"Alkollü Sürücü Ölüm Saçar"

"Alkollü Sürücü Ölüm Saçar"

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr.Mahmut Akyüz, 1 kadeh içki içen sürücünün alkol almayan sürücüye oranla 2 kat, 2 kadeh içen sürücünün 10 kat, 3 kadeh içen sürücünün ise 25 kat daha...

Akdeniz Üniversitesi Tıp Fakültesi Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof.Dr. Mahmut Akyüz, 1 kadeh içki içen sürücünün alkol almayan sürücüye oranla 2 kat, 2 kadeh içen sürücünün 10 kat, 3 kadeh içen sürücünün ise 25 kat daha fazla kaza yapma riski bulunduğunu söyledi.

Prof.Dr. Mahmut Akyüz, trafik kazalarında yaralanmalar ve kazada alkol kullanımının etkisi ile ilgili bilgi verdi. Kazalarda kafa travmalarına bağlı ölüm oranının Türkiye'de gelişmiş ülkelere göre daha fazla olduğuna dikkati çeken Prof.Dr. Akyüz, doğru ve zamanında yapılan müdahaleyle olayın verebileceği zararların önlenebileceğini ya da en aza indirilebileceğini anlattı.

Telaş içinde yapılacak yanlış ilk yardımların yaralanmaların artmasına neden olabileceğini vurgulayan Prof.Dr. Akyüz, şöyle dedi:

"Kafa travmalı bir hastada ilk müdahale, travmanın olduğu yerde başlamalıdır. Hastaya, travma anından devamlı tedavisinin yapılacağı kliniğe gidene kadar sistematik ve hızlı yaşam desteği başlanmalı ve sürdürülmeli. Travma hastalarının yüzde 20'si ilk travma anında veya transport sırasında kaybediliyor."

Baş yaralanmasının önemsiz olduğunda çabuk düzeldiğini ancak bazen travmanın şiddetli olabileceğini dile getiren Prof. Dr. Mahmut Akyüz, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Bu durumda uzun ve çok yönlü bir tedavi gerekir. Kafa derisindeki kesikler ve yaralar, iyi tedavi edilir ve mikrop kapmazsa çabuk iyileşir. Kafatası kırıkları bazen şid­detli de olsa, uzun da sürse genellikle sonrası için bir etki bırakmaz. Açık kırıklar bazen menenjite yol açabilir, fakat antibiyotik kullanıldığında bu tehlike azalır. Basit kırıklar yeterli özen gösteri­lirse, hiçbir sorun yaratmadan iyileşirler. Başın yaralanması sonucu beyin mikrop kaptığında veya kafatası sinirleri, beyin zarı yaralandığında çok ciddi durumlar meydana gelebilir."

"ALKOL ALIP YOLA ÇIKMAYIN"

Alkolün trafik kazalarındaki etkisine de değinen Prof. Dr. Mahmut Akyüz, trafik kazaları içinde alkole bağlı kaza oranında, Türkiye'nin 1'inci sırada olduğunu ifade ederek, "1 kadeh içki içen ve kanında 0.50 promil alkol olan bir sürücünün alkol almamış sürücüye göre 2 kat fazla, 2 kadeh içki içen yani 1 promil alkol alan 10 kat, 3 kadeh içki içen yani 1.50 promil alkol alan ise 25 kat daha fazla kaza yapma riskine sahiptir. Bilinmelidir ki, kafa travmalarının önlenebilmesi, tedavisinden çok daha kolaydır" diye konuştu. - Antalya