Conor McGregor'u yenen Khabib (Habip) Nurmagomedov Kimdir? Nerelidir?

Conor McGregor'u yenen Khabib (Habip) Nurmagomedov Kimdir? Nerelidir?

Khabib Nurmagomedov, Conor Mcgregor'u yenmesinin ardından Dünya'nın en çok konuştuğu isimlerden birisi oldu. Pekii Khabib Nurmagomedov kimdir? Nerelidir?

Conor McGregor'u yenen Khabib (Habip) Nurmagomedov Kimdir? Nerelidir?

Çıktığı 26 mücadeleyi yenilgisiz tamamlayan ve en uzun süre mağlubiyet almayan isimler arasına giren 30 yaşındaki Nurmagomedov, Conor McGregor'u yenerek dünyanın gündemine oturan isimlerden biri oldu. Müslüman dövüşçü Khabib Nurmagomedov kimdir? Khabib Nurmagomedov kaç yaşındadır? Nerelidir? Türkiye'de hangi takımı tutuyor? Khabib Nurmangomedov'un bilinmeyenleri ve tüm detaylar haberimizde...

KHABİB NURMAGOMEDOV KİMDİR?

1988 Dağıstan doğumlu Rusya adına mücadele veren bir boksördür. 3 çocuklu ailenin 2. çocuğu olarak dünyaya geldi.

TÜRKİYE'DE GALATASARAY'I DESTEKLİYOR

Küçük yaşta güreşe gönül verdi. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Rusya'da Anzhi futbol takımını tutuyor. Türkiye'de Galatasaray'ı destekliyor.

HOCASI BABASIYDI

12 yaşında Güreş, 15 yaşında Judo, 17 yaşında ise Sambo'ya başladı. Babası da Sambo hocasıydı. Khabib'i kendi öz babası yetiştirdi. MMA'daki ilk maçına 13 Eylül 2008'de çıktı ve MMA tarihindeki ilk maçına galibiyet ile başladı.

2008'DE ADINI TÜM RUSYA DUYDU

2008 yılında katıldığı turnuvada aynı gece 3 maça birden çıktı ve tümünü kazandı. O geceden sonra Khabib'in ismini tüm Rusya duydu. 2011 yılına kadar Rusya ve Ukrayna'da dövüştü. Arka arkaya çıktığı 16 maçın tamamını kazandı ve Amerika'nın dikkatini çekti.

RUSYA'DAKİ BAŞARISINI AMERİKAYA TAŞIDI

2012'de UFC'de ilk maçında Kamal Shalorus ile karşılaştı. Amerika'daki ilk maçını kazanarak Rusya'daki başarısını Amerika'ya taşıdı. 2013'de 18. maçına çıktı ve MMA'daki 18. galibiyetini aldı. Thigo Tavarez'i 2 dakika dolmadan nakavt etti. 2014'ün Nisan ayında kariyerinin en önemli maçlarından birine çıktı. İleride şampiyon olacak Rafael Dos Anjos ile karşılaşan Khabib Nurmagomedov rakibini yenerek önemli bir zafere imza attı.

"TAVUĞUNUZLA DÖVÜŞMEK İSTİYORUM"

UFC 178'de ve 187'de çıkacağı önemli maçlar öncesi sakatlık yaşadı ve kariyerinde bir süre geriye gitti. Khabib Nurmagomedov uzun bir sakatlığın ardından 2016 yılında Darrell Horcher ile karşılaşarak rakibini mağlup etmeyi başardı. Khabib Nurmagomedov UFC 205'te Michael Johnson ile karşılaştı. Rakibini mağlup eden Dağıstanlı dövüşçü bu maçta sonra Conor Conor McGregor'a meydan okudu. Conor için "Tavuğunuzla dövüşmek istiyorum" dedi ve kemer maçı beklediğini duyurdu.

UFC HAFİF SİKLET ŞAMPİYONU OLDU

Tony Ferguson ile müsabakası dördüncü kez 7 Nisan 2018'deki UFC 223 ana olayı için ayarlandı. Müsabaka Conor McGregor'un elinden alınan UFC hafif siklet şampiyonluğu içindi. Ancak 1 Nisan 2018'de Tony Ferguson'nun dizini sakatladığı duyuruldu ve yerini UFC tüy siklet şampiyonu Max Holloway aldı. 6 Nisan tarihinde New York Eyaleti Atletik Komisyonu, müsabakaya çıkmak için aşırı kilo verdiği gerekçesiyle Max Holloway'i müsabakadan çekti. Holloway'in yerini Al Iaquinta aldı fakat kendi maçı için 70.8 kg tartılan Iaquinta, hafif siklet şampiyonluk müsabakası ağırlık limiti olan 70.3 kg'ın üstünde tartıldığı için kazansa bile yeni şampiyon olamayacaktı. Nurmagomedov müsabakayı beş raunt boyunca domine etti ve rakibini jüri kararıyla yenip UFC hafif siklet şampiyonu oldu.

9 YAŞINDA AYIYLA GÜREŞTİ

Khabib Nurmagomedov'un 9 yaşında ayı ile güreştiği görüntüler ise büyük beğeni topladı. O görüntüleri buraya tıklayarak izleyebilirsiniz.