Bursa'da Kurbanlık Almak İsteyenlere İyi Haber

Bursa'da Kurban Bayramı'na 2 hafta kala, hayvan pazarında hareketlilik başladı.

Bursa'da Kurbanlık Almak İsteyenlere İyi Haber

Bursa'da Kurban Bayramı'na 2 hafta kala, hayvan pazarında hareketlilik başladı. Geçen yıla oranla kurbanlık satışlarında artış beklediklerini söyleyen Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, "Büyükbaşta yüzde 20, küçükbaşlarda ise yüzde 30'a yakın fiyat düşüşü var. Geçen yıl hayvan azlığından satışlar dengeli olmadı ama bu sene hem alıcı, hem satıcı memnun" dedi.

Kurban Bayramı'nın yaklaşması ile birlikte Bursa'nın merkez Yıldırım İlçe Belediyesi ile Bursa Kasaplar Odası'nın kurduğu İsabey Hayvan Pazarı'nda hareketlilik başladı. Yaklaşık 8 bin büyükbaş, 25 bin de küçükbaş hayvanın satış için yer aldığı hayvan pazarında, satıcılar ise hareketlilikten memnun oluyor.

FİYATLAR GEÇEN YILA GÖRE DÜŞÜK

Kurban satışlarının bu yıl geçen yıl göre hesaplı olduğunu belirten Bursa Kasaplar Odası Başkanı Muhsin Yıldız, "Geçen yıl hayvan azlığından satışlar dengeli olmadı ama bu sene hem alıcı, hem satıcı memnun. Geçen yıla oranla daha hızlı satışlar var. Yetiştiriciler hayvanlarını buraya biraz erken getirdiler. Satışlarını daha erken yapabiliyorlar. Diğer pazarlara göre burası daha kalabalık ve hijyen olduğundan vatandaş talebi daha fazla" diye konuştu.

Kasaptaki et fiyatından hayvan satışının gerçekleştirildiğini kaydeden Yıldız şunları söyledi:

"Karkas kemikli et fiyatı gibi 20 TL'den satılıyor. O da normal. Kasaptaki fiyatın aynısı. Besici de rahat rahat satışını buradan yapabiliyor. Sıkıntısı yok. Şu anda satışlar çok güzel" dedi.

Yıldız, Kurban Bayramı satışı için şu anda ithal hayvan bulunmadığını sözlerine ekledi.

SATICI DA MEMNUN

Hayvan pazarına Ardahan'ın Posof İlçesi'nden geldiğini söyleyen Süleyman Aydın ise, "52 hayvan getirdik. Geçen yıla oranla fiyatlar 100- 150 lira kadar daha düşük. Yem ve saman fiyatları arttı. 32 bin liradan aldığımız yem 40 bin liraya kadar çıktı ama fiyatlara bunu yansıtmadık" diye konuştu.

140 küçükbaş hayvanı satmak için Artvin'den geldiğini kaydeden Mehmet Yıldız da, "Fiyatlar 700- 800 liraya kadar gidiyor. Geçen sene de aynı paraya verdik, bu yıl da aynı" dedi.

ST,SÇ(FK/COŞ) (FOTOĞRAFLAR) - Bursa