Avusturya'da Yeni Koalisyon Hükümeti Protesto Edildi

Avusturya'da Yeni Koalisyon Hükümeti Protesto Edildi

Avusturya'da 11 Ocak 2007 Tarihinde Resmen Kurulan Koalisyon Hükümetine Karşı Protestolar Ülke Genelinde Hızla Yayılıyor. Bugün Viyana, Graz ve Salzburg Eyaletlerinde Toplanan Binlerce Sosyal Demokrat Partili (Spö), Spö Genel Başkanı ve Başbakan Alfred Gusenbauer'i, Koltuk Uğruna Seçim Zamanında Verilen Vaatleri Yerine Getirmemekle Suçladı.

Avusturya'da Yeni Koalisyon Hükümeti Protesto Edildi

Avusturya'da 11 Ocak 2007 tarihinde resmen kurulan koalisyon hükümetine karşı protestolar ülke genelinde hızla yayılıyor. Bugün Viyana, Graz ve Salzburg eyaletlerinde toplanan binlerce Sosyal Demokrat Partili (SPÖ), SPÖ Genel Başkanı ve Başbakan Alfred Gusenbauer'i, koltuk uğruna seçim zamanında verilen vaatleri yerine getirmemekle suçladı.

Avusturya'da SPÖ'lülerin, büyük tavizler verilerek Halk Partisi (ÖVP) ile koalisyon hükümeti kurulduğu iddiasıyla tepkileri sürüyor. Şimdiye kadar üst seviyede SPÖ parti üyesi kişilerin istifalarıyla protesto edilen hükümet, bugün düzenlenen yürüyüş ile vatandaşlar tarafından protesto edilmeye başladı. 3 bin kadar üniversite öğrencisi, dernekler ve Sosyal Demokrat Partisi'nin gençlik kollarının katılımıyla düzenlenen mitingde göstericiler, Başbakan Alfred Gusenbauer'i seçim sırasında verilen 'öğrenci harçlarını kaldıracağım, sağlık hizmetlerini ücretsiz yapacağım' vaatlerini yerine getirememekle suçladı. Göstericiler "Gusenbauer sözünde durmadın" , "Benim böbreğimi 363.63 Euro'ya almak ister misiniz?" pankartları, tıp öğrencileri ise, "Siz bizim sosyal haklarımız için yeterli misiniz?" yazılı pankartlar taşıdı. Göstericiler, Viyana Belediye Sarayı'nın ve parlamentonun önünden geçtikten sonra, başbakanlık konutu önüne koşar adımlarla gelerek Başbakan Gusenbauer'i, "Bizi öldürdün, harç paralarımız uçtu gitti, bizi koltuk uğruna sattın" diyerek protesto etti. Başbakanlık binası önünde danslar eden göstericiler daha sonra yere yatarak, ölü taklidi yaptı.

Gösteriyi düzenleyenler, benzer mitinglerin her hafta yapılacağını söyledi.

(MEA-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA