Haberler

Gözler 28 Haziran'daki toplantıda! FATF, Türkiye'yi gri listeden çıkarmaya hazırlanıyor

Güncelleme:

Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri listeye alan Mali Eylem Görev Gücü FATF, kararını gözden geçirmek için 28 Haziran'da toplantı gerçekleştirecek. Toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması bekleniyor.

Türkiye'yi kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı gerekçesiyle 2021'de gri listeye alan Mali Eylem Görev Gücü FATF'ın 28 Haziran'da yapılacak toplantıda bu kararından vazgeçmesi bekleniyor.

FATF, 28 HAZİRAN'DAKİ TOPLANTIDA TÜRKİYE'Yİ KONUŞACAK

Uluslararası mali suçlarla mücadelede ülkelerin performanslarını değerlendiren Mali Eylem Görev Gücü (FATF), 28 Haziran'da kritik bir toplantı gerçekleştirecek. Kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede yetersiz bulduğu Türkiye'yi 2021 yılında gri listeye alan FATF, kararını yeniden değerlendirecek.

TÜRKİYE'NİN GRİ LİSTEDEN ÇIKARILMASI BEKLENİYOR

FATF'ın genel kurulu önümüzdeki hafta kapalı kapılar ardında başlayacak. Genel kurulda çeşitli konular yer alacak. Toplantıda Türkiye'nin gri listeden çıkarılması bekleniyor.

Gözler 28 Haziran'daki toplantıda! FATF, Türkiye'yi gri listeden çıkarmaya hazırlanıyor

TÜRKİYE'DE PEŞ PEŞE TOPLANTILAR YAPILMIŞTI

FATF, Türk yetkililerle kara para aklama ve yasa dışı finansmanla ilgili gelişmeleri ele aldığı toplantılar gerçekleştirmişti. Toplantılarla ilgili konuşan bir kaynak, ziyaretin Türkiye'nin kara para aklama ve terörizm finansmanıyla mücadele konusundaki ilerlemelerini değerlendirmek için yapıldığını söylemişti. Söz konusu kaynak, ekibin raporunun FATF'ın 28 Haziran'daki genel kurul toplantısında alınacak karara temel oluşturacağını vurgulamıştı.

BAKAN ŞİMŞEK: TEKNİK ÇALIŞMALAR TAMAMLANDI

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Şubat'ta yaptığı açıklamada, FATF ile Türkiye'yi gri listeden çıkarmak için teknik çalışmaları tamamladıklarını belirterek, "Haziran ayında yapılacak yerinde denetim ile gri listeden çıkma süreci tamamlanmış olacak" demişti.

Gözler 28 Haziran'daki toplantıda! FATF, Türkiye'yi gri listeden çıkarmaya hazırlanıyorHazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek

NE OLMUŞTU?

Uluslararası mali suçlarla mücadelede ülkelerin performanslarını değerlendiren FATF, kara para aklama ve terörizmin finansmanı ile mücadelede geride kaldığı için Türkiye'yi 2021 yılında gri liste olarak tabir edilen listeye almıştı.

FATF ekibinin, Türkiye'de hangi hükümet, özel sektör ya da sivil toplum kurumları ya da yetkilileri ile görüştüğü net değil. FATF'ın gri listesinde Türkiye dışında Nijerya, Güney Afrika, Bulgaristan, Demokratik Kongo Cumhuriyeti, Filipinler ve Suriye dahil olmak üzere 20 ülke daha yer alıyor.

IMF araştırmaları, gri listeye alınmanın yabancı bankalar ve yatırımcılarla olan ilişkilerinin gerilmesine yol açabileceğini gösteriyor. Bu nedenle eğer Türkiye Haziran ayında gri listeden çıkarılırsa bu TL'nin değer kazanmasını sağlayabilir ve TL varlıkları güçlendirebilir.

LİSTEDEN NASIL ÇIKILIYOR?

Otuz yılı aşkın bir süre önce G7'nin girişimiyle kurulan Paris merkezli FATF'ın ABD ve Çin'in yanı sıra Avrupa Komisyonu ve Körfez İşbirliği Konseyi'nin de aralarında bulunduğu yaklaşık 40 üyesi bulunuyor.

Grup, gri liste ve kara liste aracılığıyla uyumlu olmayan ülkelerdeki yatırımları caydırarak kara para aklama ve terörün finansmanıyla mücadele etmeyi amaçlıyor.

Gri liste tanımlamasından kaçınmak için, FATF üyelerinin önemli bir çoğunluğunun bir ülkenin değerlendirme döneminin başlamasından bu yana yeterli ilerleme kaydettiği konusunda hemfikir olması gerekiyor.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Ekonomi

Türkiye Finans Politika Dünya Ekonomi Haberler

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

Ölümlü kazaya karışan Fatma Zehra Kınık nasıl serbest kaldı? Süreç Bakan Tunç'a soruldu

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

İzmir'de 2 kişinin elektrik akımına kapıldığı an! Her şey saniyeler içinde olmuş

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Sokakta elektrik akımına kapılarak hayatını kaybeden İnanç Öktemay'ın 10 yıl önceki paylaşımı ortaya çıktı

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

Bakan Şimşek, aylık harcamaları 5 milyon TL'nin üzerinde olanların peşine düştü

500

Yorumlar (15)

Mert Ali Bal:

Vatandaşları ne zaman gri listeden çıkaracaksınız Sayın bakanım ?

123
10
yanıtYanıtla
Turgay Sak:

Önce ülkendeki insanların refah seviyesini yükselt,Ondan sonra gri listenle ilgilenirsin.

108
10
yanıtYanıtla
Murat ÇAMUR:

halkı uyutmaya devam et sen şimşek bey yaz meyvesinin kilosundan haberin var mı acaba yine boş boş konuşmuş yemezler.

83
8
yanıtYanıtla
Ahmet null:

Bunu gördümü cebimden param eksiliyor

74
3
yanıtYanıtla
Kemal Demir:

Vatandaşin üzerine ülkenin vergi yükünün büyük bir kismi yüklenmiş bunu da maliye bakanı kendi başarısi sanıyor.sanki bu duruma vatandas getirdi duzeltmesini de biz yapacağız. Siyasetçiler ve bürokratlarin tamamı bunun hesabı eninde sonunda hakkın divanında verecek

51
4
yanıtYanıtla
Abdullah Atik:

Gri den sonra mor listesi geliyor hazırlıklı olun …

50
4
yanıtYanıtla
şahabettin Ayyıldız:

Önemli olan vatandaşın gri listeden çıkması

46
5
yanıtYanıtla
baybars ulu:

%50 faize bu ülke nekadar dayanır bilemiyorum. Çünkü bu faizin birgün ödeme günü gelecek ve biz bu borcu ve faizini ödeyemez hale gelebiliriz şimdiden uyarayım dedim......

14
0
yanıtYanıtla
yasin yaşaran:

yemeye doymadınız siyah giri mavi sarı liste bunlar hikaye polisle korunanların çaldığı paraların peşine düşmüşlerdi bir ülkede adını unuttum ama herkes biliyor

10
0
yanıtYanıtla
Ben bilmemm:

Pazarda Son durum .. Mersin.. Salkım domates: 35 TL Patates 20 TL Salatalık 25 TL Acı biber 80 TL Sarımsak 100 TL Mantar 90 TL Soğan 20 tl

2
0
yanıtYanıtla
Tüm 15 yorumu okumak için tıklayın Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title