Haberi Paylaş

Kur'an-ı Kerim yakan provokatörden Türkiye'ye küstah tehdit: İsveç NATO'ya alınana kadar her cuma yakacağım

Dünya Haberleri

İsveç'in ardından Danimarka'da da cuma namazı sonrası bir cami önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı siyasetçi Rasmus Paludan küstah bir açıklama yaptı. İsveç, NATO'ya alınana kadar her cuma Kur'an-ı Kerim yakma tehdidinde bulunan Paludan, "Bunun Erdoğan'ın hatası olduğunu söyleyeceğim. İsveç'in NATO'ya girmesine izin vermek istemediğine göre, o izin verene dek ona ifade özgürlüğünü öğretmek zorundayım." ifadelerini kullandı.

İsveç'te Türk Büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakan aşırı sağcı Sıkı Yön Partisi lideri Rasmus Paludan'ın son adresi Danimarka oldu. Başkent Kopenhag'da aynı provokasyona kalkışan Paludan, cuma namazı sonrasıİslam Toplumu derneğine ait caminin karşısında Kur'an-ı Kerim yaktı. Kurşun geçirmez kask ve yelek giyen aşırı sağcı lider, polisin geniş güvenlik önlemleri arasında camiden çıkanları tahrik etmeye çalıştı.

Skandal eylemin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, İsveç'e NATO üyeliği konusunda resti çekerken, Rasmus Paludan İsveç medyasına konuştu. İsveç, NATO'ya kabul edilene kadar her cuma Kur'an-ı Kerim yakma tehdidinde bulunan Paludan, "Bunun Erdoğan'ın hatası olduğunu söyleyeceğim. İsveç'in NATO'ya girmesine izin vermek istemediğine göre, o (İsveç'in NATO'ya girmesine) izin verene dek ona ifade özgürlüğünü öğretmek zorundayım. Benim gördüğüm kadarıyla Erdoğan bir yalancı. Bir şeyin bir kimsenin hatası olduğunu söylerken, nedenselliğin nasıl çalıştığını bilmiyor." ifadelerini kullandı.

Bununla da sınırlı kalmayan Paludan, "Türkiye'nin İsveç'in NATO üyeliğini onaylaması durumunda 'Bir daha asla Türk büyükelçiliği önünde Kur'an-ı Kerim yakmama" vaadinde bulundu. Ayrıca aşırı sağcı lider, Kopenhag'daki Türk Büyükelçiliği'nin yanı sıra, biri cami önünde ve diğeri Rus büyükelçiliği yakınında olmak üzere toplam 3 kez Kur'an yakmak istediğini söyledi.

İsveç'e NATO üyeliği konusunda kapıları kapatan Cumhurbaşkanı Erdoğan Kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, "Böyle bir kepazeliğin yaşanmasına sebebiyet verenlerin NATO'ya başvuru konusunda artık bizde herhangi bir hayırhahlık beklemeyeceği açıktır. Terör örgütlerinde caddelerinizde, sokaklarınızda cirit attıracaksınız ondan sonra bizden NATO'ya girmesi için destek bekleyeceksiniz. Yok böyle bir şey. Madem bu kadar seviyorsunuz, koruyorsunuz, öyleyse ülkelerinin savunmalarını emanet etmeleri tavsiyesinde bulunuyorum. Biz bir şeyi söyleyince dürüst söyleriz, birileri bize namussuzluk yaptığında haddine bildiririz. İsveç yönetimi hak ve özgürlüklere bu kadar saygılıysanız önce Türkiye Cumhuriyeti'nin ve Müslümanların dini inancına saygı göstereceksiniz. Bu saygıyı göstermiyorsanız kusura bakmayın bizden de NATO konusunda herhangi bir destek göremeyeceksiniz." ifadelerini kullanmıştı.

Öte yandan Türkiye, Kur'an-ı Kerim yakma eylemine İsveç'in izin vermesine sert tepki göstermişti. Ankara'nın talebi üzerine İsveç ve Finlandiya ile şubat ayında yapılması planlanan üçlü mekanizma toplantısı iptal edilmişti.

Haberler.com / Turan Yiğittekin - Dünya

Rasmus Paludan Danimarka İsveç Nato Politika Dünya Güncel Haberler

beğendim
alkışladım
beğenmedim
güldüm
üzüldüm
sinirlendim
şaşırdım

Yorumlar (6)

Nurullah Ak:

İsveç ve İsveçliler kahrı perişan olun

Cevap Yaz22Yayından Kaldır
Fatih Duran:

paludan ı öldürene ödül verelim

Cevap Yaz38Yayından Kaldır
pentakill lol:

medeni dediğimiz özendiğimiz medeni hukuklarını kullandığımız yaşam tarzlarına imrenerek baktığımız BATI bundan ibaret işte. bunlar işine gelmediğinde barbarlığında ötesine geçebiliyorlar. hainler için yaşasın cehennem!!!

Cevap Yaz955Yayından Kaldır
Tüm 6 yorumu okumak için tıklayın
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
title