Ağrı Dağı'nda Patlama Sesi Duyan Köylüler Valiliğe Başvurdu

Ağrı Dağı'nda Patlama Sesi Duyan Köylüler Valiliğe Başvurdu

Iğdır - (dha)türkiye'nin 5 Bin 165 Metreyle En Yüksek Dağı Olan Ağrı Dağı'nda Patlama Seslerinin Duyulması Köylüleri Korkuttu. Dağda Son 10 Gündür Taş Kaymalarının Yaşandığını Söyleyen Korhan Köyü Muh...

Ağrı Dağı'nda Patlama Sesi Duyan Köylüler Valiliğe Başvurdu

IĞDIR - (DHA)Türkiye`nin 5 bin 165 metreyle en yüksek dağı olan Ağrı Dağı`nda patlama seslerinin duyulması köylüleri korkuttu. Dağda son 10 gündür taş kaymalarının yaşandığını söyleyen Korhan Köyü muhtarı Habip Çakar, ``Patlama sesleriyle birlikte büyük kayalar, çamur ve kirli sular eteklere doğru iniyor. İncelenmesi için Valiliğe dilekçe verdik`` dedi.
Ağrı Dağı`nın kuzey tarafındaki 4 bin metre yükseklikte bulunan Korhan Yaylası`nda patlamalar nedeniyle dere yatağının açıldığı ve Selan mevkisindeki meranın adeta ikiye bölündüğü iddia edildi. Son 10 gündür gece gündüz patlama sesleri duyduklarını söyleyen Korhan Köyü Muhtarı Habip Çakar, göçerleri bölgeden uzak tutmaya çalıştıklarını belirtti. Köy halkının sesler nedeniyle büyük korku yaşadığını anlatan Muhtar Çakar, ``Patlamalarla birlikte büyük kayalar, çamur ve kirli sular aşağı doğru akıyor. Endişe içinde bekliyoruz. Durumun incelenmesi için Valiliğe dilekçe verdik. Valilik, en kısa sürede gelip inceleme yapacaklarını söylediler`` diye konuştu.
Öte yandan Iğdır Valiliği aralarında bir Jeoloji Mühendisinin de bulunduğu dört kişilik ekibin yarın bölgede araştırma yapacağını bildirdi.