ABD'den Gelen PKK/PYD Açıklamasına Türkiye'den İlk Tepki: Müdahale Hakkımız Mahfuzdur

ABD'den Gelen PKK/PYD Açıklamasına Türkiye'den İlk Tepki: Müdahale Hakkımız Mahfuzdur

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "ABD'den gelen terör örgütü PKK/PYD'den ordu kuracağız!" açıklamasına, "Terör örgütlerine karşı müdahale hakkımız mahfuzdur." sözleriyle tepki gösterdi.

ABD'den gelen "Suriye'nin Türkiye sınırında terör örgütü PKK/PYD milislerinden sınır gücü kurulacak." açıklamasına Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'dan ilk yorum geldi.

Kalın konuyla ilgili, "Bu durumun kabul edilmesi mümkün değil. Terör örgütlerine karşı müdahale hakkımız mahfuzdur." dedi.

CUMHURBAŞKANLIĞINDAN YAZILI AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın yaptığı yazılı açıklama şöyle:

"Uluslararası Koalisyon tarafından bazı medya organlarına bir yazılı açıklama yapıldığı ve bu açıklamada "Suriye Demokratik Güçleri ile birlikte Suriye Sınır Güvenlik Gücü'nün kurulması ve eğitimi amacıyla çalışıldığı" bilgisinin paylaşıldığı öğrenilmiştir."

"BU DURUMUN KABUL EDİLMESİ MÜMKÜN DEĞİL"

"Amerika Birleşik Devletleri, "Daeş ile mücadele" gerekçesiyle PKK'nın Suriye uzantısı olan PYD-YPG'ye verdiği desteği sona erdireceği yerde bu terör örgütünü meşrulaştırmaya ve bölgede kalıcı hâle getirmeye yönelik endişe verici adımlar atmaktadır. Bu durumun kabul edilmesi kesinlikle mümkün değildir."

TALİMAT ERDOĞAN'DAN GELECEK

"Bugüne kadar olduğu gibi önümüzdeki dönemde de Türkiye, Sayın Cumhurbaşkanımızın yaptığı açıklamalar çerçevesinde, adı ve şekli ne olursa olsun her türlü terör örgütüne karşı mücadelesini sınırları içinde ve dışında kararlılıkla sürdürecektir."

"TÜRKİYE'NİN MÜDAHALE HAKKI VAR"

Türkiye, ulusal çıkarları doğrultusunda güvenliğini sağlamak için gerekli tedbirleri almaya devam edecektir. Bu çerçevede meşru hedef olan terör örgütlerine karşı yeri, zamanı ve şekli Türkiye tarafından belirlenmek üzere her tür müdahale hakkı mahfuzdur.

ABD'DEN YPG AÇIKLAMASI

ABD'den terör örgütü PKK/PYD ile ilgili skandal bir açıklama yapılmıştı. Yapılan açıklamada, Suriye'nin Türkiye sınırı boyunca PKK/PYD'li teröristlerden oluşan bir ordu kurulacağı ifade edildi. Açıklamada ordunun sayısının da 30 bin kişilik olabileceği belirtildi.

KONTROL SDG'DE OLACAK

Reuters'ın mail yoluyla ulaştığı koalisyonun halkla ilişkiler ofisi kurulacak yeni sınır güvenlik gücünün 30 bin kişiden oluşmasının hedeflendiği belirtti. Açıklamada sınır güvenlik gücünün Türkiye ve Irak sınırını kontrol edeceği ve omurgasını terör örgütü YPG'nin oluşturduğu Suriye Demokratik Güçleri, SDG'nin kontrolünde olacağı ifade edildi.