Dünyada yalnızca Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli olan diaspor taşı, Hollywood ünlülerinin de ilgisini çekiyor - Haberler Ekonomi
Haberi Paylaş

Dünyada yalnızca Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli olan diaspor taşı, Hollywood ünlülerinin de ilgisini çekiyor

Haberler.com, Erdem Aksoy - Ekonomi

Dünyada yalnızca Türkiye'de çıkan diaspor taşının elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu ifade ediliyor. Muğla'nın Milas ilçesinde çıkarılan ve gerek yurt içi gerekse yurt dışında yoğun talep gören diaspor, dünya üzerinde ışığa göre renk değiştirebilen çok az sayıda kıymetli taştan birisi. Diaspor taşından tasarlanan mücevherler Hollywood ünlülerinden de yoğun ilgi görüyor.

Muğla'nın Milas ilçesinde 1997 yılından bu yana diaspor taşının önemine dikkat çekilmeye çalışılıyor. Dünyada sadece Türkiye'de bulunan değerli taşın elmastan 10 bin kat daha nadir olduğu belirtilirken diaspor taşının renk değiştirme özelliği ise en dikkat çekici yanı.

Dünyada diaspor taşı ilk olarak 1800'lü yıllarda Rusya ve Pensilvanya'da keşfedildi. Mücevher kalitesinde olan ve renk değiştiren taş ilk olarak sadece Türkiye'de Muğla'da çıkartılıyor. 1970'li senelerde Etibank'ın açtığı bir alüminyum madeninde rastlanmaya başlanan diaspor taşı ancak 1990'lı yıllarda dünyada duyulmaya başlıyor. 1990'lı senelerde GIA (Gemological Institute of America) bu konuda dünyada söz sahibi olan kuruluş, bunu bir makalede yayınlıyor ve Type II (ikinci tür) olarak klasifikasyon listelerine ekliyor. Bu şekilde diaspor kristalinden tüm dünyanın haberi oluyor.

Mücevher kalitesindeki c dünya üzerinde sadece Muğla'da bulundu. Taş dünya üzerinde ışığa göre renk değiştirebilen çok az sayıda kıymetli taşlardan birisi. Diaspor taşı, gün ışığında yeşil olurken, mum ışığında da pembe renk alabiliyor. Bu iki renk taşın renk skalasında iki uç noktadan beliriyor. Pembe ve yeşil arasındaki birçok ton gün ışığına, ortamdaki ışığa hatta bazen üzerinizdeki kıyafete değişebiliyor.

Dünyada yalnızca Türkiye'de çıkarılıyor! Elmastan 10 bin kat daha değerli olan diaspor taşı, Hollywood ünlülerinin de ilgisini çekiyor

Star'ın haberine göre Türk tasarımcı Pınar Öner'in diaspor taşından tasarladığı yüzük Victoria's Secret'ın ünlü isimlerinden Alessandra Ambrosio tarafından kullanıldı.

Erdem Aksoy
Gündem Editörü Haberler.com - Ekonomi

Türkiye, Milas, Muğla, Dünya, Ekonomi, Güncel, Haber

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (2)

juzen sari:

maden sahasını 2 tane firma kapmış ortakları yabancı sumurmeye devam edin

Murat Karaaslan:

Bende var almak isteyen varsa satayım o zaman....

500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title