ABD'deki Görüntü Sonrası Alman Basını Merkel'i Yerden Yere Vurdu

ABD'deki Görüntü Sonrası Alman Basını Merkel'i Yerden Yere Vurdu

Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmede Merkel'in elini sıkmaması gündeme bomba gibi düşerken Alman basını Merkel'i Trump'ın karşısında pasif kalmakla eleştirdi.

ABD'deki Görüntü Sonrası Alman Basını Merkel'i Yerden Yere Vurdu

ABD Başkanı Donald Trump ile görüşmek için ABD'ye giden Almanya Başbakanı Angela Merkel, büyük bir şok yaşadı.

Gazetecilerin ısrarla iki liderin tokalaşmasını istemesine rağmen elini uzatmayan Donald Trump, Merkel'i zor durumda bıraktı.

Alman basını Merkel'in yaşadığı bu zor anlar karşısında eleştirel bir ifadeler kullandı. Dış politikada liderlere olan tutumu daha önce de eleştirilen Merkel'in son tavrı tartışmaları alevlendirdi.


PASİF OLMAKLA SUÇLADILAR

Alman basını buluşmayı "Zor bir ilişkinin başlangıcı" olarak nitelendirdi. Gazeteler, Merkel'i Trump karşısında pasif bir duruş sergilemekle eleştirdi. Kimi gazeteler ise "Daha kötü olabilirdi" başlığı ile Trump-Merkel görüşmesini yorumladı.

GAZETE ZİYARET ÖNCESİNDE YAZILAN YAZIYI HATIRLATTI

Tagesspiegel gazetesinde Peter von Becker'ın imzasıyla yayınlanan yazıda; Merkel'in Trump karşısında sessiz olacağının ifade edildiğine vurgu yapıldı.

"ÜLKENİN ONURU KALMADI"

Yazıda şöyle denilmişti:

"Ülkenin korunması gereken onuru bir yana, kendine saygı denen şey nerede kaldı? Bunlar Merkel ile tamamen alakasız kategoriler. Ya da başka bir deyişle, 'O'nun bunlarla bir ilgisi yok. 'Bırakayım kendini en iyi şekilde diskalifiye etsin' şiarından yola çıkarak Erdoğan'ın koşusuna ses çıkarmıyor.

"YENİ DÖNEMİ TAŞIYACAK KİŞİ DEĞİL"

Trump'a karşı tavrı da farklı olmayacak, görmezden gelmenin bile ötesinde davranacak. Bu durum uzun süredir belli bir intiba bıraktı. Ancak artık etkisini göstermeye başladı ve o etki Merkel'in yeni dönemi taşıyacak kişi olmadığını gösteriyor. Zira yeni dönem çok daha sert olacak ve net bir söylem gerektirecek."

EN ÇOK TARTIŞILAN KONU OLDU

ABD Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'daki görüşmede Almanya Başbakanı Angela Merkel'in elini sıkmaması, Amerikan kamuoyu ve medyasında günün en çok tartışılan konularından biri olmuştu.