Ağız ve Diş Sağlığında 'Çin Malı' Tehlikesi

Ağız ve Diş Sağlığında 'Çin Malı' Tehlikesi

Ağız ve Diş Sağlığında 'Çin Malı' Tehlikesi
İhlas Haber Ajansı - Haberler | Güncel

Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, Ağız ve Diş Sağlığı Hastanelerinin Ucuz Olması Nedeniyle Çin Malı Alımı Yaptığını İleri Sürerek, Kalitesiz ve Sağlıksız Malzemelerin Kanserojen Yaydığını Söyledi.

Samsun Dişhekimleri Odası Başkanı Abdullah İlker, ağız ve diş sağlığı hastanelerinin ucuz olması nedeniyle Çin malı alımı yaptığını ileri sürerek, kalitesiz ve sağlıksız malzemelerin kanserojen yaydığını söyledi.

Ağız ve diş sağlığı hastanelerinin mal alımı yapmak için açtığı ihalelerde denetim mekanizmaları bulunmadığı için ağız ve diş sağlığı için hayati önem taşıyan ucuz ve kalitesiz malzeme alımı yaptığını öne süren Abdullah İlker, "Hastaneler yüksek miktarda ağız ve diş sağlığında kullanılan sarp malzemesi alıyor. En ucuz mal alındığı için bu büyük bir tehlike oluşturuyor. En ucuz mallar Çin malları ve kalitesiz ağız diş sağlığı için zararlı olan mallardır. Bu malların bazıları kanserojen yayıyor. Ağız

içinde kullanılan bu malzemeler hastaların ileride büyük sorunlarla karşılaşılmasına neden olabiliyor. Çin mallarının büyük çoğunluğu kaçak olarak ülkeye giriş yaptığı için ne olduğu belirsizdir" dedi.

Kalitesiz ve kanserojen yayan malzemeler insan sağlığının yanı sıra ülke ekonomisine de zarar verdiğini belirten İlker, "Çin'den gelen ucuz ve kalitesiz malzeme bu ülkede üretilen kaliteli ve sağlıklı malzemeyi ortadan kaldırıyor. Ayrıca kaçak olarak ülkeye girdiği için vergi kaçakçılığı da artıyor" diye konuştu.

Piyasada şu an en pahalı yapılan implant işlemlerinin Çin mallarının ülkeye girmesiyle bin dolardan 250 dolara kadar düştüğüne dikkat çeken Abdullah İlker, "Bu fiyatının aşağıya düşmesi sevindirici; ama implant işlemlerinde kullanılan malzemenin kalitesiz olması ağız sağlığını tehlike içine sokuyor. Sağlık Bakanlığı'nın bu kalitesiz malları denetlemesi ve önlem alması gereklidir" şeklinde konuştu.

(İG-SA-ÖZ-Y)

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Çok Okunan Haberler

title