Baykal'dan 'Ne Biliyorsan Açıkla' Çağrısı

Baykal'dan 'Ne Biliyorsan Açıkla' Çağrısı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Kendisinin Bakanlık Yaptığı Döneme İlişkin 'Bazı Belgeleri Açıklayacağını' Söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, 'Ne Biliyorsa Açıklasın' Çağrısı Yaptı.

Baykal'dan 'Ne Biliyorsan Açıkla' Çağrısı

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, kendisinin bakanlık yaptığı döneme ilişkin "bazı belgeleri açıklayacağını" söyleyen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a, "Ne biliyorsa açıklasın" çağrısı yaptı.

CHP Genel Başkanı Deniz Baykal, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın cumhurbaşkanlığı seçimi konusunda ''uzlaşmadan'' söz ettiğini belirterek, ''Bunu o zaman söyleseydin cumhurbaşkanı seçilmiş olurdu. Şimdi bunu söyleyerek o zaman hata yaptığını itiraf ediyorsun. Uzlaşma diyor. Samimi isen bakarız. Uzlaşmadan ne anladığını bir görelim'' dedi.

Baykal, partisince Kahramanmaraş'ın Hafız Ali Efendi Meydanı'nda düzenlenen mitingde konuştu.

Hükümetin ekonomi politikasını eleştiren Baykal, PETKİM'in seçime iki hafta kala satıldığına işaret ederek, ''Ne bu telaş? Yangından mal mı kaçırıyorsun, selin önünden kütük mü alıyorsun? İnşallah, 15 gün sonra CHP iktidara gelecek, PETKİM'in satışına 'dur' diyeceğiz'' dedi.

CHP'nin seçime ilişkin vaatlerini sıralayan Baykal, tarıma sahip çıkacaklarını, çiftçinin kullandığı mazottan ÖTV almayacaklarını, ÖSS'yi kaldıracaklarını, yoksul ailelere nakdi yadım yapacaklarını, yeşil kart uygulamasına son vererek nüfus cüzdanıyla sağlık hizmeti alınmasını sağlayacaklarını anlattı.

Alanda bulunanlara ''Yiyecek, kömür, altın dağıtıyorlar mı'' diye soran Baykal, ''Bana soruyorlar, ne yapalım dağıtılanları? Alın, hiçbir günahı yok. Dağıtılanı alın ama oyunuzu vermeyin'' dedi.

Türkiye'nin en önemli sorunlarından birinin ''yolsuzluklar'' olduğunu anlatan Baykal, buna son vermek için öncelikle milletvekili dokunulmazlığının kaldırılması gerektiğini söyledi. Baykal, ''Mecliste 266 yolsuzluk dosyası var. Elinizi vicdanınıza koyun. Dünyanın hangi ülkesinde böyle bir tablo var. Buna son vereceğiz. İktidara geldiğimizde ilk yapacağımız işlerden birisi dokunulmazlıkları kaldırmak olacak. CHP dışındaki hiçbir parti de bunu yapamaz'' diye konuştu.

Baykal, Başbakan Erdoğan'ın kendisine yönelik eleştirilerine değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Başbakana diyorum ki, hakkımda dedikodu yapıyorsun, arkamdan konuşuyorsun. Kendine güveniyorsan gel televizyona çıkıp karşılıklı konuşalım. Ben Başbakan'ın yaptığı yanlışlıkları yüzüne karşı söylemek istiyorum. Terör konusunda büyük yanlışlık yaptı. 'Türkiye'de terör bitti mi de sıra kuzey Irak'taki teröre geldi' diye Barzani ağzıyla konuştu. Türkiye'deki terör Irak'taki terörden besleniyor. Böyle konuşarak neredeyse Irak'taki terörü himaye ediyor.

Kendine güvenen insan, söyleyecek sözü olan insan kaçar mı? Arkamızdan laf ediyor, bize 'cibilliyetsizler'' diyor. Bizim cibilliyet konusunda bir sorunumuz yok, anamız babamız soyumuz sopumuz belli. Eğer kastettiği CHP ise, CHP de Kuvayi Milliye'den, bağımsız Türkiye Cumhuriyeti'ni kurma mücadelesinden geliyor.''

Deniz Baykal, cumhurbaşkanlığı seçim sürecine de değindi. Başbakan Erdoğan'ın ''daha önce uzlaşmaya yanaşmadığını'' anlatan Baykal, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Ben o dönemde 'Hikmetyar'ın önünde diz çöken, Yasin El Kadı'ya kefil olan, Türkiye'nin cumhurbaşkanı olamaz' demiştim. Sayın Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki yolsuzluk dosyalarına baktığımızda, zimmet, evrakta sahtecilik, kamu taşıma biletlerinde kalpazanlık, görevi ihmal gibi suçlamalardan söz ediliyor. Hakkında böyle suçlamalar olan dokunulmazlığını kaldırıp mahkemeye gidip hesap veremeyen bir insan cumhurbaşkanı olur mu? İnşallah, başbakan olamayacağını da 22 Temmuz'da göstereceksiniz.

Şimdi çıkmış uzlaşmadan söz ediyor. Bunu o zaman söyleseydi cumhurbaşkanı seçilmiş olurdu. Kendi kendine hata yaptığını itiraf ediyor. O zaman çık milletten özür dile. 'Hata ettim, seçtiremedim' de... Şimdi 'uzlaşma' diyor. Samimi isen bakarız. Uzlaşmadan ne anladığını bir görelim.''

-"Ne biliyorsan açıkla"-

Baykal, Kahramanmaraş'a giderken uçakta gazetecilerle sohbet sırasında, Başbakan Erdoğan'ın kendisinin bakanlık yaptığı döneme ilişkin bazı belgeleri açıklayacağını söylediğinin anımsatılması üzerine, ''Ne biliyorsa açıklasın. Başbakan kendisiyle ilgili somut iddialara cevap vereceğine, konuyu saptırmaya çalışıyor'' dedi.

Baykal, tartışılması gereken konunun Başbakan hakkındaki iddialar olduğunu kaydederek, ''Konu Başbakandır, başka kimse değil. Ona buna saldırarak kendini saklamaya çalışıyor'' diye konuştu.

Bu arada, uçakta, Baykal'ın CNN Türk televizyonunda katıldığı programda ''Başbakan Erdoğan'ın çocuklarının arazi aldığı'' yönündeki iddiaları da gündeme geldi.

CHP Genel Sekreter Yardımcısı Mehmet Sevigen, iddiaya konu arazinin tapu kayıtlarının fotokopisini basın mensuplarına göstererek, "İstanbul Kısıklı'daki arazinin 25 Ağustos 2006 tarihinde alındığını ve kayıtlara göre bedelinin 1 milyon YTL olarak gösterildiğini" öne sürdü.

Kaynak: AA