Arınç ve Erdoğan'dan Kubilay'ı Anma Mesajı

Arınç ve Erdoğan'dan Kubilay'ı Anma Mesajı

TBMM Başkanı Arınç ve Başbakan Erdoğan, Kubilay'ın Şehit Edilmesinin 76'ncı Yıldönümü Nedeniyle Yayınladıkları Mesajlarda Cumhuriyet'in Temel Değerleri Uğruna Canlarını Verenlere Sahip Çıkmak Gerektiği ve Çağdaşlaşma Hedefinde Kararlılıkla Yürüneceği Vurgulandı.

Arınç ve Erdoğan'dan Kubilay'ı Anma Mesajı

TBMM Başkanı Bülent Arınç, Kubilay'ın, Cumhuriyetin temel değerleri uğruna canını feda etmekten çekinmeyen binlerce vatan evladından biri olduğunu vurgulayarak, "Cumhuriyetimizin aydınlık ilerleyişi noktasında, herkesi güç ve gönül birliğine çağırıyorum" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, hiçbir karanlık girişimin, hiçbir tahrikin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yürüyüşünü durdurmada başarılı olamayacağını kaydetti.


TBMM Başkanı Arınç ve Başbakan Erdoğan, 76 yıl önce Asteğmen Kubilay'ın şehit edilmesiyle sonuçlanan Menemen olayıyla ilgili birer mesaj yayınladı. Mesajında, Cumhuriyetin kurulmasının kolay olmadığına belirten Arınç, Kubilay'ın şehit edilmesiyle sonuçlanan olayın, cumhuriyetin tarihideki yerinden bahsetti. Arınç şunları dile getirdi: "Çağdaş kuruluş felsefesi ve dinamizminden aldığı güçle bu ve benzer hadiseleri atlatmasını bilen Cumhuriyetimiz, Atatürk'ün belirlemiş olduğu muasır medeniyetler yolundaki ilerleyişini, duraksamadan sürdürmüştür. Kubilay, Cumhuriyetimizin temel değerleri uğruna canını feda etmekten çekinmeyen binlerce vatan evladımızdan biridir. Cumhuriyetimiz uğruna canlarını feda edenlere sahip çıkmak ve onların adını yaşatmak, bizler için bir görevdir."

Kubilay'ı saygıyla andığını belirten Arınç, "Cumhuriyetimizin aydınlık ilerleyişi noktasında herkesi güç ve gönül birliğine çağırıyorum." dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan da, hiçbir karanlık girişimin, hiçbir tahrikin, Türkiye Cumhuriyeti'nin yürüyüşünü durdurmada başarılı olamayacağını kaydetti.

Başbakan Erdoğan, mesajında Menemen olayını "menfur hadise" olarak niteledi. Erdoğan şunları belirtti:

"Cumhuriyetimiz, Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği çağdaşlaşma hedeflerine doğru kararlılıkla yürümeye devam etmektedir ve edecektir. Dün olduğu gibi bugün de, yarın da, hiçbir karanlık girişim, hiçbir tahrik, Cumhuriyetimizin bu yürüyüşünü durdurmaya muktedir olamayacaktır. İnanıyorum ki milletimiz, her zamanki sağduyu ve dikkatiyle bundan sonra da her türlü karanlık girişim ve tahriki boşa çıkaracaktır. Bu düşüncelerle, şehit edilişinin 76. yıldönümünde Asteğmen Mustafa Fehmi Kubilay'ı ve bütün şehitlerimizi rahmetle anıyorum."(ANKA)

Kaynak: ANKA