Aydın: Aydın'da 50 Aileye 300 Adet Gebe Düve Dağıtıldı

Aydın: Aydın'da 50 Aileye 300 Adet Gebe Düve Dağıtıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı Tarafından Aydın'ın Buharkent İlçesi'ne Bağlı Savcıllı Köyü'nde 50 Aileye 300 Adet Gebe Düve Dağıtıldı.

Aydın: Aydın'da 50 Aileye 300 Adet Gebe Düve Dağıtıldı

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı tarafından Aydın'ın Buharkent İlçesi'ne bağlı Savcıllı Köyü'nde 50 aileye 300 adet gebe düve dağıtıldı.

Savcıllı Tarımsal Kalkınma Kooperatifi tarafından hazırlanan proje doğrultusunda köyde yaşayan dar gelirli ailelerin ekonomik durumunun düzeltilmesi ve hayvancılığın geliştirilmesi amacıyla bakanlık tarafından köyde yaşayan 50 aileye 7 yıl geri ödemeli yıllık yüzde 5 sabit faizle küçük hayvan işletmeleri kurularak hayvanları teslim edildi.

Köy meydanında yapılması planlanan tören aşırı yağış ve havanın soğuk olması nedeniyle köy kahvense alındı. Törene Aydın Valisi Mustafa Malay, Buharkent Kaymakamı Alaattin Aktaş, AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Ertürk ve Semiha Öyüş, Tarım İl Müdürü Sadettin Öztürk, Aydın Esnaf Odaları Birlik Başkanı Hulusi Akşit, Aydın İl Genel Meclisi Üyeleri, Savcıllı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sarı, köylüler ve davetliler katıldı.

Törende konuşan Vali Mustafa Malay, dünyada her geçen gün tarımın ve tarımsal üretimin öneminin arttığını belirterek, çiftçilerin hayvanları çok iyi bakmasını istedi. AK Parti Aydın Milletvekilleri Ahmet Ertürk ve Semiha Öyüş, hükümet olarak tarım ve hayvancılığa sağlanan desteklerden söz ederek, üretim yapan herkesin emeğinin karşılığını aldığını vurguladı.

1981 yılında kurulan ve 4 yıl öncesine kadar faaliyet göstermediği için fesih aşamasına gelen kooperatifi devralarak yeniden canlandırdıklarını belirten Savcıllı Kooperatifi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Sarı, desteklerinden dolayı AK Parti Aydın Milletvekilleri, Vali Mustafa Malay ve İlçe Kaymakamı Aktaş'a teşekkür etti. Tören öncesi sahipleri tarafından yaklaşık iki saat yağmur altında bekletilen düveler, havanın aşırı yağışlı olması sebebiyle ahırlarına götürülürken, sahipleri protokolün elinden düveler yerine düvelerin kimliklerini teslim aldı.