Haber : Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her yeri ekin" sözüne güvenen çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi - Haberler

Haberi Paylaş

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın "Her yeri ekin" sözüne güvenen çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi

 - Güncelleme:

Eskişehir'in Çifteler ilçesinde çiftçilere mera alanlarına ekim yaptıkları gerekçesiyle yüz binlerce liralık para cezası kesildi. Ceza kesilen köylüler, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıllarda "Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın" dediğini hatırlatarak cezaların affedilmesini talep etti.

Eskişehir'in Çifteler ilçesine bağılı Doğanay, Ortaköy, Yenidoğan ve Alikan köylerinde yüzden fazla çiftçiye İl Tarım Müdürlüğü tarafından 40 bin ile 170 bin lira arasında değişen miktarlarda para cezası kesildi.

CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer bölgeye giderek cezaların affedilmesi için seslerini duyurmaya çalışan çiftçileri dinledi. Doğanay Mahallesi sakinlerinden Abdullah Öztürk, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçtiğimiz yıllarda kurmaylarına 'Kendi evinizin önünü bile ekin, boş yer kalmasın' talimatını hatırlatarak, şöyle konuştu:

"Televizyonda daha önce Cumhurbaşkanımız 'Bir dekar boş yer kalmayacak, çiftçilerimiz gelir elde edecek' demişti. Ama şu anda köyün tüm çiftçilerine büyük meblağlarda cezalar geldi. Hem de atadan babadan kalan yerlere ektik diye. 60 yaşındayım 120 yıl önceden benim babamın, dedemin ektiği yerler için şimdi mera vasfı diye ceza kestiler. Buralar yeni meradan bozma değil. On yıllardır ekiyoruz. Ben eski muhtarım buraları parsel parsel biliyoruz. Bu cezaların iptalini istiyoruz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Her yeri ekin' sözüne güvenen çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi

Sözcü'nün haberine göre bölge sakinlerinden Hüseyin Ali Leylek ise "İki senedir ekmediğim halde sadece bana 83 bin lira ceza kesilmiş" dedi. Yenidoğan sakinlerinden 80 yaşındaki Alişan Aksoy da "Ben 80 yaşındayım. En az 80 yıldır babamın kullandığı tarla. Kadastrodan geldiler bu alanı mera olarak gösterdiler. Tarlalarım ekili de değil. 45 bin lira ceza kesmişler. Ben zaten yaşlıyım, çalışamıyorum. 45 bin lirayı nasıl ödeyeceğim?" dedi.

Ortaköy Mahallesi Muhtarı Ramazan Taşel de "Böyle bir ceza olamaz. Zaten millet perişan durumda. Çiftçi üretemiyor, zor durumda. Mazot gübre, elektrik kaç para olmuş. Ekmek kaç para olmuş… Bu cezaları yazarken bunları düşünen olmamış mı?" ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 'Her yeri ekin' sözüne güvenen çiftçilere yüz binlerce liralık para cezası kesildi

Çiftçilerden Recep Uçak ise Valilik tarafından bir komisyon kurularak alanların mera vasfının olup olmadığının tespit edilmesini istediklerini söyledi. Uçak, "Arazi babamdan bana miras kaldı. Bana da 109 bin lira ceza yazmışlar. Tamamen adaletsiz uygulama. Yapılan, üreten çiftçiyi cezalandırmak. Bizim bu paraları ödememiz mümkün değil, ödeyemeyiz. Masada oturarak ceza yazılmaz. Gelsinler burada komisyon kursunlar. Mera mı, değil mi tespit etsinler" şeklinde konuştu.

Bölgeyi ziyaret ederek çiftçileri dinleyen CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer Tarım ve Orman Bakanlığı'na ve Eskişehir Valiliği'ne çağrıda bulunarak cezaların affedilmesini istedi. Eskişehir'in önemli miktarda buğday, arpa, pancar üreten bir bölge olduğuna dikkat çeken Çakırözer, şöyle konuştu: "Bir yandan ülkede tahıl sıkıntısı yaşanıyor. Buğday, arpa ithal ediliyor. Hatta ithal edilecek buğday bulunamıyor. Bu yüzden ekmek fiyatı 5 liraya çıktı. Bir yandan ise üreten çiftçiye 'niye ektin?' diye 80 bin, 100 bin, 170 bin lira ceza kesiliyor. Köylülerin neredeyse hepsine ceza gelmiş. Kimi yılardır hiç ekmemiş, kiminin atadan kalma tarlasının ortasına mera demişler ceza kesmişler. Ortada adaletsiz bir uygulama var"

Haberler.com - Ekonomi

Eskişehir Ekonomi Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (18)

Erkan Can :

heryeri ekin,gelin benim asramı benim bahçemi de ekin.. kendi araziniz dahilinde heryeri ekin arkadaşlar,boş gördüğünüz her toprak parçasını değil. haklı cezalar tebrikler devletimize

Nurullah Ak:

Ceza kötü birşey değildir ödeyin ki Devlet kalkınsın size elektrik su kaldırım olarak geri dönsün paranız boşa gitmiyor meraklanmayın canım

Okan Aygün:

Bunda başka bir iş vardır yoksa durduk yere develt gelip niye ceza kessin

Tüm 18 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title