Balıkesir'de Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir'de Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir'de Polisin Gerçekleştirdiği Bir Operasyonda, Tarihi Eser Kaçakçılığı ve İzinsiz Kazı Yaptıkları İleri Sürülen 2 Kişi Yakalandı. Adli Makamlara Sevk Edilen Şahıslar Tutuklandı.

Balıkesir'de Tarihi Eser Operasyonu

Balıkesir'de polisin gerçekleştirdiği bir operasyonda, tarihi eser kaçakçılığı ve izinsiz kazı yaptıkları ileri sürülen 2 kişi yakalandı. Adli makamlara sevk edilen şahıslar tutuklandı.

Balıkesir Emniyet Müdürlüğü'nden verilen bilgiye göre, bir istihbaratı değerlendiren Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri, Dursunbey ilçesindeki köylerde kaçak kazı yapan 2 kişiyi tespit etti. Kaçak kazıdan elde ettikleri tarihi eser değeri taşıyan buluntuları Balıkesir'e götüren şahıslar, daha önceden tedbir alan Kaçakçılık ve Organize Suçla Mücadele Şubesi ekiplerince yakalandı. Şüphelilerin üzerinde yapılan aramalarda, Bizans ve Roma dönemlerine ait olduğu belirtilen 47 adet bronz

sikke, 2 adet bronz yüzük, 1 adet bronz kurşun ağırlık ele geçirildiği öğrenildi. "Tarihi eser nitelikli malzeme bulundurmak ve izinsiz kazı yapmak" suçundan adli mercilere teslim edilen A.Ç. ve H.T. isimli şahısların tutuklanarak Balıkesir Cezaevi'ne gönderildiği bildirildi.

Bu arada, ele geçirilen tarihi eser niteliğindeki sikke, yüzük ve kurşun ağırlığın Balıkesir Kuva-i Milliye Müzesi'ne teslim edildiği ifade edildi.

(YU-OK-Y)

Kaynak: İHA