Bbc'nin Cumhurbaşkanlığı Anketi İptal Edildi

Bbc'nin Cumhurbaşkanlığı Anketi İptal Edildi

Cumhurbaşkanlığı Seçimiyle İlgili Bbc'nin İnternet Sitesinde Yayınlanan Anket, Mükerrer Oy Kullanıldığı ve Sonuçları Etkilediği Gerekçesiyle Yayından Kaldırıldı.

Bbc'nin Cumhurbaşkanlığı Anketi İptal Edildi

Cumhurbaşkanlığı seçimiyle ilgili BBC'nin internet sitesinde yayınlanan anket, mükerrer oy kullanıldığı ve sonuçları etkilediği gerekçesiyle yayından kaldırıldı.

Cumhurbaşkanlığı seçimi sürecinde yaşananlar, Türkiye'de olduğu kadar tüm Avrupa ülkelerinde de merakla izleniyor. Cumhurbaşkanı adayının isminin belli olmasının ardından, İngiliz medyası da yaşananları gündemin üst sıralarında yayınlamaya başladı. İngiltere'nin en önemli yayın kuruluşlarından BBC'nin sunduğu hizmetlerden biri olan BBC Türkçe internet sayfasındaki bir duyuru ise oldukça dikkat çekti. Açıklamaya göre, BBC'nin internet adresinde yayınlanan cumhurbaşkanlığı anketi, anketin sahte oylarla

doldurulması üzerine BBC tarafından yayından kaldırıldı. BBC, konuyla ilgili olarak, "BBCTurkish.com'da yayınladığımız 'Cumhurbaşkanlığı Anketi', bilgisayar programları aracılığıyla çok sayıda mükerrer oy kullanıldığı ve sonuçları, 'yanılgıya neden olacak şekilde' değiştirdiği için kaldırılmıştır" şeklinde bir uyarıyı, anketin yerine yayına aldı.

(HU-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA