Dünya Gıda Günü

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) kuruluş tarihi olan 16 Ekim, her yıl ''Dünya Gıda Günü'' olarak kutlanmaktadır. Dünya Gıda Günü ile her yıl; açlık, açlıkla mücadele, yetersiz beslenme, kaynakların paylaşımı gündeme getirilir. İnsanoğlunun hayatını sürdürebilmesi için zorunlu ihtiyaçlarından olan gıdanın tarımsal üretiminin önemine dikkat çekilir.

DÜNYA GIDA GÜNÜ HABERLERİ

Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
"2050 Yılında Dünya Nüfusunun 9 Milyar Kişi Olması Bekleniyor"
Antalya Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü, 16 Ekim Dünya Gıda Günü dolayısıyla "aile çiftçiliği" konusunda panel düzenledi.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Dünya Gıda Günü
Ünye Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğünce Dünya Gıda Günü dolayısıyla "Kırsal Alanda Kadın Girişimciliği" konulu seminer düzenlendi.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Bakan Eker : Tarımsal Üretim Hasılasında Avrupa Birincisiyiz
Haber: Özgür ALTUNCU / Kamera: İdris TİFTİKCİ - İstanbul DHA Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, Şişli'de bir otelde gerçekleştirilen Dünya Gıda Günü etkinliğinde konuştu.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Dünya Gıda Günü
Bolu'da resim yarışmasında dereceye girenlere ödülleri verildi.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Dünya Gıda Günü
1981'den bu yana her yıl 16 Ekim'de kutlanan Dünya Gıda Günü'nün bu seneki teması aile çiftçiliği Dünyada hiçbir zaman çok fazla gıda üretilemiyor ve 842 milyon kişi, kronik açlık ve yetersiz beslenmeyle karşı karşıya, her sekiz kişiden biri her gece yatağa aç giriyor BM Genel Sekreteri Ban: "Bugün ve her gün, aile çiftçileri sayesinde yemek yiyebiliyoruz.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Tzob Genel Başkanı Bayraktar: Olası Krizlere Karşı Gıda Güvenliğini Sağlamalıyız
TZOB Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, ‘Dünya Gıda Günü’ nedeniyle birlik merkezinde basın toplantısı düzenledi.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Organik Köprüler Kurduk!
79 ülkeden 1000'e yakın kişinin katıldığı kongre, organik dünyanın birbirinden önemli isimlerini İstanbul'da buluşturdu, organik köprüler kurulmasına vesile oldu. Kapanış seramonisinde kongrenin ev sahibi Buğday Derneği YK Başkanı Güneşin Aydemir ve IFOAM Genel Müdürü Marcus Arbenz kongreyi destekleyen sponsorlara,medyaya, gönüllülere, ekolojik yaşam ağına teşekkür etti. Marcus Arbenz, kongrede organik hareketin köprüler kurması konusunda yapılan tartışmaları özetledi. Kongrede çiftçilerin sadece üretken olması değil aynı zamanda girişimci ve yaratıcı olmaları için de çeşitli yöntemlerin konuşulduğunu belirten Arbenz, üretici ve tüketici arasındaki bağın güçlendirilmesi gerektiğini vurguladı ve "Organik sadece kimyasallardan arınmış değil aynı zamanda yerel, etik, adil ve ulaşılabilir olmalı." dedi. 3 gündür İstanbul Kongre Merkezi'nde devam eden kongrede bugün yapılan oturumda davetli ana konuşmacılardan Butan Tarım ve Orman bakanı Lyonpo Yeshey Dorji, Butan'ın küçük ve mutlu bir ülke olduğunu söyleyerek söze başladı. Yeshey Dorji'nin 2020'de dünyadaki ilk ve tek % 100 organik ülke olacaklarını söylemesi salonda büyük alkış aldı. Butan, ülkelerinin gelişmişliğini, diğer tüm ülkelerde olduğu gibi milli gelir ya da milli hasıla endeksleriyle değil, Milli Mutluluk Endeksi'yle ölçüyor. Butan'lılara göre endeksle ölçülen "mutluluk", dışsal şartlara bağlı geçici bir ruh hali değil. Gayri Safi Milli Mutluluk, sürdürülebilir kalkınmanın sağlanmasına, iyi bir yönetime, çevrenin ve kültürel değerlerin korunmasına dayandırılmış bir kavram. Kimyasalların toprağı kirletmesine izin vermeyecek sıkı politikalar izlediklerini söyleyen Dorji, hayvancılıkta da geleneksel yöntemlere bağlı olduklarını ifade etti.3 yıl içinde tüm üretimin organiğe geçebileceğini öngördüklerini belirten Yeshey Dorji "Organik geleceğimizdir" diyerek sözlerini bitirdi. Kongrenin sonunda Güneşin Aydemir'in verdiği mesaj ,16 ekim Dünya Gıda Günü için de büyük anlam taşıyordu: "Hepimizin temiz gıda, temiz doğa, iyi ilişkiler ve kutlamalara ihtiyacımız var.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Bm: Her 4 Saniyede Bir İnsan Açlıktan Ölüyor
BM Gıda ve Tarım Örgütü’nce (FAO) 16 Ekim ‘Dünya Gıda Günü’ olarak kutlanırken, bu vesilesiyle Meclis’te basın toplantısı düzenleyen CHP Bursa Milletvekili İlhan Demiröz, Türkiye’de ve dünyada uygulanan yanlış tarım politikalarından biran önce vazgeçilmesi çağrısında bulundu.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Bakan Eker: Dünyada Açlığı Çözebilecek Genel Geçer Bir Formül Yok
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanı Mehdi Eker, dünyada 900 milyon insanın açlık sorunu ile karşı karşıya kaldığını bunun karşısında ise 1 milyar 400 milyon kişinin de yemeğe bağlı problemlerden muzdarip olduğunu söyledi. Açlığa ortak bir hareket şekli ve projenin bulunmadığını anlatan Eker, "Maalesef bu yaman çelişkiyi çözecek genel geçer basit bir formül de yok. Her yere uygulanabilen, herkese tatbik edilebilir ve sonuç alınabiliri basit bir formülü de yok." dedi. Birleşmiş Milletler (BM) tarafından her yıl kutlanan Dünya Gıda Günü, Türkiye Gıda Sanayii İşverenleri Sendikası (TÜGİS) ve Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın ortak girişimiyle kutlanıyor.
Dünya Gıda Günü - 16.10.2014
Dünya Gıda Günü
TZOB Genel Başkanı Bayraktar: "Dünyada yaklaşık 805 milyon insan aç ve yetersiz beslenirken, 1 trilyon dolar değerinde gıdanın israf edilmesinin kabul edilebilir durumu yok" "Kamu yararı diyerek bazı verimli tarım arazilerini imara açıyoruz.
Dünya Gıda Günü - 15.10.2014
"Aile İşletmelerinin En Temel Sorun Tarım Nüfusunun Yaşlanması"
Güven, yaptığı yazılı açıklamada, 16 Ekim'in her yıl bir tema çerçevesinde Dünya Gıda Günü olarak kutlandığını hatırlattı.
Dünya Gıda Günü - 15.10.2014
Knorr, 1 Milyon Çocuğa Okul Yemeği Bağışlayacak
Bu programı Unilever Sürdürülebilir Yaşam Planı kapsamında desteklediklerini ifade eden Unilever Dünya Başkanı Paul Polman, 16 Ekim Dünya Gıda Günü'nde açıkladıkları proje hakkında "Dünyada her dokuz kişiden biri sağlıklı bir yaşam sürdürülebilmek ve güçlü bir gelecek kurmak için ihtiyacı olan yeterli ve dengeli yemek öğününe ulaşamıyor.
Dünya Gıda Günü - 14.10.2014
Gıda Mühendisleri'nden Dünya Gıda Günü Yürüyüşü
BURSA/ TMOOB Gıda Mühendisleri Odası Bursa Şubesi Başkanı Serkan Durmuş,16 Ekim Dünya Gıda Günü etkinlikleri kapsamında tüm Bursalıları yürüyüşe davet etti.
Dünya Gıda Günü - 12.10.2014
Yörex'e Birleşmiş Milletler'den Destek
FAO Türkiye Temsilci Yardımcısı Ayşegül Akın da Dünya Gıda Günü'nün bu yıl gıda güvenliğinin ayrılmaz bir parçası olan "Aile çiftçiliği" temasıyla kutlanacağını bildirdi.
Dünya Gıda Günü - 07.10.2014
Çin Başbakanı Li, Avrupa Seyahatine Çıkacak
Başbakan Li'nin 16 Ekim Dünya Gıda Günü öncesinde de Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) Genel Direktörü Jose Graziano da Silva'nın daveti üzerine Roma'daki FAO'un Genel Merkezi'ni ziyaret edeceği aktarıldı.
Dünya Gıda Günü - 09.07.2014
Michael Kors Özel Ödülü Sahibini Buldu
God's Love We Deliver ve Michael Kors'un dünyadaki açlığı durdurmak için verdiği savaşa dikkat çekmesi açısından, 16 Ekim 2014 Perşembe Dünya Gıda Günü'nde 8.'si gerçekleştirilecek Golden Heart Ödüllerinin sahipleri belli oldu.
Dünya Gıda Günü - 09.11.2013
Bingöl'de Meyvecilik Çalıştayı
Bu arada Taşyapan, Dünya Gıda Günü nedeniyle gerçekleştirilen resim, şiir ve kompozisyon dallarında dereceye giren öğrencilere çeşitli hediyeler verdi.
Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Dünya Gıda Günü Haberleri | Dünya Gıda Günü Haber - Haberler - Sayfa 9 - Dünya Gıda Günü haberleri, son dakika dünya gıda günü haber ve gelişmeleri burada. Çekud'den Basın Açıklaması.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 9.3.2021 07:35:32. #1.16#
title