Berlin: Eski Rus Ajanı Litvinenko'nun Ölümünün Ardından

Berlin: Eski Rus Ajanı Litvinenko'nun Ölümünün Ardından

Alman Yetkililer, Zehirlenerek Ölen Eski Rus Ajan Alexander Litvinenko'yla Temasta Bulunan Dmitry Kovtun'un, Hamburg'da Ziyaret Ettiği Birkaç Yerde Polonyum 210 Radyoaktif Madde Kalıntısına Rastlandığını Bildirdi.

Berlin: Eski Rus Ajanı Litvinenko'nun Ölümünün Ardından

Alman yetkililer, zehirlenerek ölen eski Rus ajan Alexander Litvinenko'yla temasta bulunan Dmitry Kovtun'un, Hamburg'da ziyaret ettiği birkaç yerde polonyum 210 radyoaktif madde kalıntısına rastlandığını bildirdi.

İşadamı Dmitry Kovtun'un gezdiği yerlerde yapılan araştırmanın ardından gazetecilere açıklama yapan Radyasyondan Korunma Kurumu Federal Ofisi'nden Gerald Kirchner, "Testler, polonyum 210 ile ilişkimiz olduğunu açıkça gösterdi" dedi. Polis, Kovtun'un kullandığı bir arabada, Hamburg'da ziyaret ettiği bir göçmen bürosunda ve eski eşinin evinde polonyum 210 maddesine rastladıklarını belirtti. Araştırmayı yöneten Alman Thomas Menzel, "28 Ekim'de Rusya'dan Hamburg'a geldikten sonra sürdüğü arabada ve göçmen bürosunda imzaladığı bir belgede radyasyon bulduk" diye konuştu.

Devlet Savcısı Martin Koehnke, Hamburg yetkililerinin Kovtun'a ülkeye yasadışı olarak radyoaktif madde getirmekten cezai araştırma açtıklarını belirtti.

Kovtun'un, Londra'da Litvinenko hastalanmadan kısa süre önce 1 Kasım'da eski ajanla görüşen 3 Rus'tan biri olduğu belirtiliyor.

Öte yandan İnterfax haber ajansı, Moskova'daki isminin açıklanmasını istemeyen bir sağlık görevlisinin, tedavi altında bulunan Kovtun'un komaya girdiğini açıklamıştı.