Avukat Ersan Şen Şike Kararını Değerlendirdi

Avukat Ersan Şen Şike Kararını Değerlendirdi

Şike davasında verilen yeniden yargılama kararını değerlendiren Avukat Ersan Şen, “An itibari ile hüküm askıya alınmıştır.

Avukat Ersan Şen Şike Kararını Değerlendirdi

Şike davasında verilen yeniden yargılama kararını değerlendiren Avukat Ersan Şen, "An itibari ile hüküm askıya alınmıştır. Mahkeme yasal değişikliği yeni olay kavramı altında değerlendirdi" dedi.

Şike davasında mahkeme Aziz Yıldırım ve İlhan Yüksel Ekşioğlu'nun da aralarında bulunduğu 6 sanığın yeninden yargılanmasına karar verildi. Mahkemenin yeninden yargılama ve infaz durdurma kararını değerlendiren Ekşioğlu'nun avukatı Prof. Dr. Ersan Şen, Karar basın mensuplarına ve kamuoyuna karışık gelmiş olabilir, Net olan hadise 6 sanık bakımından yargılamanın yenilenmesi talebi oy birliği ile kabul edilmiştir. Mahkeme an itibarıyla 6526 sayılı kanun değişikliğini dikkate alarak, 6 Mart 2014 tarihinde yürürlüğe giren özel yetkili ve terör mahkemelerini kaldıran, telefon dinlemelerinde suç örgütü kavramına son veren kanun değişikliğini dikkate alarak özellikle kararı bozulup da tekrar yargılanması başlayacak sanıklar ile hükümlüler arasında haksızlık olmasın anlamında, ayrı yargılama ve sonuçlar olmasın anlamında yeni olay kavramı altında CMK 311 maddesini gerekçe alarak yargılamanın yenilenmesi talebimizi bizim talebimize uygun şekilde kabul etmiştir" dedi.

'Bu karar ile an itibariyle hüküm askıya alınmıştır' diyen Avukat Şen, "Ancak usulü yönden işlemler devam edecek. Hemen yeniden yargılama başlamayacak. Yani yeniden yargılama kapsamında mahkeme yeniden delil toplayabilir, duruşma açabilir, dosya üzerinden karar verebilir" ifadelerini kullandı.

Yeniden yargılanmasına karar verilen 6 sanık dışındakilerin durumunun ne olacağın sorulan Şen, "6 sanık dışındakilerin durumu tabi savcı karara itiraz edebilir kabul edilmeyen talebi yönünden. Diğer sanıklar da itiraz edebilir. İtiraz 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülecektir. Onun dışında yeniden yargılama talebi her zaman yapılabilir." cevabını verdi.

Yargılamanın yenilenmesi kararına da itiraz edilebileceğini ifade eden Şen, "Bu karara itiraz etme hakkı herkesin var. İtirazlara 14. Ağır Ceza Mahkemesi bakacak. Mahkeme kumpasla ilgili, tutanaklarla ilgili talepleri kabul etmedi" şeklinde konuştu. - İSTANBUL