Brüksel: KKTC Üniversitelerinin Brüksel Çıkarması

Brüksel: KKTC Üniversitelerinin Brüksel Çıkarması

KKTC'nin En Büyük Yüksek Öğrenim Kurumu Olan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin Öncülüğünde 22 Kişilik Bir Grup, Belçika'nın Başkenti Brüksel'e Akademik Çıkarma Yaptı.

Brüksel: KKTC Üniversitelerinin Brüksel Çıkarması

KKTC'nin en büyük yüksek öğrenim kurumu olan Doğu Akdeniz Üniversitesi'nin öncülüğünde 22 kişilik bir grup, Belçika'nın başkenti Brüksel'e akademik çıkarma yaptı.

KKTC üniversiteleri üzerindeki izolasyonların kırılması amacıyla Brüksel'e gelen akademisyenler, bugün Avrupa Parlamentosu ve ilgili sivil toplum örgütü temsilcileriyle biraraya gelerek lobi faaliyetlerine başladı. Prof. Dr. Halil Güven başkanlığındaki heyet, bu akşam TÜSİAD'ın Brüksel ofisinin vereceği resepsiyona katılacak. Yarın (5 Aralık Salı) saat 09.00'da Brüksel Monty Otel'de yabancı ve yerli medya gruplarının temsilcileriyle kahvaltılı basın toplantısına katılacak heyet, saat 17.00'de ise Avrupa Parlamentosu'nda düzenlenecek konferansa katılacak. 'Kıbrıs Fırsatı: Barış ve Diyalogun Geliştirilmesinde Yüksek Öğretimin Rolü' konulu sunuş, üniversite rektörleri tarafından yapılacak. AB öğrenci değişim programı olan ERASMUS'a katılan öğrencileri temsil eden Erasmus Student Network (ESN) Brüksel Başkanı da konferansta bir konuşma yapacak.

Öte yandan heyet başkanı Güven, KKTC'ye yapılan haksız ambargoların yanında akademik özgürlüklerin kullanımına da büyük darbe vuran mevcut uygulamaların kaldırılması için her platformda mücadeleye devam edeceklerini söyledi.