Anadol: Türkiye Kesilmiş Bir Karpuz Gibi İkiye Bölünmek Üzere

Anadol: Türkiye Kesilmiş Bir Karpuz Gibi İkiye Bölünmek Üzere

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, 'Türkiye, 80 Yıllık Cumhuriyet Tarihinde Görülmemiş Biçimde, Kesilmiş Bir Karpuz Gibi İkiye Bölünmek Üzeredir' Dedi.

Anadol: Türkiye Kesilmiş Bir Karpuz Gibi İkiye Bölünmek Üzere

CHP Grup Başkanvekili Kemal Anadol, ''Türkiye, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde görülmemiş biçimde, kesilmiş bir karpuz gibi ikiye bölünmek üzeredir'' dedi.

Kemal Anadol, Belediye Sosyal Tesisleri'ndeki CHP Çanakkale Merkez İlçe Başkanlığı seçimlerinde, Divan Başkanlığı görevini yaptı.

Anadol, buradaki konuşmasında, ''Türkiye, 80 yıllık Cumhuriyet tarihinde görülmemiş biçimde, kesilmiş bir karpuz gibi ikiye bölünmek üzeredir'' görüşünü savunarak, ''Anayasa Mahkemesinde hakkında kapatma davası açılan partinin lideri 'Ben yoksam Türkiye de yok' anlayışı içinde. Neron'un Roma'yı yakması gibi Türkiye'yi felakete sürükleyecek girişimlerde bulunmaktadır'' dedi.

İşleri iyi gitmeyen, Bağ-Kur aidatlarını ödeyemeyen Kuddusi Okkır'ın, terör örgütünü finanse ettiği gerekçesiyle gözetim altına alındığını öne süren Anadol, şunları kaydetti:

''Okkır, üzüntüsünden kanser oldu. En doğal yasal hakkı olmasına rağmen, bu olay ailesine haber verilmedi. Hastane hastane süründürmüşler, dolaştırmışlar. En sonunda eşi, bir polis gibi kocasının izini takip ederek, bir hastanede, üstü başı kirlilik içinde tanınmaz halde bulmuş ve İnsan Hakları Komisyonuna başvurmuş. Gündeme bile almamışlar. Adamın öleceği anlaşılınca, başımıza bela olmasın diye tahliye etmişler ama bilinci kapalı. Bu bir insanlık dramıdır.''

Hukukun ''yerlerde süründüğünü'' öne süren Anadol, ''Mahkeme falan yok, bunları rahatlıkla söylüyorum. Anayasa'nın 138. maddesi, görülmekte olan bir davaya müdahaleden bahsediyor. Milletvekillerinin mecliste beyanda bulunamayacağı, konuşamayacağı söyleniyor. Ama ortada dava yok ki. 13 ay geçmiş, hala iddianame yok. Ne olduğu belli olmayan bir soruşturma var'' diye konuştu.

Anadol, bu olayın tamamen Anayasa Mahkemesindeki kapatma davasına karşı bir seçenek, bir tehdit, bir alternatif olarak ortaya çıktığını iddia etti.

Kaynak: AA