Daciç: Biz Tarihte Kosovayı Birkaç Kez Kaybettik Fakat Geri Aldık

Daciç: Biz Tarihte Kosovayı Birkaç Kez Kaybettik Fakat Geri Aldık

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ivica Daciç, "Biz tarihte birkaç kez Kosova'yı kaybettik fakat gene geri aldık.

Daciç: Biz Tarihte Kosovayı Birkaç Kez Kaybettik Fakat Geri Aldık

Sırbistan Başbakan Yardımcısı ve İçişleri Bakanı Ivica Daciç, "Biz tarihte birkaç kez Kosova'yı kaybettik, fakat gene geri aldık. Şimdi de yeniden alacağız" dedi.

Belgrat'ta katıldığı fuar açılışı sırasında Kosova'yla ilgili soruları yanıtlayan Ivica Daciç, Sırbistan'ın Kosova için savaşmayacağını söylememesi gerektiğini, böyle bir açıklamanın Kosova Başbakanı Haşim Taçi için yanlış bir mesaj olacağını ifade etti. Daçiç, "bölgede güvenlik nedeniyle, korku dengesi" olması gerektiğini, Kosova'nın kaybedildiğinin söylenmesi gerekmediğini, çünkü Kosova'nın Sırbistan'ın önemli daimi bir bölümü olduğunu ve bundan böyle de Sırbistan'ın bir parçası olacağını vurguladı.

"Kosova'da Sırplara karşı saldırıların ve şiddetin aynı zamanda Belgrat'a karşı da saldırı olduğuna" dikkat çeken Daçiç, "Türkiye eğer, Saraybosna'ya yapılacak saldırıların İstanbul'a saldırı olduğunu söylerse, biz de neden Mitroviça'ya saldırının Belgrat'a karşı saldırı olduğunu söylemeyelim" diye değerlendirmede bulundu.

Ivica Daciç'in bu açıklaması Kosova yetkilileri tarafından özelikle başbakan Haşim Taçi tarafınca tepkiyle karşılandı. Haşim Taçi, İvica Daçiç'in, savaş suçlusu Slobodan Miloşeviç'in en yakın adamlarından biri olduğunu hatırlatarak, "Miloşeviç gibi açıklamalarda bulunuyor. Miloşeviç'in sonu nasıl olduysa, Daçiç'in de sonu öyle olacaktır" dedi.

Kaynak: DHA