ABD İran'la Ticarete Tepki Gösterdi

ABD İran'la Ticarete Tepki Gösterdi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Türkiye'nin İran ile İmzaladığı Doğalgaz Anlaşmasıyla İlgili Olarak, 'Amerikan Hükümetinin Politikası, Ülkelerin,

ABD İran'la Ticarete Tepki Gösterdi

ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Nicholas Burns, Türkiye'nin İran ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasıyla ilgili olarak, ''Amerikan hükümetinin politikası, ülkelerin, kendi şirketlerini, İran'da petrol ve gaz yatırımlarına katılma yönünde desteklememesidir'' dedi.

Burns'e, Türkiye'nin kısa süre önce İran ile imzaladığı doğalgaz anlaşmasıyla ilgili tutumu soruldu.

Burns, Amerikan hükümetinin politikasını açıklarken, bu tür yaklaşımların, İran hükümetine karışık mesaj verdiğini kaydetti ve bu konudaki Amerikan tutumunu, Avrupa, Ortadoğu ve Asya'daki bütün dostlarına açıkça ifade ettiklerini belirtti.

Avrupa ve Ortadoğu'da, doğalgaz konusunda işbirliği yapılabilecek başka ülkeler olduğunu ifade eden Burns, Türkmenistan ile Kazakistan'ı bunların arasında saydı ve ''İran, dünyada doğalgaz üreten tek ülke değil'' dedi.

Nicholas Burns, ayrıca şu anda ABD Senato ve Temsilciler Meclisi'nde, İran'a yaptırımların güçlendirilmesi yönünde bir hareket bulunduğunu kaydetti.

Kaynak: AA