3 haftada tamamlanan el emeği tespihler 60 bin liraya alıcı buluyor

3 haftada tamamlanan el emeği tespihler 60 bin liraya alıcı buluyor

3 haftada tamamlanan el emeği tespihler 60 bin liraya alıcı buluyor
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Ekonomi

Malatya'daki bir tespih dükkanında satılan ve değerli taşlarla işlenen tespihler hem fiyatı hem de görüntüsüyle görenleri şaşırtıyor. El emeği olan tespihler 300 TL'den başlayarak 60 bin liraya kadar alıcı buluyor. Bir tespihi tamamlamak ise ortalama 3 haftayı buluyor.

Malatya'da kehribar, lüle taşı, oltu taşı, akik, yıldıztaşı, kuvars gibi değerli taşların özel ellerde işlenmesi ile elde üretilen tespihler 7'den 70'e herkese hitap ediyor.

60 BİN TL'YE KADAR ALICI BULUYOR

Fiyatları 8 bin ila 60 bin TL arasında değişen tespihler, yaklaşık 3 haftayı bulan birçok aşamadan geçerek kullanıma hazır hale geliyor. Malatya'da uzun süredir tespih dükkanı işletmeciliği yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı Taha Bingöl, tespih sanatçılığının işçilik ve emek isteyen bir zanaat olduğunu ifade ederek, Kültür ve Turizm Bakanlığı Geleneksel El Sanatları Sanatçısı unvanını ise 2 yıl önce aldığını belirtti.

3 haftada tamamlanan el emeği tespihler araba fiyatına alıcı buluyor

"KALİTELİ BİR TESPİHİN 300 TL'DEN BAŞLAMASI GEREKİYOR"

Yaklaşık 5 yıldır bu sanatla ilgilendiğini ifade eden Bingöl, "Zor bir sanat değil, zevkle isteyerek yapılırsa kolay bir sanat. İstemediğiniz sürece zor bir sanat haline dönüşüyor. Çünkü ince işçilik ve emek isteyen bir sanat kaliteli bir tespihin fiyatı 300 TL'den başlaması gerekiyor. Bunlar damla kehribar, Osmanlı sıkma kehribar, olarak fiyatları yükselir gramına göre 20-30 bin arası fiyatı değişiyor" şeklinde konuştu. Osmanlı sıkma kehribarı olarak bilinen tespihlerin bazıları ise 60 bin TL'ye yani neredeyse araba fiyatına satılıyor.

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları (14)
MD..EDEP..EDEP..: Bu tesbihi alan insanın ahlak ve liyakat üzerine iş sahibi olduğuna inanmak kafadan sakattır. . Kardeşim hiç bir erdemli insan bu fiyata bu tesbihi almaz, alamaz. . Hele hele mümin ise Rabbinden korkar eli hiç gitmez. .
DADAŞ: Tesbihin hası oltu taşıdır ismiyle kalitesi ile dünyada nam yapmıştır Okkadar
ADSIZ: TESBİHEDE OKADAR PARA VEREN NEBİLEYİM
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title