Yüzde 25 zam göründü! Asgari ücretin 3.550 liraya çıkması bekleniyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Yüzde 25 zam göründü! Asgari ücretin 3.550 liraya çıkması bekleniyor

Haberler.com / Mesut Şahin - Haberler | Ekonomi

Milyonlarca çalışan asgari ücret zammını heyecanla bekliyor. Aralık ayında başlayacak görüşmeler neticesinde nihai karar verilecek. Görüşmelerde enflasyon kritik öneme sahip. Eylül ayı itibarıyla yıllık enflasyon yüzde 19.58'e çıktı. Bu rakama göre asgari ücretin 3.390 liraya çıkması bekleniyor. Enflasyonun üzerine yüzde 5'lik refah payı da eklenmesi gündemde. Bu durumda ise net asgari ücretin 3.550 lira olacak.

Milyonlarca asgari ücretli çalışan geçen yıl yüzde 21 olarak gerçekleşen asgari ücret zammının bu yıl ne kadar olacağını merak etmeye başladı. Asgari Ücret Tespit Komisyonu her yıl aralık ayında toplanıyor ve ay sonunda nihai kararını açıklıyor. Görüşmelerde enflasyon belirleyici rol oynayacak. Aralık ayında açıklanması beklenen yeni asgari ücretin en az enflasyon oranında artırılması bekleniyor.

Enflasyon oranı eylül ayında yüzde 19,58'e çıktı. Bu durumda bugün net 2.825,90 TL olan asgari ücret, en az 3.390 liraya yükselecek. Ortalama yüzde 20 olan enflasyon oranına 5 puanlık refah payı eklenip, yüzde 25 zam yapılması halinde ise; yeni asgari ücret 3.550 lira civarında olacak.

Kasım 2020'de yıllık enflasyon yüzde 14,03 seviyesindeyken, komisyon, yeni asgari ücreti yüzde 21,56 artırmıştı. Bu nedenle bu yıl da enflasyona en az 5-6 puanlık refah payı beklentisi yüksek. Komisyonun aralık ayında yapacağı toplantılar dizisiyle, yılın son günlerinde yeni ücreti açıklaması bekleniyor.

Her biri yasa gereği beş işçi, işveren ve devlet temsilcisinden oluşan 15 kişiden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, asgari ücreti belirlemektedir. Türk-İş bu komisyonda işçi tarafını temsil ederken, en fazla üyeye sahip konfederasyon olduğu için TİSK, işveren tarafı adına masaya oturuyor.

Haberler.com - Ekonomi Haberleri

Haberi Kaydet
/beğendim
/alkışladım
/beğenmedim
/güldüm
/üzüldüm
/sinirlendim
/şaşırdım
Yorumlar (9)
Anıl Çayir:Bakın arkadaşlar gonul ister asgari ücret ben ücretliyim tek başıma yaşıyan vatandasim Kulum bu zamların sebebi CHP dir koronovayi bahane zam üstüne fırsatçılık tıpkı 80 90 yıllar gibi şimdi de normal zalimin sonu geldikçe azginlasir 2023 yaklaşıyor kuduruyorlar Erbakan da öyle indirildi hiç bir şey göründüğü gibi ben biliyorum o yılları herşey karaborsaydi şimdi böyle bir Lozan antlaşması yapıp Türkiye'yi daha hale getirecek uyanık olun arkadaşlar partileri sevip sevmemeniz önemli değil ama gün Cevap Yaz 0 0 Yayından Kaldır
Orhan Gül:En az 6000 olması lazım Cevap Yaz 6 39 Yayından Kaldır
ferfer :6000 tl aşşağısı boş laf hayat pahalılığı 3500 tlyle giderilecek gibi değil hergün herşeye zam yağmuru varken 3500 tlyle 4 kişi nasıl geçinir 1 ay yav insafsızlar Cevap Yaz 9 58 Yayından Kaldır
Tüm 9 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title