Çin'de 300 Milyon Yıllık Orman Bulundu - Haberler
Haberi Paylaş

Çin'de 300 Milyon Yıllık Orman Bulundu

AA - Dünya
Çin'de 300 Milyon Yıllık Orman Bulundu

Çin'in kuzeyinde, kül tabakasının altında korunmuş 300 milyon yıllık orman bulundu.

Çin'in kuzeyinde, kül tabakasının altında korunmuş 300 milyon yıllık orman bulundu.

Araştırmacılar, Wuda bölgesinde bulunan bin metre karelik ormanda ağaçlar ile bitkilerin dağılımını belirlediklerini açıkladı.

"Proceedings of the National Academy of Sciences" dergisinde yayımlanan keşif, bilim dünyasında büyük heyecan yarattı.

Bir metre külün altında kalan geniş bir alanda yapılan kazılar sırasında ortaya çıkarılan ormanda bazı bitkilerin bozulmadan kaldığını belirleyen araştırmacılar, birkaç gün süren kül yağmurunun bazı ağaçları devirdiğini, diğerlerine ise zarar vermeden koruduğunu tahmin ediyor.

Araştırmayı yöneten ABD'nin Pennsylvania Üniversitesinden Hermann Pfefferkorn, bazı ağaçların yapraklarının bile bozulmadan kaldığını söyledi.

Ormandaki ağaçları altı gruba ayıran araştırmacılar, bunlar arasında ağaçsı eğrelti otları ile artık türü tükenmiş 25 metrelik Sigillaria, Cordaites ve Noeggerathiales ağaçları bulunduğunu kaydetti.

Araştırmacılar, kül tabakası kaplamadan önce ormanın nasıl göründüğünü belirlemek için bir ressam ile de işbirliği yaptı.

Pfefferkorn, ormanın M.S. 79'da Vezüv Yanardağı'nın patlaması sonucu yok olan antik Roma kenti Pompeii'ye benzediğini belirtti. - ANKARA

AA / Dünya

Çin Halk Cumhuriyeti, Dünya, Haberler

title