ABD Öncülüğündeki Koalisyon Askerleri Kerkük Yakınlarına Konuşlandı

ABD Öncülüğündeki Koalisyon Askerleri Kerkük Yakınlarına Konuşlandı

Irak ordusunun operasyon düzenlediği Kerkük'e, ABD öncülüğündeki koalisyon güçleri intikal etti. Koalisyon askerleri kent merkezine yakın bölgelere konuşlandı.

Irak ordusunun operasyon düzenlediği ve peşmergenin çekildiği Kerkük'e şimdi de ABD öcülüğündeki koalisyon güçleri intikal etti.

Irak ordusu ile IKBY arasında Kerkük'te günlerdir süren gerilim ve gece başlayan operasyon konusunda hiçbir açıklama yapmayan ABD, Pentagon aracılığıyla yaptığı açıklamada "ABD kuvvetlerinin Kerkük dolaylarında bulunmasının kimse için herhangi bir tehdit yaratmadığı" vurgulandı.

İKNA ÇALIŞMALARINA GİRİŞTİLER

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon'dan yapılan açıklamada, Irak'taki ABD'li komutanların hem Irak kuvvetlerini hem de Kürt güçlerini birbirleriyle savaşmamaları konusunda telkin etmeye çalıştığı belirtildi.

KENT MERKEZİ DOLAYLARINA KONUŞLANDILAR

Pentagon'un açıklamasında, ABD öncülüğündeki DEAŞ karşıtı koalisyona bağlı güçlerin an itibariyle Kerkük dolaylarında bulunduğu ancak çatışmaların yaşandığı sırada şehirde olmadıkları belirtildi. Açıklamada, ABD kuvvetlerinin Kerkük kent merkezi dolaylarında bulunmasının kimse için herhangi bir tehdit yaratmadığına dikkat çekildi.