BM: Irak'ta Güvenlik Koşullarında İyileşme Var

BM: Irak'ta Güvenlik Koşullarında İyileşme Var

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Irak Özel Temsilcisi Staffan de Mistura, Irak'ta Son Dönemde Güvenlik Koşullarında İyileşme Bulunduğunu, Ancak Ülkede Uzun Dönemli İstikrar Sağlanabilmesi İçin Siyasi Uzlaşmaya Gerek Olduğunu Söyledi.

BM: Irak'ta Güvenlik Koşullarında İyileşme Var

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun'un Irak özel temsilcisi Staffan de Mistura, Irak'ta son dönemde güvenlik koşullarında iyileşme bulunduğunu, ancak ülkede uzun dönemli istikrar sağlanabilmesi için siyasi uzlaşmaya gerek olduğunu söyledi.

Mistura, bugün BM Güvenlik Konseyi'nde düzenlenen Irak konulu toplantıda yaptığı konuşmada, ülkede hem güvenlik hem de siyasi alanda bazı iyileşmeler görüldüğünü, özellikle Irak'ta meydana gelen şiddet olaylarında azalma yaşandığına dikkati çekti.

Mistura, yaşanan bu gelişmede Amerikalı asker sayısındaki artışın, Şii lideri Muktada el-Sadr tarafından ilan edilen ateşkesin ve Irak komşularıyla daha çok işbirliği yapılmasının rol oynadığını söyledi.

Mistura daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada ise BM'nin Irak'ta artan görev ve sorumlulukları çerçevesinde Bağdat'taki merkez ofisini genişletmek istediğini anlattı.

Kerkük referandumun ertelenmesinden de söz eden Mistura, referandumun geçen Aralık ayında yapılması halinde son derece büyük gerginliklerin doğacağına inandıklarını, Irak'ı böylesine bir gerilimden kurtarmak gerektiğini, bu yüzden ertelediklerini anlattı. Mistura BM'nin yalnızca Kerkük sorununda değil, Irak'ın tüm ''tartışmalı bölgelerinin'' statüsünün belirlenmesinde de rol oynacağını, bu noktada siyasi tartışmaların yaşanacağını, bunun normal olduğunu söyledi.

Kaynak: AA