin 12'nci kez, bu sefer içine duygusallık da eklenerek, engellilere yönelik konuyla gündeme geldiğini söyledi. Herkesin engelli adayı olduğunu ve Allah'ın takdirinden kaçınılamayacağını ifade eden Aksu, "Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığının tavsiye ve talimatıyla bir yıl önce engelli vatandaşları düşünerek var olan iki taksiyi engelli taşıyabilecek şekilde dönüştürdük ama ne yazık ki bu hizmete başladığımız günden bugüne kadar bir tane engelli taşıyamadık." şeklinde konuştu. Aksu, İBB'ye engellilere yönelik araçla ilgili ne kadar talep geldiği konusunda bir açıklama yapılmadığını kaydederek, bu konuda bilimsel bir çalışma yürütülmesi gerektiğini belirtti.

İstanbul'da engellilere hizmet için yeni taksinin değil, var olan taksilerin engellilerin kullanımına uygun hale getirilmesinin konuşulması gerektiğini söyleyen Aksu, İstanbul'da son günlerde taksi kullanımının yüzde 25 düştüğünü kaydetti. Aksu, "İstanbul'da taksi sayısının artışına gerek yoktur. Engellilere biz hizmet verebiliriz." dedi.Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel de 500 taksinin değil, bütün taksilerin engelli kullanımına uygun hale getirilmesi gerektiğini söyledi. Bakanlığın bununla ilgili acil eylem planı hazırladığını anlatan Yücel, taksi sorununun dijitalleşme ile ortadan kalkacağını belirtti.

İBB Genel Sekreteri Can Akın Çağlar ise engellilere yönelik taksi konusunun duygusallık değil, bir görev ve zorunluluk olduğunu söyledi. Kente 5 bin yeni taksi konusunu 12'nci kez tartıştıklarını anımsatan Çağlar, engellilere yönelik taksi konusunda yüzlerce talep olduğunu kaydetti. Vatandaşların 18 bin taksiye erişemezken 2 taksiye nasıl erişeceklerini soran Çağlar, taksi konusunu gündeme getirmeye devam edeceklerini belirtti.

Can Akın Çağlar'ın otobüs alımı ve metro projelerine izin verilmediğini ifade etmesi üzerine İBB Ulaşım ve Trafik Komisyonu Başkanı Abdullah Özdemir söz alarak, siyaset yaptığını söylediği Çağlar'a tepki gösterdi. Çağlar ile Özdemir arasında tartışma yaşanınca Özdemir'in mikrofonunun sesi kapatıldı. Bu sırada söz alan Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı 1. Bölge Müdürü Serdar Yücel, metro ve otobüs konusunda suçlama yapıldığını belirterek, konunun uzatılmamasını istedi. Yücel, Özdemir'in mikrofonunun kapatılmasına tepki gösterdi.

Konuşmaların ardından yapılan oylamada, İBB'nin 5 bin yeni taksi plakası teklifi oy çokluğuyla reddedildi.

AA / Hasan Hüseyin Kul - Ekonomi

istanbul büyükşehir belediyesi, Ulaşım Koordinasyon Merkezi, İstanbul, Taksi, Ekonomi, Güncel, Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

özgün özen :

yeter ama ukome bune yaa bıktık biz bu taksicilerden bırakında rekabet artsın müşteri bulma telaşı başlasın siz kime hizmet ediyorsunuzda sürekli bi engel bu düzende değiştirilsin ukome halktan dahamı büyük ben bu başkana oy vermedim ama sizin sayenizde bin pişman oldum sizin gibi bi muhalefet oluşturdugum için sistem acil değiştirilsin bnce .

Koparan:

İstedigine oy ver. Yalniz IBB'den yüzlerce kaliteli isci kışın ortasında atilarak, acliga terk edildi. Yerlerine alinanlar kim...? Yeni taksi ihalesi yapılsın diyorsun, kimlere tahsis edilecek,İstanbullu vatandaşlara'mı...?

bayram doğan:

Taksiye binmek lüks olmuş artık çünkü ateş pahası.. 5000 taksi uygulamaksi hem halkın cebi için hemde halka iş olanağı fırsatı yaratacağından dolayı güzel bir projedir ama birileri hâlâ ısrarla zenginleri korumaya devam ediyor.. ne diyelim Allah büyük sandıkta görüşürüz..

Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title